DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
 #1166804  autor: Mixiorek
 22 lut 2024, 12:20
"Wygaszamy 3G w kolejnych częściach Polski

Swoje zapowiedzi Orange zaczął realizować pod koniec września 2023 roku, wyłączając 3G w pierwszych rejonach Polski: w powiatach pilskim, złotowskim, wałeckim, wieruszowskim, wieluńskim i pajęczańskim. Operator już w zeszłym roku zapowiedział, że kolejne będą okolice Słupska i Koszalina. I oto właśnie nadchodzi ten czas.

Oto dokładny harmonogram wyłączeń 3G podany przez Orange:

6-10 maja – powiaty: słupski, w tym miasto Słupsk (powiat miejski), lęborski, sławieński, bytowski,
13-17 maja – powiaty: koszaliński, w tym miasto Koszalin (powiat miejski), człuchowski, szczeciniecki,
20-24 maja – powiaty: kołobrzeski, białogardzki, świdwiński, drawski. "

"Znacząco poprawiła się też jakość naszych usług. Odnotowaliśmy kilkunastoprocentowy wzrost ruchu głosowego w technologii VoLTE, która zapewnia wyższą jakość dźwięku. Zmniejszyła się liczba problematycznych sytuacji w sieci LTE, które związane były głównie z przeciążeniami. Odnotowaliśmy ponad 30-procentowy spadek takich zdarzeń i to pomimo kilkunastoprocentowego wzrostu ruchu sieciowego"

https://biuroprasowe.orange.pl/blog/wyg ... ch-polski/

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #1166812  autor: bxx1
 22 lut 2024, 15:11
Bogato wczoraj rynek główny Kraków i rozmowa idzie w 3G ,a przy wymuszonym LTE nie idzie się dodzwonić.Jak wyłączą pójdzie w 2G jak T bombaju...tak to znacząco poprawia się jakość sieci...
 #1166842  autor: TheEcki
 22 lut 2024, 23:55
bxx1 pisze:
22 lut 2024, 15:11
Bogato wczoraj rynek główny Kraków i rozmowa idzie w 3G ,a przy wymuszonym LTE nie idzie się dodzwonić.Jak wyłączą pójdzie w 2G jak T bombaju...tak to znacząco poprawia się jakość sieci...
No, w T-Mobile w windzie nie idzie rozmawiać w ogóle, a w Orange póki co na 3G to jest nadal możliwe. 3G nie oszukujmy się jest tylko pasmem do rozmów, a ktoś jak pisze, że stare telefony, które mają xx lat mają stracić wszystko to aż śmiać mi się chce, bo już niewiele urządzeń zostało, a większość starych Sony Ericsson czy tam Nokii ma UMTS na 2100 MHz :D
 #1167260  autor: Mixiorek
 29 lut 2024, 11:53
"Przyspieszamy z wyłączaniem sieci 3G

Kontynuujemy wygaszanie 3G w sieci Orange. Po majowym wyłączeniu w okolicach Słupska i Koszalina, przyjdzie czas na kolejne obszary. We wrześniu wygasimy 3G w okolicach Bydgoszczy, Torunia i Włocławka. Szczegóły przekażemy bliżej terminu. Już teraz jednak warto upewnić się, czy jesteście gotowi na tę technologiczną zmianę."
https://biuroprasowe.orange.pl/blog/prz ... -sieci-3g/

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #1167264  autor: babciagienia1p
 29 lut 2024, 12:23
@Mixiorek
Jesteśmy gotowi...
W pewnych sytuacjach zostanie nam tylko Plus i pochodne, bo do roamingowego Playa trzeba mieć stalowe nerwy. Poza tym, skoro nie będzie 3G w Orange, to i roaming krajowy Playa będzie można sobie wsadzić...
 #1167280  autor: lordbyd
 29 lut 2024, 14:55
Ciekawe czy okolice Bydgoszczy, Torunia i Włocławka uwzględniają również wymienione miasta?
 #1167281  autor: Mixiorek
 29 lut 2024, 14:57
Tak, dziwnie to jest sformułowane i właśnie chciałem żebyś dał znać jak zareaguje sprzęt, którym się opiekujesz ;-)

https://www.speedtest.net/result/i/3214933873.png
 #1167283  autor: babciagienia1p
 29 lut 2024, 15:06
lordbyd pisze:
29 lut 2024, 14:55
Ciekawe czy okolice Bydgoszczy, Torunia i Włocławka uwzględniają również wymienione miasta?


Sadzę, że uwzględniają, tylko piszą tak "delikatnie", żeby nie straszyć użytkowników...
Z ciekawostek - są małe miejscowości, gdzie Play wyłączył 3G bez informowania publiczności.
 #1167289  autor: lordbyd
 29 lut 2024, 19:37
@Mixiorek - na pewno napiszę co będzie się działo po wyłączeniu 3G w "sieci firmowej".

Dodam jeszcze, że nowe rozwiązanie dotyczące obsługi Wirtualnej Centrali Orange w sieci LTE jest w moim przekonaniu dość nieprzemyślane.
Po uzyskaniu loginu i hasła łączymy się przez stronę www z dedykowanym panelem użytkownika, w którym można wpisywać tzw. numer wewnętrzny na który dokonujemy przełączenia.
Niestety po pół godzinie braku aktywności (nikt nie dzwoni i nie przełączamy żadnego numeru) zostajemy wylogowani z panelu.
Sekretarka dokonująca przełączeń musi więc:
- pamiętać o odświeżaniu strony co pół godziny (ma wiele innych zadań w związanych z funkcjonowaniem sekretariatu)
- po automatycznym wylogowaniu - zalogować się ponownie na stronę www - z oczekującym klientem na linii (klient będzie się denerwował że musi długo czekać)
Poza tym po odejściu od komputera stacjonarnego - zabierając telefon ze sobą (gdy roznosi korespondencję lub przygotowuje pocztę do wysyłki - nie dokona już przełączenia.
Uruchomienie strony www w smartfonie jest niewygodne - bo podczas trwającego połączenia trzeba przełączać aplikację rozmów na aplikację internetową, która może być wylogowana z powodu bezczynności :) Znacznie prościej i szybciej jest nacisnąć ikonkę dodaj połączenie, które jest stosowane przy kodach USSD.

Takie to udogodnienia otrzymują więc korporacje, ze względu na wyłączanie sieci 3G.
Od września pozostanie więc obsługa WCO przez sieć GSM - bo nowatorskie rozwiązania opracowane "za biurkiem" nie sprawdzą się moim zdaniem w codziennym użytkowaniu.
 #1167301  autor: kozien70
 29 lut 2024, 21:38
babciagienia1p pisze:
29 lut 2024, 12:23
W pewnych sytuacjach zostanie nam tylko Plus i pochodne, bo do roamingowego Playa trzeba mieć stalowe nerwy. Poza tym, skoro nie będzie 3G w Orange, to i roaming krajowy Playa będzie można sobie wsadzić...
Chyba dawno nie korzystałaś z Play-a, szczególnie poza miastami. Praktycznie wszędzie mam sieć macierzystą, a nawet jeśli gdzieś od wielkiego święta zdarzy się przełączenie do RK, to jest to od dawna LTE Orange bez żadnego lejka, z działającym VoLTE, więc praktycznie nie odczuwam zmiany. Nie wiem zatem co ma tu do gadania wyłączenie 3G Orange.
 #1167303  autor: babciagienia1p
 29 lut 2024, 21:45
@kozien70
Co dziewięć dni jeżdżę na tej samej trasie - S8 - z Warszawy do Piotrkowa Tryb. Czasami korzystam z Playa. Masakra. Co kilka - kilkanaście kilometrów przeskok do RK Orange ze wszystkimi "przyjemnościami" (zrywanie połączeń głosowych i transmisji podczas przeskoku do RK). Próbowałam różnych metod pozbycia się RK, z wyjątkiem sztywnej blokady przez BOK. Bez skutku. Brak RK jest tylko przez krótki czas. Wystarczy stracić zasięg i wraca jak bumerang.

Sytuacja bez zmian od - chyba - dziesięciu lat. Ostatnio to samo, w tych samych, od lat, miejscach, dzisiaj i 20 lutego 2024.
 #1167310  autor: kozien70
 29 lut 2024, 22:56
Tą trasą również jeżdżę jak i wieloma innymi. Twoje problemy wywołują u mnie co najmniej zdziwienie, bo ja takich nie mam. Może kwestia telefonu.
Negatywne zaś doświadczenia mam np. z T-mobile, które nie nadaje się do jazdy samochodem w trasy i prowadzenia rozmów, notorycznie zrzucając je po chwili z VoLTE do bulgotu 2G.
 #1167311  autor: babciagienia1p
 01 mar 2024, 00:20
@kozien70
Faktycznie to dziwne, bo z kolei T-Mobile i Plus - u mnie - na tej trasie spisują się bez zarzutu. W T-Mobile nawet po wyłączeniu 3G niewiele się zmieniło, za to w Warszawie - porażka.

Telefony: Asus Zenfone 6 Edition 30 i Samsung A52s 5G
Transmisja: iPad Pro 5G i iPad mini 4
 #1167380  autor: 88aska88
 02 mar 2024, 11:25
babciagienia1p pisze:
29 lut 2024, 15:06
...
Z ciekawostek - są małe miejscowości, gdzie Play wyłączył 3G bez informowania publiczności.
U mnie zadziwiająco "gaśnie" 3G Play w okolicy północy, pojawi się albo nie tak do 4-5 rano, całą dobę jest dziwny priorytet LTE800. Kiedy coś zaczniesz działać, telefon podróżuje po pasmach.. kłania się dawna konfiguracja Orange. I jest coś "normalnego" Play, nie jest wydolny 2/3G całodobowo. Rozmowę w sensownej jakości 2G obsłuży, ale to sieć typowo dla telefonów z opcją pracy tylko w w VoLte...

lordbyd pisze:
29 lut 2024, 19:37
@Mixiorek - na pewno napiszę co będzie się działo po wyłączeniu 3G w "sieci firmowej".

Dodam jeszcze, że nowe rozwiązanie dotyczące obsługi Wirtualnej Centrali Orange w sieci LTE jest w moim przekonaniu dość nieprzemyślane.
...
Orange nie ogarnęło VoLte dla Korpo w sposób jaki zrobiło to T? Chyba tylko T i Play nie wydziwiają z usługami na danym medium transmisyjnym, one działają.