DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.

Moderator: Moderatorzy

 #1139112  autor: Remington
 29 lis 2022, 16:08
Spoofing czyli podawanie się za dowolny numer w prezentacji numeru CLIP wynika z liczącej dobre ćwierć wieku specyfikacji usług telefonicznych. Od lat wykorzystują go operatorzy VOIP oraz pośrednicy roamingowi.

W ostatnim czasie jednak jest powszechnie nadużywany przez oszustów. Były jakieś pomysły uszczelnienia tego w naszym kraju, ale nie wiadomo na czym stanęło.

Tymczasem od grudnia wszyscy niemieccy operatorzy zostaną zobowiązani do ukrywania numeru dzwoniącego jeśli połączenie próbuje prezentować się numerem skróconym lub połączenie przychodzi z zagranicy i prezentuje się numerem niemieckim. Jedyny wyjątek to połączenia od osób przebywających w roamingu.

Ciekawe jak im to wypali. Oznacza to, że połączenia roamingowe gdy są realizowane przez VOIP musiałyby przychodzić od lokalnego operatora. Zwiększy to koszty, ale może warto je ponieść, bo to jedyna przeszkoda by taki standard wprowadzić.
 #1139751  autor: Remington
 13 gru 2022, 14:43
No i Niemcy blokadę wprowadzili. Działa, oszuści dzwoniąc do nich z zagranicznej sieci VOIP nie prezentują się już żadnym numerem, a kto ma ACR w ogóle nie dostaje próby połączenia.

I byłoby wszystko super gdyby nie liczne skargi w internecie - bo blokada objęła też wszystkich dzwoniących z roamingu do Niemiec (takie połączenia najczęściej idą właśnie przez VOIP) jak i przebywających w Niemczech klientów zagranicznych sieci gdy dzwoni do nich ktoś z niemieckiego numeru. Czyli wylali dziecko z kąpielą.
 #1139785  autor: muddy
 14 gru 2022, 11:35
Czy ja wiem? Wg mnie to dobrze: operatorzy w końcu powinni się ogarnąć, a nie pchać ruch międzynarodowy przez najtańszych pseudooperatorów. Niejednokrotnie w roamingu niemieckim lepiej było zadzwonić przez WhatsAppa / Skype'a korzystając z transmisji danych zamiast połączenia telefonicznego - dużo lepsza jakość niż bulgot zamiast głosu i 1-2 sekundowe opóźnienie...

MM