DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
 #1165359  autor: kemsinenu
 04 lut 2024, 08:04
Racja. Sprawdzałem z wyłączonym 2G, a pewnie przychodzą po 3G. Nie mam jak sprawdzić zanim nie wyłączą 3G.

Wg czatu Flex nie dopuszcza albo nie traktuje tego “backup calling” jakby użytkownik przebywał w Polsce. Moje doświadczenie było inne: połączenia działały jakbym był w Polsce. Ciekawe czy to jakoś różni się technicznie od WiFi Calling, oprócz sposobu połączenia z internetem.
 #1165372  autor: kszaq
 04 lut 2024, 10:59
SMSy przechodzą po LTE, również jeśli telefon jest w trybie LTE only. Cały czas mam na myśli to, że nie przechodzą przez IMS (czyli nie jest to "SMS over IP"), który jest jedynym sposobem na nawiązanie połączenia czy przesłanie SMS w WiFi Calling.

W pierwszej odpowiedzi jest wyjaśnione jak to działa (SG-SMS): https://stackoverflow.com/questions/720 ... -important

W Flex/nju-subskrypcja IMS informuje o braku możliwości wysyłania SMSów przez IMS, jest to widoczne po wyciągnięciu parametru z provisioningu: https://developer.android.com/reference ... _INT_ARRAY
Dla nju subskrypcja operator zgłasza brak obsługi "SMS over IMS":
Kod: Zaznacz cały
imssms.sms_over_ims_supported_rats_int_array = []
Dla nju abonament zgłaszane są LTE, 5G i WLAN:
Kod: Zaznacz cały
imssms.sms_over_ims_supported_rats_int_array = [3, 6, 5]
W kwestii "Backup calling": dla operatora nie ma znaczenia, czy łączysz się z wykorzystaniem WiFi, czy korzystasz internetu z drugiej karty SIM na tym samym telefonie. Operator widzi jedynie z jakiego adresu IP nawiązywany jest tunel IKE przeznaczony dla WiFi Calling i może to ograniczyć tylko do "krajowych" adresów IP.

U każdego operatora (na świecie?) korzystając z WiFi Calling połączenia są wykonywane i odbierane jak gdybyś był w kraju macierzystym.
 #1165386  autor: kemsinenu
 04 lut 2024, 15:25
Ok, myślałem że po LTE jedyna opcja na SMS to IMS, tymczasem z tego co piszesz rozumiem że może być też przesyłany w LTE-only bez IMS.

Też tak myślałem, że WiFi Calling powinno działać jak „w domu” ale na czacie konsultant upierał się, że jest inaczej. Jednak moje doświadczenie wskazuje że konsultant mógł się mylić.