DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
Wszystko, co dotyczy spraw technicznych i działania sieci.
  • Strona 210 z 211
  • 1
  • 207
  • 208
  • 209
  • 210
  • 211
 #1169953  autor: spotify
 19 kwie 2024, 21:27
Mixiorek pisze:
19 kwie 2024, 17:50
A jak Play będzie mieć tyle samo lub więcej stacji od OPL i TMPL to będzie budować czy rozbudowywać sieć?
To nastąpi zapewne w tym roku.
Daruj sobie takie sarkastyczne wypowiedzi. Nie moja wina, że u niektórych górują emocje nad logiką.
Jak Play będzie miał więcej to będzie miał więcej. Proste. Play buduje sieć, N! ma.
Play nadrabia to co olewał od lat, gdzie braki rekompensował roamingiem.
N! ma w przeciwieństwie do fioletu sieć zbudowaną, (owszem z dziurami zasięgowymi ale one zawsze będą) ze wszystkimi wadami i zaletami od lat. I dzisiaj N! nie musi budować 12 czy 13 tys stacji, bo je ma od lat i dlatego rozbudowuje a nie buduje (mało nowych ale jednak coś N! robi). To cała różnica.
Skończy się jak skończy. Play może będzie miał najlepszą sieć z największą ilością stacji. A może z ilością stacji, która będzie przewyższać N! nie będzie lepszy, bo nawet 15 tys stacji nie pokryje całego kraju w 100% lub obciążenie zrobi swoje. Może ilość stacji Play, N! zmusi do większej rozbudowy (nie po 2 czy 3 setki rocznie ale np pół tysiąca). Może, może....może.
Wróżką nie jestem.
 #1169975  autor: maniek357
 20 kwie 2024, 11:43
spotify pisze:
19 kwie 2024, 17:35
T-Mobile włączył kolejne stacje 5G Bardziej.
Uruchomiono kolejne 28 nadajników działających w paśmie C.
W sieci 5G Bardziej działają aktualnie 2092 stacje. W tym roku ich liczba ma zwiększyć się do około 3 tysięcy
https://gsmonline.pl/artykuly/5g-bardzi ... cje-bazowe

Czyli miałem rację. TMobile dobrze zna biznesplan Orange. I razem na koniec roku będą mieli około 50% swoich stacji bazowych jako N! z 5G (ok 6 tys)
2092 to jest to liczba stacji własnych T-Mobile + Orange. I raczej tak samo będzie to podane na koniec roku, tzn. 3k stacji to będzie łączna liczba stacji z C-Band w ramach Networks. Czyli nie co druga, a co czwarta stacja.
 #1170014  autor: DEVI_UI
 20 kwie 2024, 23:05
DEVI_UI pisze:
19 kwie 2024, 20:10
Orange powiesił anteny do C-band na kolejnej elbląskiej stacji: ul. Szarych Szeregów 1 - dach budynku mieszkalnego.
W sumie 4 stacje pomarańczowych czekają na uruchomienie C-band, anteny wiszą.
Stacje zostały dziś uruchomione w OPL, TM jeszcze nie nadaje.
ul. Łączności 1 - wieża zegarowa Urzędu Miejskiego;
al. Armii Krajowej 7 - dach budynku;
ul. Królewiecka 195 - dach budynku przemysłowo-usługowego;
ul. Szarych Szeregów 1 - dach bloku mieszkalnego

Dobrze by było jakby operator przypomniał sobie o dwóch miejskich skansenach, których już nawet Plus nie serwuje. Stacje: pl. K.Jagiellończyka 1, pl. Dworcowy 2. Od rana do późnych godzin wieczornych totalna padaka, stary baseband, w przypadku tej peirwszej brak L2600, na obu brak 4x4/5GDSS.
Obie stacje w dość strategicznych punktach na mapie miasta.
 #1170320  autor: PawelinhoM
 26 kwie 2024, 18:18
Potrzebuje pomocy w identyfikacji do kogo należą te anteny i kto zamontował ten mały C-Bandowy nadajnik z który tak wielu chce się w końcu połączyć :)

Wedle moich ustaleń

Po lewej - BTS P4
Play (26006) ID: KRA0208
Modlnica, Modlnica 165d Modlnica Modlnica 165d

Po prawej - BTS Orange/Networks
Orange (26003) ID: 1611
Modlnica, 165, 483

Tak wynika z mojej analizy którą poniżej przedstawię, jednak jest to kwestionowane przez "pracownika"/osoby mającej dostęp do informacji w Orange. (Absolutnie nie mam tu nikomu nic za złe bo chciał zapewne pomóc i pokazać jaka jest sytuacja, jednak nie zgadza mi się to z moimi ustaleniami).

Póki co żaden z dostawców nie nadaje N78 - testuje obie sieci kilka razy dziennie, tak od razu bym sobie odpowiedział :)

Korzystam nieprzerwanie z Internetu mobilnego Orange(umowa) i tego BTS od 11.2022, jednocześnie robiłem sporo testów w P4(na kartę) i sporadycznie w TM (z wiadomych względów ma to mniejszy sens, też umowa/służbowy tel.).

Od 11.2023 korzystam z ZTE MC889 i śledzę pasma i stan połączenia, poprzednio korzystałem z różnych "zabawek" a wiarygodne dane połączenia czerpałem z Field Testu w iPhone 13.

20.11.2023 zrobiłem pierwsze zdjęcie antenom z których korzystam:

Obrazek

Do 20.03.2024 działały pasma:

B1,B3,B7,B20 - Orange/T-Mobile
B1,B3,B7,B20, N1 - Play

19.03.2024 zauważyliśmy problemy z połączeniem w OR, okazało się że prowadzone są prace w dniach 18-22.03.2024.

20.03.2024 na maszcie zauważyłem zmianę anteny, oraz bawiąc się ustawieniami w MC889 udało mi się złapać N78, od tego momentu zaczął też działać N1.

Obrazek
Obrazek

17.04.2023 w późniejszym czasie przybyły też "typowe" mniejsze anteny C-Band (niestety nie wiem dokładnie kiedy, musi to być pomiędzy 23.03-17.04) zauważyłem je pierwszy raz

Obrazek

Widząc ten nadajnik naturalnie się ucieszyłem że C-Band do mnie zawita, tym bardziej że:

18-19.04.2024 miały być wykonane PEM - BTSa Orange, P4 nie ma i nie było w planie w ostatnim czasie +6 miesiecy (na stronie Networks już ich oczywiście nie ma, jak zazwyczaj ma to miejsce po dacie pomiarów, na ten moment wyników jeszcze nie ma).

Obrazek

25.04.2024 - jak to zwykle 25-ego dnia miesiąca na stronie UKE ląduje wykaz pozwoleń i przybywają od razu 2 zgody względem listy z ubiegłego miesiąca(marca) i dotyczy tych BTSów obok siebie :shock:

Obrazek

Robiłem od wczoraj testy na karcie P4, a na stałe mam Orange i widzę póki co tylko N1 na obu sieciach, pewnie czekamy na włączenia ale może jest ktoś kto może stwierdzić czy jest ten sprzęt?

Wybaczcie ten przydługawy wywód, chciałem od razu wrzucić wszystkie istotniejsze fakty ;)
 #1170413  autor: lordbyd
 28 kwie 2024, 18:17
Wieża kratownicowa po prawej stronie - na powyższych zdjęciach - to na pewno wieża Orange.
Taka sama jest np. w Bydgoszczy na ulicy Boya-Żeleńskiego - dach SM Budowlani (dokładnie z taką sama konfiguracją antenową.)

Przy okazji Bydgoszczy - prawie miesiąc temu zlikwidowano jedną z pierwszych stacji T-Mobile w mieście, zamontowaną na kominie EC Jachcice. Nie ma niestety żadnego zamiennika zlikwidowanego BTS-a, przez co siła sygnału w okolicznych budynkach jest szczątkowa, a zdjęcia z WhatsApp-a pobierają się kilka minut :) Do rozmów nadaje się najlepiej GSM (Dobrze, że Samsung pozwala w procedurach ustawić automatyczny wybór GSM w zależności od określonych parametrów).
 #1170449  autor: PawelinhoM
 29 kwie 2024, 11:50
lordbyd pisze:Wieża kratownicowa po prawej stronie - na powyższych zdjęciach - to na pewno wieża Orange.
Taka sama jest np. w Bydgoszczy na ulicy Boya-Żeleńskiego - dach SM Budowlani (dokładnie z taką sama konfiguracją antenową.)

Rozumiem, spina się to też z całą historią i tym że Play nie ma pozwolenia, Orange ma a mimo wszystko Orange nie dystrybuuje sygnału w N78.

Odkryłem jeszcze mapę na SI2PEM rozróżnia lokalizacje tych BTSów - nie wiem na ile jest to dokładne ale zgadzałoby się z tym że "po prawej" na zdjęciu jest maszt Play :(
(zdjęcie masztów robiłem z ul. Jurajskiej w kierunku południowym)

Obrazek

Chyba zostaje tylko uzbroić się w cierpliwość, skoro jest pozwolenie to jest szasna że na to że "niedługo" coś się zadzieje. Może badania 18-19.04 dotyczyły odpalenia miesiąc wcześniej N1?
 #1170486  autor: 88aska88
 30 kwie 2024, 02:00
spotify pisze:
19 kwie 2024, 21:27
Mixiorek pisze:
19 kwie 2024, 17:50
A jak Play ...
...
...
Może ilość stacji Play, N! zmusi do większej rozbudowy ...
Wróżką nie jestem.
Proszę zauważyć, Nw! oszczędza, daje na małe miasteczka gołe GSM/UMTS900/LTE800, w tym samym miejscu play "aż" więcej o LTE1800. Rozumiem różnice w ilości pasma, możliwości dynamicznej aktywacji... ale to ten drugi dobrze kombinuje. Szykuje się do szybkiego dodania dalszych pasm w miarę wzrostu zapotrzebowania. A obserwując to co budują, mała wioska/przy przelotówce = nadajnik = pojemność = doświadczenia użytkownika.
Ktoś tu pójdzie w ODU-IDU/5G jako zamiennik kabla, 3-4 stacje Nw! vs. 5-6 Play...
Częściej to ten drugi daje "komplet", POMIJAM jakość sieci. Bo jakieś "stłumione" są te nadajniki Play.
Musi im to się spinać finansowo
  • Strona 210 z 211
  • 1
  • 207
  • 208
  • 209
  • 210
  • 211
  • 1
  • 207
  • 208
  • 209
  • 210
  • 211