DAJ CYNK
  • Wszystko, co dotyczy ofert prepaid i mix operatorów.
Wszystko, co dotyczy ofert prepaid i mix operatorów.
Regulamin forum: 
W tym dziale omawiamy oferty:
- PREPAID,
- MIX,
- SUBSKRYPCJE.

Uwaga! Jeżeli szukasz oferty dla siebie i nie wiesz, na którą się zdecydować - zadaj pytanie w dziale Jaką ofertę wybrać?
 #640035  autor: Ventussi
 17 cze 2013, 10:46
Naczytałem się różnych rzeczy na temat jakości rozmów w 2G Play, tzn., że porażka, że szkoda gadać i w ogóle ssie, że jak Play, to tylko 3G, bo w 2G to totalna lipa. Ja mieszkam w Kielcach z rodziną i jeden z członków ma w telefonie SE K310i (zabytek) kartę Play w taryfie PnK RWK. Pojeździłem trochę po mieście z tą komórką i raczej nie widzę problemów z jakością rozmów, a przecież jest ona 2G. No fakt, że nie jest ta jakość powalająca, ale da się dogadać i nie muszę w kółko prosić o powtórzenie. Jeśli miałbym być szczery, to jakościowo nie odbiega od innych sieci, z którymi miałem styczność, chociaż powiem szczerze, że ja nie oczekuję jakiegoś super/hiper/hd voice, tylko żeby dało się po prostu dogadać. Jednak cały czas tutaj mówię o Kielcach. Nigdy nie brałem tego telefonu za miasto na jakieś zadupie, czy w ogóle do innego miasta, a jednak czasami robię jakieś wypady w inne rejony Polski i słabo by było raczej, gdyby się okazało, że przeniosłem tam nr i nagle nie mogę się nigdzie dodzwonić, ani porozumieć, bo głos jest jak z zaświatów (też mam telefon 2G).

Tak więc prosiłbym użytkowników Play, aby wpisywali w tym temacie, w jakim rejonie Polski są/byli ulokowani i jak tam działa Play w 2G, tudzież czy jakość jest na tyle dobra, żeby dało się po prostu dogadać. Nie pytam tutaj o krystalicznie czysty odbiór, tylko po prostu o możliwość zrozumienia tego, co mówi osoba w słuchawce.

 #640037  autor: user_delete27
 17 cze 2013, 10:58
Tarnow 3g -ok. 2g - moze byc, chociaz czasami gdy telefon jest w zasiegu nikt nie moze sie dodzwonic ( dziwne, ale tak jest), okolice tarnowa - dom na wsi, tragedia, 2g to jakas masakra( sieczka), troche pomaga sztywne ustawienie na orange. Chociaz mialem ostatnio ciekawa sytuacje, w roamingu orange probowalem sie dodzwonic do tarnowskiej castoramy, 3 proby z play - wszystkie 3 proby nieudane. Z orange za pierwszym razem uzyskalem polaczenie. Oba telefony w pelnym zasiegu orange - play abonament a orange to karta one. Moze u ciebie w CK jest ok ale u nas w tarnowie i okolicach juz tak kolorowo nie ma.

 #640038  autor: armator11
 17 cze 2013, 10:58
Proszę bardzo:

Kraków:
ul. Piastowska, blok 1 piętro. Zasięg 3G 1 kreska po zrzucie w trakcie rozmowy na 2G nie da się rozmawiać. Można powiedzieć 2G do rozmowy nie funkcjonuje.

Maszt Poręba Spytkowicka okolice Nowego Wiśnicza:
Szczątkowy zasięg 3g (umts900) brak płynnego przełączenia na GSM z tego samego nadajnika pomimo zasiegu 2G! Efekt to ciągłe zrywanie rozmowy. Na szczęście w tej lokalizacji 2G orange śmiga aż miło i pomogło ustawienie na sztywno pomarańczowych :)

 #640044  autor: piechucki
 17 cze 2013, 11:03
Ilu użytkowników, tyle opinii. Wszystko zależy od wielu czynników i nie ma reguły na idealną jakość rozmów. Zdarza się, że na zalogowanie do sieci trzeba czekać, zdarza się, że wcale nie ma zasięgu, ale są to raczej sytuacje sporadyczne. Z reguły wszystko działa jak należy, ale z okazjonalnymi sytuacjami, że ktoś się nie może dodzwonić lub Ty nie możesz wykonać połączenia musisz się liczyć. Z moich doświadczeń wynika, że wszystkie sieci mają porównywalną jakość, a "czarne dziury" nie oszczędzają nikogo :)

 #640052  autor: słoneczny
 17 cze 2013, 11:25
Rachunek jest prosty - im więcej ludzi w sieci, tym jakość jest gorsza.
Kiedyś starczał im sam roaming Plusa, później rozbudowali z lekka własną sieć, ostatnio dołożyli Orange. Pomogło to na jakiś czas, ale to co jest teraz w stosunku do Playa z 2007 roku, to jest kicha. Ciężko tu prognozować gdzie zawsze jest dobrze, a gdzie źle. Ja z reguły mam zawsze jakieś problemy na gęsto zabudowanych osiedlach. W otwartej przestrzeni, w małych miejscowościach raczej bywa znośnie. Mowa o Wielkopolsce. Różne miasta i miasteczka.

 #640055  autor: DanielR
 17 cze 2013, 11:36
Ventussi pisze:Tak więc prosiłbym użytkowników Play, aby wpisywali w tym temacie, w jakim rejonie Polski są/byli ulokowani i jak tam działa Play w 2G, tudzież czy jakość jest na tyle dobra, żeby dało się po prostu dogadać.
Wybacz, ale to absurd. :wink:

Tzw. "jakość sieci" uzależniona jest od zbyt wielu czynników, a dodatkowo może być zmienna w czasie. Więc nawet jeśli komuś obecnie Play działa dobrze w jakiejś lokalizacji, wcale nie oznacza, że tak samo będzie działać Tobie, gdy znajdziesz się w tej samej lokalizacji za miesiąc czy rok.

Inna sprawa, że nie każdy korzysta z komórki we wszystkich zakątkach [szczególnie dużego] miasta, czy miejsca którym mieszka. To, że komuś sieć będzie działać na konkretnej ulicy, nie oznacza jeszcze, że będzie działać Tobie ulicę dalej w tym samym mieście, albo np. w innym budynku.

Mamy Ci teraz wypisywać swoje spostrzeżenia z całego kraju?! Przecież to zajęłoby kilkadziesiąt stron. :shock:
Ostatnio zmieniony 17 cze 2013, 11:38 przez DanielR, łącznie zmieniany 1 raz.

Z sieci komórkowych korzystam począwszy od 2004 roku.
Aktualny numer:
Era Tak Tak -> Play Fresh / Play na Kartę (MNP) -> Virgin Mobile (MNP)
 #640056  autor: Andrzej24
 17 cze 2013, 11:37
Z mojej obserwacji i doświadczenia powiem tak. Jak ktoś mieszka na granicy zasięgu sieci Play to może zapomnieć o dobrej jakości i to nie ważne czy 2 czy 3G. Będzie rwało, będzie sieczka. W takiej sytuacji pomaga tylko roaming Orange lub Plusa. W inny sposób można nawabić się nerwicy. Ja na takiej granicy mieszkam i automat odpada. Teraz mam na sztywno Orange UMTS 900 i działa bardzo dobrze. Z GSM Orange było nie wesoło ale to nie wina że karta Play lecz ogólnie sieci bo na Orange karcie miałem to samo. Wracając do samego GSM Play to mam 2-3 osoby w Krakowie w Podgórzu do których dzwonie bardzo dużo i wszyscy mają różne telefony tylko na GSM. Korzystają z ustawień automatycznych i jeszcze nigdy i powtarzam nigdy nie miałem problemów aby się z nimi połączyć i by coś zrywało i był bełkot czy sieczka. Jedną mam osobę co ma w Play i mieszka na obrzeżach miasta a tel. tylko GSM to już jest nie ciekawie. Bardzo często rwie lecz ten gość nie umie sobie ustawić na sztywno innego opa więc do niego bardzo rzadko dzwonie a ja nie mam kiedy i jak mu to ustawić. Bardzo istotny w tym wszystkim jest telefon. Z kilku lat obserwacji mogę powiedzieć jedno. Stare telefony lepiej sobie radziły z zasięgiem. Miałem K510i był rewelacyjny.
Wyrzucanie z roamingu. Tu do końca nie wiem od czego jest zależne lecz miałem SE ELM i wyrzucało z Orange. Plusa lepiej lecz i też czasem potrafiło wyrzucić. Tera ma Nokia C5-00 i o dziwo trzyma cały czas. Nawet jak braknie zasięg Orange to nie wrzuci Play. System w Nokii nie łamany i jest od ERY.

 #640057  autor: Ventussi
 17 cze 2013, 11:37
Teraz miałem dziwną sytuację. Brat pojechał z tym K310i na działkę za miasto, gdzie jest generalnie mało BTSów i zadzwonił do mnie (ja mam w Plusie). Jeden wielki szum, nic nie słychać, po prostu sam szum. Rozłączyłem się. Zadzwonił na stacjonarny - jakość ok, trochę przerywało, ale ok. Potem ja zadzwoniłem do niego z mojej komórki, jakość ok. Potem on do mnie oddzwonił z tego samego miejsca, gdzie wcześniej był szum, i tym razem jakość była w porządku. Dziwna sprawa, skąd ten szum za pierwszym połączeniem...

A macie jakieś rozeznanie odnośnie rozbudowy sieci Play? Czy oni w ogóle planują jeszcze to dalej rozbudowywać w 2G, czy już raczej tylko 3G? Bo powiem szczerze, że te 3342 nadajniki E-GSM900 wypadają dosyć blado przy ponad 13tys nadajników GSM Plusa, a jakby nie patrzeć, nadal lwia część abonentów korzysta z 2G.

 #640130  autor: Ricki1980
 17 cze 2013, 15:54
Nie chodzi juz nawet o ilość stacji BTS Play, ale o liczbę kanałów. 25 to mało, a gdy dojdzie UMTS 900, to robi się bardzo źle, dlatego komu mogę, to zawsze polecam telefon nawet najprostszy z UMTS 900/2100. Inni tez nie są lepsi, miałem do testów Nju na kartę i w zasięgu GSM jakość to dno, ciągle coś stuka, przerywa itp., a BTS już zmodernizowany pod Networks. Z całym szacunkiem, ale najlepszą jakość jak dla mnie oferuje T-Mobile i Play na UMTS, dalej Plus zwłaszcza na zasięgu Aero2 i Orange. GSM, to Plus i T-Mobile, Play mimo dwóch kanałów (UMTS 900) i dno Orange. Zapewne w innych rejonach będzie z góry odmienna sytuacja i wygra ktoś inny.

 #640135  autor: KA
 17 cze 2013, 16:03
Bardzo często mam ustawione 2G Play (na Wave S8500) i NIGDY nie zdarzyło mi się, że ktoś nie mógł się dodzwonić lub odwrotnie.
W Warszawie na Bielanach i sporadycznie w różnych rejonach Warszawy - bez problemów (oprócz wnętrz niektórych biurowców, ale rzadko).
U rodziny pod Grodziskiem Maz - 3 lub 4 kreski na 5 (Plus też dobry, Orange prawie nie istnieje, ale na numerach z Orange też).
Na Mazurach (w okolicach Morąg/Kretowiny) - tam było najgorzej, ale Plus na sztywno przez 2 tygodnie i brak problemów i żadnego wywalania z sieci (najlepszy zasięg ma tam T-mobile wg. miejscowych, również net na modemie 3G działał najlepiej w T, a w Play i Orange nie dało się korzystać, w Plusie baaardzo wolno).
Nad morzem (np. Krynica Morska) - bez problemu.
Uważam, że większość przesadza jeśli chodzi o Play, także o jego 2G.
Moja córka w tych samych lokalizacjach na Nokii 6500slide też nie miała problemów.
Miałem kiedyś numer w Orange, potem w mBanku (czyli Plus) i nie zauważam większych różnic w jakości, jest za to wygoda trzech sieci.
A Polacy po prostu narzekać MUSZĄ.
Nie napiszę tym razem nic o "złomowatych" telefonach (czasem nowych), bo mnie znowu zakrzyczą, ale ten temat jest znany, omawiany i część osób ma zdania podobne do mojego...

 #640147  autor: user_delete27
 17 cze 2013, 16:44
Widocznie ja mam jakiegos ogromnego pecha, poniewaz na wszystkich telefonach ktore mialem wystepowaly problemy. Mialem wspomniana 6500slide i zasieg szalal ( swoja droga ten model nigdy zasiegiem nie grzeszyl), mialem ten ten super hiper mega telefon samsung wave ( I i III), oba nawet byly namaszczone przez playa swoimi dodatkami w oprogramowaniu i oba dzialaly tak samo badziewnie w 2g. Zasieg skakal a rozmowy rwalo. Wiec albo to wina sieci w mojej lokalizacji, albo te wszystkie telefony ktore mialem (lacznie z tymi dotknietymi brandingiem playa) to byl zlom i szrot. Druga sprawa, twierdzenie ze jakis telefon nadaje sie do korzystania z uslug playa a drugi juz nie jest tak samo madre jak twierdzenie ze tankowanie na BP jest dozwolone tylko dla posiadaczy mercedesow od E klasy w gore, a ultimate moga wlewac juz tylko posiadacze AMG. Idiotyzm. Ale niektorzy tego nie dostrzegaja.

 #640253  autor: mkkot
 18 cze 2013, 01:26
Katowice ok, trochę gorzej w szczycie, Sosnowiec ok jak jest zasięg (tam jest głównie 3G), Warszawa ok, Rybnik ok, Częstochowa ok, Bardo Śląskie ok, Kraków w godzinach szczytu (15) nieużywalny, ale działa na Plusie (jak się go ustawi ręcznie). Jak play startował, to 2G miało bardzo kiepską jakość, teraz jest bardzo dobrze jak nadajnik nie jest dociążony, nie słychać żadnych różnic w stosunku do 3G.

 #640266  autor: user_delete34
 18 cze 2013, 08:54
Coraz więcej masowo dołączających do sieci użytkowników, stały (2G) przydział kanałów, dobra jakość usług. To po prostu nie może współgrać.

Ventussi, albo masz szczęście i na 2G w danym miejscu w danej chwili da radę korzystać (PLAY czy roaming) albo nie. ;) U mnie ostatnio jakby ciut się polepszyło, ale nadal niestety nie jest dobrze.

Nie ma sensu wypisywać w tym temacie regionów, bo to trzeba by było w zasadzie wypisywać i stacje, z którymi aktualnie jesteśmy połączeni - na jednej będzie OK, na drugiej kicha.
KA pisze:o "złomowatych" telefonach
Zaś? Ventussi, to ma działać na wszystkich telefonach, a nie - święconych przez PLAY - i jeśli nie działa na K310i to nie obwiniaj jego, bo w każdej innej sieci może się on sprawować świetnie.

 #640391  autor: kowcio
 18 cze 2013, 15:11
Ja jakoś od roku zauważyłem na tyle poprawę, że teraz jak w maju wymieniałem telefon, to prawie cały miesiąc chodziłem ze starym 2G i nie miałem wymuszonej żadnej z sieci roamingowej. Kiedyś było to oczywiście nie do pomyślenia. Również nie miałem akcji żeby ktoś się do mnie nie mógł dodzwonić, ale kilka lat temu - owszem! I byłem mega wkurzony, bo nawet na 3G bywały takie problemy, nie mogłem podawać tego numeru w Play żadnej firmie, kurierom ani nic, bo kilka razy oberwało mi się. W sumie słusznie.
Jednak czasami w maju doświadczyłem tego, że przez pierwszych kilka sekund po nawiązaniu lub odebraniu połączenia, nic nie było słychać albo mega przerywało. Akurat wtedy, kiedy ktoś mi się przedstawiał. Po tej chwili, góra 5 sek było ok.
Kiedyś, dawno temu jechałem tylko na roamingu. W Plusie też czasami telefon nie dzwonił - był rzekomo poza zasięgiem, zaś później było Orange - git, ale czasami, coraz częściej w nocy po prostu mnie wyrzucało całkowicie z sieci i koniec imprezy.

Poza tym, muszę przyznać, że Play ma bardzo ładne pokrycie zasięgu 2G w mieście. Często w centrum, w kamienicy, zasięg sieci Plus czy tam Orange był bardzo słaby (lub w podziemiach go w ogóle nie było), zaś Play miał trochę silniejszy sygnał. Ktoś jeszcze to zauważył? Kamienice w centrum są dobrym wyznacznikiem, stare i grube cegliste mury bardzo dobrze tłumią zasięg, a zwłaszcza w piwnicy można o komórkach zapomnieć.
Jednak co do Play to nadal ze względów bezpieczeństwa wolałbym siedzieć na 3G, nawet mając jakiś telefon pokroju S5610, w którym 3G jest teoretycznie zbędne, bo przeglądarka tak samo wczytuje strony na 2G jak na 3G itd ;-) W smartfonie mam wymuszony zasięg 3G (sieć jako auto), bo mój telefon ma strasznie, strasznie słaby zasięg 3G i mimo, że mam jakies 100m od okna nadajnik (widzę go idealnie), to podczas trzymania telefonu w rękach potrafi się przełączyć na 2G, zwłaszcza podczas rozmowy. Kiedyś miałem LG L7 i tam o czymś takim to mogłem pomarzyć, a na S3 mini i 4X HD to jest chleb powszedni. I jak widac, dużo tu zależy od modelu (już nie od marki).

 #640409  autor: KA
 18 cze 2013, 15:44
Podpiszę się nawet TRZEMA rękami pod tym, co napisał kowcio i dodam jeszcze parę szczegółów (nie wspominając o telefonach, ale cieszę się, że kolega wspomniał!!!):
u mnie na Bielanach w Wa-wie (miasto, ale nie centrum, dom z cegły, ale nie stara kamienica) jest tak:
2G (kolejność mocy sygnału, jakości rozmów także): Play, Orange, Plus.
3G: Play (zdecydowanie), Orange/Plus - raz jedna, raz druga, ale rzadko pełen zasięg.
Ogólnie wszystkie sieci w tym rejonie są bezproblemowe,
Orange jak na siebie jest BARDZO dobry (żona ma od zawsze w Orange, teraz nju).
Z powodu świetnego 3G net mobilny (testowałem wszystkie) najlepszy w Play, używam jako podstawowy. Mam stabilnie 3,8-4,3 Mb/s (przy ograniczeniu do 4 Mb/s), pingi 35-50 ms. "Cyrk" z LTE w Plusie już opisywałem tu na forum szczegółowo, szkoda o tym pisać ponownie (10-11 Mb/s !!!!!).

 #640431  autor: solidburn
 18 cze 2013, 16:35
Zasięg play jest słaby/słabszy od konkurencji i to w stolicy przestańcie opisywać bajki ze jest idealnie

Mnie usilnie łączy do nadajnika oddalonego o 6km!! a bywało dalej ! bo play twierdzi ze siec jest zapchana w mojej okolicy itd. itd. i przyznają mi rabat!
a mieszkam 6km od pałacu Kultury w bezpośrednie okolicy mam 20 nadajników a tel jedyne co robi to się tylko przełącza miedzy stacjami

Co do tel. NIE WOLNO pisać ze są lepsze i gorsze jeżeli w innych sieciach działają poprawnie kiedyś jeszcze widziałem naklejki z homologacja ministra łączności teraz tez chyba jakieś normy musza spełniać ?
wiec każdy używa tel jaki chce i MUSI działać to nie wina abonenta ale operatora

 #640539  autor: słoneczny
 18 cze 2013, 22:48
Zasięg zasięgiem, a jakość jakością. Ja tez mam niby zasięg Playa silniejszy od zasięgu Plusa, tyle, że na Plusie (oryginalny Plus) mimo słabszego zasięgu spokojnie sobie rozmawiam, a na Playu nie. Co mi po tym super zasięgu, jak modulacja leci na łeb, na szyję.

 #644752  autor: Jabba
 05 lip 2013, 02:16
To może i ja dorzucę coś od siebie.
Posiadam Playa na szczęście już ponad 1,5 roku i odliczam czas do końca cyrografu.
Warszawa, Służew (blok, 10 piętro) - zasięg OK, 2G i 3G (choć 3G trochę gorzej) - wieczorami jak się nie przełączę na Plusa albo Orange nie da się rozmawiać; rwie, brzęczy itp. Łączenie się do nadajnika 5km dalej, mimo iż jest bliżej to też norma.
Zdarzyła mi się wielokrotnie sytuacja już wcześniej tu opisywana, że telefon leży na biurku z full zasięgiem, po czym przychodzi sms, że ktoś próbował się ze mnie 5min temu połączyć - sytuacja niezależna od tego, z którym operatorem byłem połączony.
Natolin (blokowisko), mieszkanie na parterze - w zasadzie zostaje tylko Plus i Orange z naciskiem na Orange. Play jeżeli już coś złapie, a zdarza mu się - nie da się w ogóle rozmawiać.
+ dla Playa za zasięg w metrze ;) Tam uzyskuję najwyższą jakość rozmów :P

Poza zasięgiem polecam przyjrzeć się takim wartościom sygnału jak Ec/Io, Ec/No. One trochę więcej mówią, jaki śmietnik jest w danym momencie w eterze w okolicach naszej nośnej :)

Telefony na których było testowane: iPhone 3G, iPhone 4, HTC One, Sony Xperia S, Samsung Galaxy Ace i chyba najlepiej wypadająca w testach Nokia 6303 Classic (2G)

P.S. O automatycznym wybieraniu operatora, roamingu i handoverze nie będę już wspominał ;)

Pozdrawiam!
Play: Abonament
Plus: Abonament, Plus Internet Na Kartę LTE
Orange: Orange Free Na Kartę
T-Mobile: Blueconnect

 #644777  autor: solidburn
 05 lip 2013, 09:31
Jabba pisze:To może i ja dorzucę coś od siebie.
hehe jak bym przeczytał swój post :) na ta chwile za to co opisałeś play przyznał mi rabat na 3 miesiące na abonamenty jakie mam u nich już nie mogę się doczekać bo już za 2 miesiące play w warszawie będzie śmigać lux ;)

 #644782  autor: pakierhakierxd
 05 lip 2013, 09:44
Myślę że jak będzie działać gsm1800/lte to się coś poprawi z zasięgiem Play,jak dorzuca do tego wszystkiego T-Mobile to też coś lepiej będzie pewnie ..

Pozdrawiam :)