Internet w Polsce: Niby świetnie, a miliony wciąż offline
Jest najnowszy raport o stanie Internetu stacjonarnego w naszym kraju. Dane na koniec drugiego kwartału 2025 roku pokazują Polskę dwóch prędkości. Z jednej strony pędzimy na światłowodach, a z drugiej wciąż ponad milion gospodarstw domowych nie ma dostępu do sieci.

Zgodnie z oficjalnymi danymi, w Polsce istnieje ponad 9,1 miliona punktów adresowych. Dostęp do stacjonarnego Internetu szerokopasmowego ma zapewnione 7,7 miliona z nich. Prosta matematyka pokazuje, że aż 1,4 miliona punktów adresowych pozostaje bez dostępu do sieci. Co więcej, w kraju zidentyfikowano niemal 2,3 miliona "białych plam NGA", czyli miejsc bez możliwości skorzystania z Internetu o przepustowości co najmniej 100 Mb/s.
Światłowód jest królem
Jeśli już mamy Internet, to najczęściej jest on światłowodowy. Aż 74,36% wszystkich zasięgów w kraju to właśnie ta technologia. Daleko w tyle pozostają sieci oparte na kablach miedzianych (parowych i współosiowych) oraz radiowy dostęp stacjonarny (FWA). W przypadku realnych, detalicznych usług, z których korzystają klienci, światłowód dociera do 5,8 miliona punktów adresowych, co stanowi blisko 64% rynku.



Gigabit to już standard
Raport pokazuje też, jakie prędkości są w zasięgu Polaków. Tutaj widać prawdziwą dominację jednej opcji.
Najpopularniejszą oferowaną przepustowością jest 1000 Mb/s (1 Gb/s). Aż 57% wszystkich punktów adresowych w zasięgu ma dostęp do takiej właśnie prędkości. Kolejne pod względem popularności są łącza o prędkości 2000 Mb/s, które docierają do 13,84% lokalizacji. Łącza o prędkości poniżej 100 Mb/s stanowią już margines rynku.
Co dalej? Nadchodzą inwestycje
Luka w dostępie do Internetu ma być systematycznie zasypywana. Operatorzy telekomunikacyjni zgłosili komercyjne plany inwestycyjne, które obejmą ponad 1,8 miliona punktów adresowych. Najwięcej nowych łączy dzięki prywatnym środkom powstanie w województwach mazowieckim (546 tys.), małopolskim (344 tys.) i dolnośląskim (157 tys.).
To nie wszystko. W ramach programów KPO i FERC, czyli ze środków publicznych, planowane jest podłączenie kolejnych 790 tysięcy lokalizacji. Tutaj również przoduje Mazowsze ze 146 tysiącami planowanych podłączeń. Inwestycje w ramach KPO muszą zostać zakończone do 31 sierpnia 2026 roku, a te z FERC do końca 2029 roku.
Więcej informacji można znaleźć w raporcie "Polska w zasięgu stacjonarnego dostępu do Internetu. II kwartał 2025". Dodatkowe szczegóły zawarte są w raportach dotyczących poszczególnych województw. Wszystkie są dostępne na stronie Ministerstwa Cyfryzacji.