Pijesz kawę o tej godzinie? Badacze ostrzegają, aby tego nie robić

Na temat kawy powstała już niezliczona liczba badań. Nie ma się co dziwić, to bardzo wdzięczny, a zarazem bliski nam temat. Nowe wyniki badań wykazały, że ogromne znaczenie dla naszego zdrowia ma pora picia kawy. Jeśli pijemy ją po południu, najwyższy czas zmienić nawyki. 

Anna Kopeć (AnnaKo)
5
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Pijesz kawę o tej godzinie? Badacze ostrzegają, aby tego nie robić

Lubisz pić kawę po południu? Niestety, nie mamy dla ciebie najlepszych wiadomości. Nowe wyniki badań wskazały, że kawa pita rano jest znacznie korzystniejsza dla zdrowia niż ta, po którą sięgamy na popołudniowy spadek energetyczny lub wieczorem. Naukowcy wskazali możliwe powody i podali uzasadnienie. 

Dalsza część tekstu pod wideo

Naukowcy z Tulane University w Nowym Orleanie zaobserwowali, że ogólne ryzyko przedwczesnej śmierci jest niższe o 16 procent w przypadku osób, które piją kawę wyłącznie o poranku. Oszacowano, że w przypadku badanych, ryzyko z powodu chorób układu krążenia jest aż o 31 procent niższe. Wyniki dotyczyły kawy z zawartością kofeiny oraz bezkofeinowej. Pozostały one takie same również po uwzględnieniu czynników takich, jak: godziny snu, wiek, płeć, pochodzenie oraz aktywność fizyczna i dieta. 

Wnioski z badań zostały opublikowane na łamach czasopisma kardiologicznego "European Heart Journal". Analizie poddano ponad 40 tysięcy osób, na przestrzeni 1999-2018. Czas picia, który badano podzielono na trzy okresy: poranny (od 4:00 do 11:59), popołudniowy (od 12:00 do 16:59) oraz wieczorny (od 17:00 do 3:59). 

Uzyskane wyniki to przede wszystkim to, że ważne jest nie tylko, czy pijemy kawę, ale o jakiej godzinie. Do tej pory, pora spożycia tego napoju nie była uwzględniana w zaleceniach dietetycznych. Teraz się to może zmienić. 

Ważne jest nie tylko to, że pijesz kawę, ale także pora dnia, w której ją pijesz. Możliwe, że picie kawy po południu oraz wieczorem może zakłócać rytm dobowy i poziom hormonów, takich jak melatonina. Konsekwencją może być także wystąpienie stanów zapalnych i podwyższenie ciśnienia krwi.

- tłumaczy, kierujący badaniami, dr Lu Qi.