Opera z paczką nowości. Nieznajomość języków to już nie problem

Opera wprowadza dużą aktualizację dla swoich przeglądarek na komputery. Najważniejsze nowości to wbudowany tłumacz Opera Translate oraz, w przypadku Opery GX, animowane kursory. Zmian jest jednak znacznie więcej.

Marian Szutiak (msnet)
2
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Opera z paczką nowości. Nieznajomość języków to już nie problem

Przeglądaj świat bez barier i bezpiecznie

Głównym elementem aktualizacji jest Opera Translate. To nowa, wbudowana funkcja tłumaczenia. Narzędzie zostało zintegrowane bezpośrednio z przeglądarkami Opera One i Opera GX. Automatycznie wykrywa, gdy strona jest w obcym języku i proponuje jej natychmiastowe przetłumaczenie. Funkcja obsługuje ponad 40 języków, co ułatwia przeglądanie zagranicznych portali czy wiadomości.

Dalsza część tekstu pod wideo

Co najważniejsze, Opera zadbała o prywatność. Technologia tłumaczenia, dostarczana przez Lingvanex, jest hostowana na własnych serwerach Opery w Europie. Oznacza to, że wszystkie dane są przetwarzane wewnętrznie, zgodnie z najsurowszymi przepisami RODO, i nie są wysyłane do firm trzecich.

Internet łączy świat, ale język wciąż może być barierą w pełnym wykorzystaniu jego potencjału. Wprowadzając Opera Translate, dajemy naszym użytkownikom dostęp do treści i pomysłów z całego świata bez kompromisów w kwestii prywatności.

Tomasz Stawarz, Product Director, Opera
Opera z paczką nowości. Nieznajomość języków to już nie problem

Koniec z nudnym kursorem myszy

Użytkownicy gamingowej przeglądarki Opera GX otrzymali unikalną możliwość personalizacji. Jako pierwsza przeglądarka na rynku, Opera GX pozwala teraz na używanie niestandardowych, animowanych kursorów w całym interfejsie. We współpracy z firmą Sweezy Cursors przygotowano bibliotekę ponad 30 darmowych pakietów – zarówno statycznych, jak i animowanych. Można je aktywować jednym kliknięciem, bez potrzeby instalowania ryzykownych rozszerzeń czy zmiany ustawień systemu.

Jak tłumaczy Opera, kluczowe korzyści z nowego rozwiązania to:

  • spójność – kursor działa w całym interfejsie przeglądarki, nie tylko na stronach internetowych,
  • bezpieczeństwo – w przeciwieństwie do zewnętrznych rozszerzeń, dane nie są narażone na wyciek, ponieważ wszystko odbywa się wewnątrz przeglądarki,
  • wydajność – funkcja jest zintegrowana z silnikiem przeglądarki, dzięki czemu nie powoduje spowolnień.
Opera z paczką nowości. Nieznajomość języków to już nie problem

A to nie wszystko. Do stabilnej wersji Opery GX oficjalnie trafiła funkcja Wysp Kart. Użytkownicy mogą teraz nazywać i oznaczać kolorami grupy kart, aby łatwiej odróżnić te związane z pracą, grami czy mediami społecznościowymi.

Opera One z lepszym podziałem ekranu

Przeglądarka Opera One doczekała się również innych usprawnień. Po analizie opinii użytkowników ulepszono funkcję Podziału Ekranu. Teraz w tym trybie można korzystać z paska narzędzi, odtwarzacza muzyki, zakładek, pobranych plików i innych funkcji. Tryb Podziału Ekranu został również zintegrowany z Wyspami Kart.

Opera z paczką nowości. Nieznajomość języków to już nie problem

Aby skorzystać z nowości, można pobrać najnowsze wersje przeglądarek lub poczekać na automatyczną aktualizację.