DAJ CYNK

Samsung ma zapłacić po 10 dolarów właścicielom Galaxy S4 za oszukiwanie w benchmarkach

Marian Szutiak

Prawo, finanse, statystyki

Samsung Galaxy S4

W 2013 roku Samsung został przyłapany na podwyższaniu wydajności procesora i grafiki w benchmarkach do poziomu, który nie był dostępny podczas normalnego użytkowania telefonu Galaxy S4. Teraz koreańska firma musi zapłacić po 10 dolarów amerykańskim właścicielom tego urządzenia, przeszłym i obecnym.

Z powodu oszustwa Samsunga, nabywcy tego smartfonu złożyli do sądu pozew zbiorowy przeciwko tej firmie. Ten został rozstrzygnięty na niekorzyść koreańskiego producenta, który musi zapłacić łącznie 13,4 mln dolarów, w tym 2,8 mln dolarów odszkodowania na rzecz wszystkich, którzy kupili model Galaxy S4 w USA. Daje to każdemu z nich po 10 dolarów (około 40 zł).

Zobacz: Samsung kończy produkcję smartfonów w Chinach
Zobacz: Samsung podpisał z Ministerstwem Cyfryzacji porozumienie na rzecz cyberbezpieczeństwa

Oprócz wypłaty odszkodowania, Samsung nie może przez trzy lata wykorzystywać kodu, który wpływa na wyniki benchmarków w swoich smartfonach. Po tym okresie koncern znowu może użyć tego kodu, ale wtedy musi się liczyć, że ktoś to odkryje i sprawa ponownie trafi do sądu.

Właściciele telefonu Samsung Galaxy S4 mają dostać wiadomość e-mail, w którym zostaną poinformowani, w jaki sposób mają złożyć wniosek o wypłatę odszkodowania. Nie podano ramy czasowej, w której cała akcja ma zostać przeprowadzona.

Zobacz: Samsung Inkubator w Białymstoku organizuje nabór do I tury inkubacji
Zobacz: Telefon do 1000 zł - jaki smartfon wybrać? 10 modeli na jesień 2019

Problem oszukiwania w benchmarkach występuje od dawna i dotyczy nie tylko Samsunga. Zdarza się czasem, ze niektóre smartfony osiągają w niektórych testach zaskakująco wysokie wyniki, wyższe niż modele faktycznie wydajniejsze pod danym względem. To każe podchodzić do wyników testów syntetycznych z dystansem i nie brać ich za kwestię decydującą o wyborze takiego, a nie innego produktu.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Android Authority