Śląsk walczy o miejsce na mapie AI. Będzie osobna strategia i centrum badań

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia walczy o zapisanie się na krajowej mapie w branży sztucznej inteligencji. Będzie osobna strategia rozwoju AI na Śląsku i centrum badań.

Michał Świech (Isand)
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Śląsk walczy o miejsce na mapie AI. Będzie osobna strategia i centrum badań

Niedawno światło dzienne ujrzała mapa Ministerstwa Cyfryzacji pokazująca ośrodki wiodące i wspomagające rozwój polskiej sztucznej inteligencji. Burzę na Śląsku wywołało to, że ośrodkami wiodącymi mają być jedynie Warszawa, Wrocław, Kraków i Poznań. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia była jedynie w grupie ośrodków wspomagających.

Dalsza część tekstu pod wideo

Katowice będą ważnym miejscem na mapie AI

Bardzo szybko przystąpiono do działania. Do Katowic przyjechał wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski. Zapowiedział on stworzenie osobnego programu rozwoju sztucznej inteligencji w oparciu o potencjał Górnego Śląska i Zagłębia.

Mamy jednak do czynienia nie tylko ze słowami. Katowicki Instytut Technik Innowacyjnych EMAG do tej pory wspierający głównie górnictwo oficjalnie zmienia nazwę na Łukasiewicz – Instytut Sztucznej Inteligencji i Cyberbezpieczeństwa (Łukasiewicz-AI).

Placówka zatrudniająca 120 osób zajmuje się m.in. analityką danych, Internetem Rzeczy i wykrywaniem tam anomalii w czasie rzeczywisty czy użyciem AI do tłumaczenia książek na polski język migowy. W Katowicach będzie także otwarte centrum mocy obliczeniowej zarówno dla administracji jak i małego i średniego biznesu. Możemy się także spodziewać własnych modeli LLM, pracy nad polską AGI i dbania o technologiczną niezależność kraju. Nie zabrakło centrum zajmującego się unijnymi regulacjami w dziedzinie AI.