Polska elektrownia atomowa coraz bliżej. Ta data przejdzie do historii

Temat elektrowni atomowej w Polsce jest niezwykle palący. Mowa tu o najlepszym możliwym źródle energii w obecnej sytuacji.

Paweł Maretycz (Maniiiek)
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Polska elektrownia atomowa coraz bliżej. Ta data przejdzie do historii

Incydenty z Półwyspu Iberyjskiego i Czech dowodzą, że postawienie wszystkiego na OZE jest miernym pomysłem. Jednak elektrownie węglowe trudno nazwać proekologicznymi. Na szczęście istnieje alternatywa: elektrownie jądrowe. Temat ten w Polsce przez lata budził wiele kontrowersji. Społeczeństwo bało się drugiego Czarnobyla. Na szczęście tamta katastrofa, która wynikała z masy zaniedbań, została już zapomniana, a ludzie nie wściekają się na elektrownię atomową, a na jej brak.

Dalsza część tekstu pod wideo

Elektrownia atomowa w Polsce z harmonogramem

Marek Woszczyk, prezes spółki Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) ogłosił harmonogram działania w sprawie powstania elektrowni atomowej. Już w przyszłym roku zamierza on złożyć wniosek o Zezwolenie Atomowe. Ten dokument upoważni spółkę do magazynowania, składowania, przewożenia i wykorzystywania pierwiastków promieniotwórczych oraz ich odpadów. 

Natomiast w 2027 roku złożony zostanie wniosek o budowę elektrowni atomowej w gminie Choczewo na Pomorzu. Pierwsze wbicie łopaty pod budowę, a raczej jak to określił, wylanie betonu, ma nastąpić już w 2028 roku. Pierwszy blok atomowy ma stanąć już w 2035 roku i rok później ma on już przesyłać energię do sieci. Oczywiście w międzyczasie będą powstawały także dwa kolejne bloki. Trzeci z nich ma zostać oddany do użytku w 2038 roku. 

Budżet na atom

Jak to jednak wygląda od strony finansów? Otóż szacunkowe koszty budowy elektrowni atomowej mają wynosić 192 mld złotych. W budżecie państwa na ten cel zostało zagwarantowanych 60 miliardów. Jak jednak zapowiada wiceprezes spółki, prawie 80% nezbędnego budżetu zostało już zabezpieczonych.