Koniec tanich zakupów na Temu i Shein. Unia ma dosyć
Unia Europejska ma dosyć nieuczciwej konkurencji ze strony chińskich gigantów w postaci Temu, Shein i Aliexpress. Urzędnicy chcą nałożyć na platformy dodatkowe cła.

Unia Europejska zaproponowała w środę pakiet zmian, który uderzy w chińskie platformy sprzedaży. Komisja chce w ten sposób ograniczyć nieuczciwą konkurencję ze strony Aliexpress, Temu czy też Shein — informuje Rzeczpospolita.
Naszym obowiązkiem jest zapewnienie, aby towary wprowadzane na nasz rynek były bezpieczne, a wszyscy przedsiębiorcy przestrzegali praw konsumentów
- powiedział Michael McGrath, komisarz do spraw demokracji, wymiaru sprawiedliwości, praworządności i ochrony konsumentów.


Unia Europejska uderzy w Temu, Shein i Aliexpress
Jakie pomysły ma Komisja Europejska? Przede wszystkim chodzi o nałożenie cła na małe paczki o wartości poniżej 150 euro. Aktualnie do tej kwoty nie trzeba płacić podatku, co chińscy sprzedawcy skrzętnie wykorzystują, często deklarując zaniżoną wartość towaru. To ułatwiłoby też pracę służb celnych, które nie musiałyby zajmować się każdą paczką.
Jednak na tym propozycje zmian się nie kończą. Komisja Europejska proponuje też niedyskryminacyjną opłatę manipulacyjną, która sfinansowałaby nadzór nad miliardami przesyłek z Chin. Zresztą wzmożone i skoordynowane kontrole, w których miałyby uczestniczyć organy celne i nadzoru rynku, to kolejna z proponowanych zmian.
Państwa Unii Europejskiej domagają się też bardziej rygorystycznego podejścia do zasad panujących na Temu i Shein. Obie platformy zostały uznane za duże, a w związku z tym obowiązują je europejskie przepisy, w tym dotyczącej legalności sprzedawanych produktów. Unia ma zbierać informacje na temat naruszeń, aby w razie potrzeby nałożyć na chińskich gigantów sankcje.
Co na to Shein? Mamy oficjalne oświadczenie
Biuro prasowe platformy Shein, jednego z potencjalnych poszkodowanych nowego pakietu regulacyjnego, przesłało redakcji Telepolis oficjalne oświadczenie w tej sprawie. Firma wierzy, że równe zasady konkurencji są nie tyle zagrożeniem, ile szansą dla rynku:
Wspieramy inicjatywy, które zwiększają zaufanie i bezpieczeństwo europejskich konsumentów dokonujących zakupów online. Wierzymy, że równe zasady konkurencji mogą przynieść korzyści całemu sektorowi. Model SHEIN „na żądanie” ma na celu redukcję nieefektywności oraz ograniczanie ilości odpadów materiałów i niesprzedanych produktów, co pozwala nam podążać za trendami i budować przystępną cenowo ofertę.
Nasze zespoły ds. regulacji i zgodności w całej UE będą współpracować z partnerami na szczeblu rządów unijnych i krajowych, aby przeanalizować te rekomendacje oraz ustalić, w jaki sposób SHEIN może pomóc wzmocnić branżę i poprawić doświadczenia europejskich konsumentów korzystających z zakupów online.
- przekazało biuro prasowe Shein.