Europa gotowa na ustępstwa względem USA. Jednak szykuje opcję atomową

Unia Europejska jest gotowa zaakceptować jednostronne, 15-procentowe cła na eksport do USA. Jednak stawia Amerykanom jasny warunek.

Damian Jaroszewski (NeR1o)
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Europa gotowa na ustępstwa względem USA. Jednak szykuje opcję atomową

Unia Europejska i USA wciąż nie dogadały się w kwestii ceł. Donald Trump w ostatnim czasie zapowiadał różne stawki od 10 do nawet 50 proc., ale jak na razie skończyło się na groźbach. Jednak z najnowszych informacji wynika, że jest szansa na porozumienie. To może zostać osiągnięte nawet w ciągu kilkudziesięciu godzin. Europa jest gotowa na ustępstwa w kwestii ceł, ale też stawia swoje warunki — pisze Rzeczpospolita.

Dalsza część tekstu pod wideo

Europa ugnie się przed Trumpem?

Takie informacje przekazał kanclerz Niemiec Friedrich Merz. To właśnie nasi zachodni sąsiedzi mają przede wszystkim opowiadać się za porozumieniem z USA. Na czym miałoby ono polegać? Unia ma być gotowa na zaakceptowanie jednostronnych, 15-procentowych ceł na większość produktów z kilkoma ulgami (np. na leki) i niektórymi wyższymi stawkami (np. na stal). W zamian nie wprowadzi podobnych opłat.

Dlaczego Europa miałaby się zgodzić na tak niekorzystne warunki? Pod jednym, ale ważnym warunkiem. Unia chce, aby Stany Zjednoczone zapewniły, że w przypadku konfliktu zbrojnego będą bronić swoich sojuszników z NATO. Dodatkowo USA mają cały czas wspierać Ukrainę w wojnie z Rosją. Za takim scenariuszem mają być też Polska, Włochy oraz kraje skandynawskie. Po drugiej stronie stoi Francja, ale jest w swojej opinii mocno odizolowana.

Z drugiej strony Europa szykuje się na ewentualnie odrzucenie porozumienia przez USA. W takim wypadku zostaną wprowadzone na amerykańskie towary. Przewidywana jest też opcja atomowa (określana mianem bazooki), w której Unia znosi ochronę intelektualną na amerykańskie usługi oraz wyklucza amerykańskie firmy z możliwości ubiegania się o zamówienia rządowe. Jedną z opcji jest też wprowadzenie podatków od zysków osiąganych przez gigantów cyfrowych z USA, czyli między innymi Google, Apple, Facebooka czy Amazon.