DAJ CYNK
  • Tu można pisać o wszystkim w jakikolwiek sposób - ale bez używania wulgaryzmów i obrażania innych.
Tu można pisać o wszystkim w jakikolwiek sposób - ale bez używania wulgaryzmów i obrażania innych.

Moderator: Moderatorzy

#996041  autor: iphoneski
 29 maja 2018, 15:27
A ja przy okazji mam pytanie. Po co ludzie tak właściwie kupują takie karty? W czym tkwi problem żeby sobie zarejestrować? Ostatnio brałem starter play w kiosku i rejestracja trwała ok minutę. Nawet dziecko od 13 roku życia może sobie rejestrować na siebie. A przypadku problemów z numerem kontakt z BOK może być utrudniony, bo mogą pytać o dane właściciela. Rozumiem przestępcy, terroryści itd., ale po co coś takiego zwykłemu człowiekowi to nie wiem.
 #996049  autor: iphoneski
 29 maja 2018, 16:02
Ok, W jaki sposób, bez podawania danych Osobowych posiadasz w domu energię elektryczną, gaz? W jaki sposób kupiłaś albo pod pisałaś umowę najmu mieszkania? No i wreszcie jak bez podawania danych Osobowych założyć konto w banku? A jeśli masz konto w banku to bank wie o tobie wszystko, ile zarabiasz, gdzie pracujesz, gdzie spędzasz wakacje, gdzie robisz zakupy ile na nie wydajesz i tak dalej. Nie wspominając już o wszechobecnej inwigilacji ze strony Internetu, zwłaszcza jeśli przyjrzeć się temu co Zbiera o nas Android w telefonach, albo windows w komputerach, Google, Facebook itd.
Numer rodzinie można podać, ale zmieniać go w bankach, spódzielni mieszkaniowej, firmie itd żeby, ewentualnie za miesiąc robić to znowu jest chyba dla ludzi, którzy nie mają co z czasem robić.
Nie chodzi mi o to, żeby wywoływać tu jakąś kłótnie czy coś, po prostu jestem ciekaw motywacji ludzi, którzy bawią się w coś takiego.
 #996061  autor: iphoneski
 29 maja 2018, 17:20
@Maria444 W sumie dla mnie to trochę dziwne nie posiadać konta w banku i rachunki w kolejkach na poczcie płacić, teraz nawet niektóre firmy nie chcą dawać wypłaty do ręki tylko wszystko przelewem na konto idzie. Jak ci tak wygodnie to mi nic do tego, ale wytrwałość i zapał podziwiam.
No i tak jak napisał @24bis24, takie praktyki są chyba niezgodne z prawem.
 #996065  autor: Remington
 29 maja 2018, 17:51
iphoneski pisze:A ja przy okazji mam pytanie. Po co ludzie tak właściwie kupują takie karty? W czym tkwi problem żeby sobie zarejestrować?
Są np. pewne profesje, w których funkcjonują tylko pseudonimy. Słabo by było dla takich osób, aby po samym numerze telefonu byle pracownik operatora mógł poznać jej dane.

Natomiast handel zarejestrowanymi kartami jest jak najbardziej legalny. Nie znaczy to, że będziemy tolerować spamerów ;) więc zainteresowani niech piszą bezpośrednio do Maria444 na PW.
 #996068  autor: 24bis24
 29 maja 2018, 17:56
Remington pisze:Słabo by było dla takich osób, aby po samym numerze telefonu byle pracownik operatora mógł poznać jej dane.
i dlatego taka osoba szuka karty na tym forum? :-)
Remington pisze:Natomiast handel zarejestrowanymi kartami jest jak najbardziej legalny
tak, ale...
24bis24 pisze:a nie wzięłaś pod uwagę, że korzystanie z danych osobowych innej bez jej zgody jest karane.

ZM we Freshu Darmowe rozmowy i SMSy w Play
 #996069  autor: pakierhakierxd
 29 maja 2018, 17:57
Maria444 pisze:gaz, woda - wynajmuję mieszkanie :) Więc problemu nie mam, poza tym od osób prywatnych mniej wycieka niż od firrm.
Konta w banku nie mam po tym jak sobie manipulowali nieudzielonymi zgodami na marketing.
Internet? Bardziej wrażliwe rzeczy idą przez sieć Tor połączeniem szyfrowanym.
Androida nie mam - telefon dla seniorów. Przynajmniej długo trzyma na baterii. FB, Insta itp. nie mam. W domu szyfrowany komunikator dla przyjaciół by nie przepłacać za esy.

Po prostu cenię sobie prywatność. Na poprzednich kartach - z których jedne działały kilka dni (oszust) a drugie ponad rok (od ok. 1 lutego) - ani razu nie podałam nazwiska ani imienia. Ze znajomymi i mężem posługuję się ksywką, a z mężem kotku itp. Tak więc telekom co najwyżej wiedział które 2 numery są mężem i żoną, ale nie wiedział kto to dokładnie. Pewnie znali przybliżoną lokalizację, ale nie mieli peselu, imienia i nazwiska.

A wizytę lekarską zamawia się tak (i tak powinno być od dawna a nie imię, nazwisko i pesel jako weryfikację i każdy kto to zna może odwołać): kiedy najbliższy termin do lekarza [imie nazwisko lekarza]. Tu pada odpowiedź - proszę zapisać numer karty xf45h67d3j, poprzednia wizyta w dniu ... - na godzinę... dziękuję do widzenia, a w przychodni nie mają nawet mojego numeru. Wiedzą kto dzwoni, bo wiedzą, że znam lekarza, byłam u niego, wiem kiedy byłam u lekarza i znam swój numer karty. Choć najczęściej po prostu idzie się do przychodni po drodze i umawia w rejestracji termin (korzystam prywatnie - nie stoję w kolejkach).
Jak dla mnie to chore

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Pozdrawiam :)
 #996072  autor: Remington
 29 maja 2018, 18:27
24bis24 pisze:
Remington pisze:Słabo by było dla takich osób, aby po samym numerze telefonu byle pracownik operatora mógł poznać jej dane.
i dlatego taka osoba szuka karty na tym forum? :-)
A czemu nie ;).
24bis24 pisze:
Remington pisze:Natomiast handel zarejestrowanymi kartami jest jak najbardziej legalny
tak, ale...
24bis24 pisze:a nie wzięłaś pod uwagę, że korzystanie z danych osobowych innej bez jej zgody jest karane.
Ale taka osoba korzysta tylko z karty. Z danych słupa nie korzysta, nawet ich nie musi znać.
pakierhakierxd pisze:Jak dla mnie to chore
Niewątpliwie to jakaś fobia, ale nie było potrzeba internetu by 45 lat temu powstawały takie filmy jak "Rozmowa" z Gene'm Hackman'em.
 #996085  autor: Remington
 29 maja 2018, 19:43
Marcin,
nie wprowadzaj w błąd, nie ma takiego przepisu. Jest to jedna z wielu znanych luk ustawy antyterrorystycznej, że handel zarejestrowanymi numerami i ich późniejsze użytkowanie są w pełni legalne - MSWiA miało zaproponować nowelizację ustawy i robi to już ponad rok.

Korzystanie z zarejestrowanej na kogoś innego karty SIM nie oznacza podawania się za tę osobę, a w praktyce użytkownik karty nie musi nawet znać danych tego, na kogo rejestrowany był numer. Karta to nie dokument, nie ma przepisu, który nie pozwalałby posługiwać się nie swoją kartą.
 #996094  autor: darekka
 29 maja 2018, 20:26
Znacie pewnie powiedzenie, "polskie prawo jest jak drewniany płot-wąż się przeciśnie, tygrys przeskoczy, a tylko bydło zatrzyma".
W myśl tej maksymy nawet gdyby zakazano sprzedaży zarejestrowanych SIMek(wątpię, bo ograniczałoby prawo władania posiadacza) to zawsze pojawi się oferta "wypożyczenia" i prawo ominięte. Dodatkowo jak i kiedyś z obowiązkiem wskazania kierującego wystarczyło się powołać na niepamięć lub odmówić podania danych użytkownika choćby z powodu możliwego samo oskarżenia (tu kłania się prawo do obrony) lub z powodu obrony własnej rodziny(prawo do odmowy wyjaśnień w przypadku członka rodziny) można się było(i nadal można) zasłonić brakiem uprawnień do gromadzenia danych osobowych(prowadząc spis komu auto użyczaliśmy musielibyśmy zachować wszelkie procedury ochrony danych osobowych(m.in.powiadomić stosowny organ o takim spisie) i w efekcie doprowadzić do przedawnienia wykroczenia. Dodatkowo to na organie oskarżającym ciążył(nadal ciąży) obowiązek ustalenia i wskazania osoby popełniającej wykroczenie, a obywatel nie jest od ich wyręczania-choć bardzo tego chcieli.
W przypadku "użyczenia" SIMki byłoby podobnie-od niedawna jest jeszcze lepiej ze względu na RODO. Tęgie głowy "biznesmenów" w razie zmian w prawie wykombinują wyjście.

http://www.speedtest.net/result/5518589825.png T-mobile "Masz złotówkę masz no limit na wszystko i do wszystkich"-LTE1800,Huawei E5377T po WiFi, 1700m. od stacji, antena Sorensen15dBi+10metrowe przewody H-155. :D
 #996210  autor: neotele
 30 maja 2018, 10:56
@Maria444
Też cenię sobie prywatność i - o ile jest to możliwe - nie upubliczniam swoich danych. Jednak jestem osobą wygodną i chętnie korzystam z ułatwień cywilizacji, jakimi są konta bankowe, karty kredytowe i karty SIM (mam ich kilka, zarejestrowanych na siebie - trudno, takie jest zbójeckie prawo).
Mam dla Ciebie sugestię, abyś poprosiła swoją rodzinę i swoich dobrych znajomych, którzy Cię dobrze znają i Ci ufają, aby udostępnili Ci karty SIM zarejestrowane na nich. Na pewno Ci pomogą, nie mając żadnych wątpliwości, co do celu, w jakim będziesz używać tych kart :)

Z drugiej jednak strony sugeruję osobom, rozważającym sprzedażą zarejestrowanej na siebie karty SIM osobie nieznajomej (np. poznanej w sieci, która nawet wydaje się, sądząc po jej kilku wypowiedziach, niezwykle sympatyczna), aby tego nie robiły :!: , nie znając osobiście takiej osoby, a więc nie darząc jej dużym zaufaniem, gdyż może się potem okazać, że wasza karta została użyta do jakiegoś niecnego celu (np. sponsorowanie terroryzmu, kradzieże i inne oszustwa, spam itp.), a wy możecie zostać oskarżeni o jakąś formę współudziału w tym przestępstwie.
 #996217  autor: Remington
 30 maja 2018, 11:38
neotele pisze:nie znając osobiście takiej osoby, a więc nie darząc jej dużym zaufaniem, gdyż może się potem okazać, że wasza karta została użyta do jakiegoś niecnego celu (np. sponsorowanie terroryzmu, kradzieże i inne oszustwa, spam itp.), a wy możecie zostać oskarżeni o jakąś formę współudziału w tym przestępstwie.
Mówisz, jakby oskarżenie zależało tylko od tego na kogo zarejestrowano kartę SIM. A tak nie jest, to tylko jedna z wielu danych jakie są wówczas analizowane. Niemniej dla rejestrującego, będzie to dużo zawracania głowy.