Często masz zgagę? Nieleczona niszczy zdrowie, a leczona niszczy mózg
Zgaga, czyli refluks żołądkowy to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, z którą mierzy się nawet 40% Polaków.

Jeśli jest ona jedynie epizodyczna, to głównym problemem jest nieprzyjemne pieczenie w przełyku. Jeśli jednak zdarza się częściej, to mogą do tego dojść także wrzody, znaczne nasilenie objawów, oraz rak przełyku. Na szczęście jest na to lek: inhibitory pompy protonowej (IPP), które znacznie zmniejszają produkcję kwasu żołądkowego.
Uszkodzenie mózgu przy zgadze
I chociaż nie ma bezpośrednich dowodów na szkodliwość IPP na pracę mózgu, to wedle badań opublikowanych w Neurology, czyli czasopiśmie Amerykańskiej Akademii Neurologii wykazano, że u osób przyjmujących go dłużej, niż 4 lata i 3 miesiące ryzyko wystąpienia demencji wzrosło aż o 33%.



To jednak nie koniec nieprzyjemności. Jak podkreślił autor badania Kamakshi Lakshminarayan:
Inhibitory pompy protonowej są przydatnym narzędziem pomagającym kontrolować refluks kwasu, jednak długotrwałe stosowanie zostało powiązane w poprzednich badaniach z wyższym ryzykiem udaru, złamań kości i przewlekłej choroby nerek.
Tym samym nawet jeśli okaże się, że korelacja przyjmowania IPP i demencji nie występuje, to wciąż mamy do czynienia z masą bardzo nieprzyjemnych skutków ubocznych.