Użytkownicy iPhone'ów są gorsi. Chodzi o ważną kwestię

Badania przeprowadzone przez firmę Malwerbytes mówią jasno — użytkowników iPhone'ów są gorsi od posiadaczy telefonów z Androidem.

Damian Jaroszewski (NeR1o)
7
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Użytkownicy iPhone'ów są gorsi. Chodzi o ważną kwestię

Nie, nie chodzi o jakość urządzeń, robione zdjęcia czy czas pracy na jednym ładowaniu. Firma Malwarebytes sprawdziła coś znacznie ważniejszego — kwestie bezpieczeństwa. Od razu uprzedzam też, że nie chodzi o to, że na iOS jest więcej wirusów. Badanie miało sprawdzić potencjalnie niebezpieczne zachowania poszczególnych użytkowników.

Dalsza część tekstu pod wideo

Android wygrywa z iPhonem

Badanie przeprowadzono na 1300 osobach w wieku powyżej 18 lat, zamieszkałych w USA, Wielkiej Brytanii, Austrii, Niemczech oraz Szwajcarii. Okazuje się, że posiadacze urządzeń z nadgryzionym jabłkiem gorzej wypadają pod kątem bezpieczeństwa. Można powiedzieć, że luźniej podchodzą do tych kwestii.

Co wykazało badanie? Najważniejsze wnioski to:

  • 47 proc. użytkowników iPhone'ów kupiło przedmiot w niesprawdzonym sklepie z powodu niższej ceny. W przypadku Androida to samo zrobiło 40 proc. osób.
  • 41 proc. posiadaczy telefonów Apple wysłało wiadomość do jakiejś firmy w związku informacjami o kodach zniżkowych. W przypadku Androida zrobiło tak 33 proc. użytkowników.
  • 21 proc. użytkowników iOS korzysta z oprogramowania bezpieczeństwa. Dla Androida odsetek ten wynosi 29 proc.
  • 35 proc. posiadaczy iPhone'ów korzysta z unikalnych haseł. W przypadku Androida wynik to 41 proc.
  • Aż 53 proc. użytkowników sprzętu Apple padło ofiarą scamu. Dla porównania w przypadku Androida to 48 proc. osób.

Jakie wnioski można z tego wyciągnąć? Posiadacze urządzeń Apple nieco bardziej frywolnie podchodzą do kwestii cyberbezpieczeństwa. Oczywiście można dyskutować o niektórych punktach, np. konieczności instalowania na telefonie oprogramowania antywirusowego. Nie zmienia to faktu, że wyniki są dość ciekawe.

Z czego wynika podejście użytkowników iPhone'ów? Z badania Malwerbytes wynika, że bardziej wierzą oni w zabezpieczeniach ich systemu operacyjnego. Aż 55 proc. z nich twierdzi, że są dzięki niemu bezpieczni. Dla Androida ten odsetek wynosi 50 proc. Problem w tym, że nawet najlepsze zabezpieczenia nie zdadzą się na nic, gdy słabym punktem okaże się sam użytkowników. Warto o tym pamiętać.