DAJ CYNK

Ericsson podpisał umowę z PGE. Coraz bliżej LTE 450 dla energetyki

Marian Szutiak

Wydarzenia

Ericsson podpisał umowę z PGE. Coraz bliżej LTE 450 dla energetyki

Polska Grupa Energetyczna podpisała umowę z Ericsssonem na dostawę sieci CORE dla łączności specjalnej LTE 450 na potrzeby energetyki. Ma ona usprawnić zarządzanie siecią energetyczną i przyspieszyć obsługę klientów.

Ericsson wygrał przetarg i podpisał umowę ze spółką PGE Systemy, wchodzącą w skład Polskiej Grupy Energetycznej. W ramach podpisanej umowy szwedzka firma będzie odpowiedzialna za dostarczenie i wdrożenie wszystkich komponentów CORE dla nowopowstającej sieci LTE 450.

Zobacz: Ericsson wybuduje z PGE sieć LTE 450 dla energetyki

Budowa sieci LTE 450 jest jednym z kluczowych elementów realizacji strategii Grupy PGE w obszarze telekomunikacji. Niezawodna i bezpieczna sieć łączności jest niezbędna do budowania nowoczesnej energetyki. Pozwoli ona na usprawnienie zarządzania siecią energetyczną, pracą dyspozytorską, a dzięki automatyzacji procesów monitorowania sieci pomoże skrócić czas usuwania awarii. Dla klientów oznacza to bezpieczniejsze i stabilniejsze dostawy energii, a dzięki wdrożeniu zdalnego odczytu liczników również szybszą obsługę.

– powiedział Wojciech Dąbrowski, Prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej

Sieć rdzeniowa CORE, będąca przedmiotem umowy, stanowi centralny element budowanej sieci LTE 450. Odpowiada między innymi za zarządzanie i realizację usług transmisji danych w sieci LTE, obsługę funkcji mobilności, obsługę funkcji zapewnienia jakości usług, kreowanie profili użytkowników oraz ich uwierzytelnianie w celu ochrony przed nieuprawnionym dostępem do sieci. Wdrażane rozwiązanie ma umożliwić kompleksowe świadczenie usługi transmisji danych dla urządzeń LTE oraz IoT/M2M (LTE-M, NB-IoT) w architekturze 4G/LTE, zgodnie ze standardami 3GPP dla komponentów EPS/EPC.

Nowa sieć LTE 450 uruchomiona przez PGE przyczyni się do cyfryzacji polskiego sektora elektroenergetycznego i pozytywnie wpłynie na jego zrównoważony rozwój.

– powiedział Martin Mellor, Prezes Zarządu Ericssona

Realizacja Programu LTE 450 i budowa przeznaczonej dla energetyki sieci łączności specjalnej ma się przyczynić do zwiększenia niezależności i bezpieczeństwa energetycznego Polski. Uruchomione usługi pozwolą podnieść niezawodność procesów związanych z komunikacją w energetyce oraz poziom i jakości usług. Sieć LTE 450 będzie wykorzystywana na potrzeby łączności dyspozytorskiej dla służb, zdalnego odczytu liczników energii elektrycznej, a także uruchomienia automatycznych mechanizmów sterowania siecią.

Jak informuje Polska Grupa Energetyczna, dedykowany system łączności bezprzewodowej LTE 450 umożliwi realizację wszystkich wymaganych przez sektor energetyczny usług łączności, w tym także coraz bardziej niezbędnej szerokopasmowej transmisji danych z uwagi na wzrastającą liczbę urządzeń inteligentnych. Budowa wielousługowego systemu LTE 450 ma na celu sprostanie ograniczeniom w dotychczas stosowanych rozwiązaniach. Istniejące w energetyce systemy wąskopasmowe mają zbyt małą przepustowość oraz pojemność, natomiast korzystanie z usług komercyjnych nie spełnia kluczowych wymagań w zakresie cyberbezpieczeństwa oraz niezawodności w sytuacjach awaryjnych na sieci elektroenergetycznej. Chodzi między innymi o zbyt krótkie podtrzymanie zasilania na komercyjnych stacjach bazowych i związane z tym zaniki łączności oraz brak możliwości zarządzania zasięgiem i parametrami usług według własnych potrzeb.

Podpisana umowa jest długoterminowa i będzie obowiązywać do 8 sierpnia 2033 roku.

Zobacz: Sieć LTE 450 MHz. PGE zmodernizuje infrastrukturę telekomunikacyjną
Zobacz: PGE buduje nowoczesną sieć łączności LTE 450

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: PGE