DAJ CYNK

Szykuj się na drogą elektronikę. Powodem są morscy piraci

Przemysław Banasiak

Wydarzenia

Szykuj się na drogą elektronikę. Powodem są morscy piraci

Firmy zajmujące się żeglugą morską reagują na przybierające na sile ataki w okolicach Morza Czerwonego. Można to oznaczać, że elektronika w sklepach niedługo podrożeje.

 

Chyba każdy z nas zdaje sobie sprawę, że większość elektroniki użytkowej powstaje w Azji. Mowa o smartfonach, laptopach, tabletach, częściach komputerowych oraz wielu innych produktach. Następnie drogą morską trafiają one do Europy czy Ameryki, by później wylądować na sklepowych półkach.

Mimo ataków koszty żeglugi są niższe niż w 2021 roku

Jednak już niedługo globalne łańcuchy dostaw mogą stanąć w obliczu poważnych zakłóceń. Największe firmy żeglugowe na świecie zaczęły przekierowywać swoje rejsy z dala od Morza Czerwonego.

Ataki rebeliantów Houthi w Jemenie na statki handlowe w ostatnich tygodniach spowodowały, że wiele firm zdecydowało się unikać jednego z najbardziej ruchliwych szlaków żeglugowych na świecie. Dotknięci zostali wszyscy duzi przewoźnicy tacy jak CMA CGM, Cosco, Evergreen, Hapag-Lloyd, Maersk, MSC i inni.

Morscy piraci twierdzą, że agresja jest wymierzona w statki płynące do Izraela w ramach demonstracji poparcia dla Hamasu. I faktycznie przybrały one na sile wraz z wybuchem wojny w październiku. Istnieją jednak liczne doniesienia o statkach bez powiązań z Izraelem, które również są celem dronów i pocisków rakietowych.

Szykuj się na drogą elektronikę. Powodem są morscy piraci

Coraz więcej firm rezygnuje więc z żeglugi przez Kanał Sueski, a zamiast tego wybierana jest trasa przez Przylądek Dobrej Nadzie w Południowej Afryce. Oznacza to jednak znacznie dłuższy czas i koszt podróży. Przykładowo droga z Tajwanu do Holandii wydłuża się z 25 do 34 dni. Część przewoźników korzysta ze starych tras, ale zwiększyła liczbę uzbrojonych ochroniarzy i sprzętu obronnego na statkach.

Prócz tego podejmowane są międzynarodowe działania w zakresie bezpieczeństwa obszaru Morza Czerwonego. Siły marynarki wojennej z krajów takich jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Kanada, Francja, Włochy, Bahrajn, Norwegia i Hiszpania pomogą utrzymać bezpieczne i żeglowne wody. Warto też podkreślić, że mimo opisywanej sytuacji koszty żeglugi morskiej są nadal znacznie niższe niż w 2021 roku.

Zobacz: NVIDIA szykuje tanie karty graficzne. Wiemy kiedy się pojawią
Zobacz: MSI zwariowało? Ich nowe SSD mają OGROMNY radiator

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock, BBC

Źródło tekstu: BBC, oprac. własne