Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Uwaga na oszustów telekomunikacyjnych - jest ich coraz więcej

Uwaga na oszustów telekomunikacyjnych - jest ich coraz więcej

msnet 12 Stycznia 2018 09:00

6 0

telefon reka

Rok 2018 dopiero się zaczął, a już sieci komórkowe w Polsce zanotowały ponad pół miliona połączeń wykonanych przez oszustów.

W 2016 roku oszuści próbowali naciągnąć klientów polskich telekomów na wysokie opłaty, wysyłając im 2 mln sygnałów z zagranicznych numerów. W następnym roku takich prób było już 3,6 mln, a w 2018 może być ich jeszcze więcej. Mechanizm za każdym razem jest podobny: użytkownik telefonu komórkowego otrzymuje krótkie połączenie z nieznanego numeru, a gdy oddzwoni, okazuje się, że wykonuje połączenie na zagraniczny numer, narażając się na wysokie koszty.

Okres świąteczno-noworoczny przyniósł klientom sieci Orange i nju mobile niechciane połączenia z Kuby. Pomarańczowy operator w drodze wyjątku zdecydował się jednak anulować opłaty poniesione w związku z tymi oszustwami, ze względu na świąteczny czas i dobro klientów.

Niestety skala oszustw, które polegają na tym, że zostawiany jest sygnał, jako zachęta do oddzwonienia, rośnie bardzo szybko. Dotyczy to wszystkich operatorów telekomunikacyjnych. Ostatni atak był skierowany głównie na klientów Orange Polska i nju mobile, ale nie tylko, bo oszuści wybierali numery losowo powiedział Wojciech Jabczyński, rzecznik prasowy Orange Polska w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes.

Umorzyliśmy opłaty za połączenia, które nasi klienci wykonali, oddzwaniając na telefon oszustów wykorzystujących kubańskie numery. Biorąc pod uwagę świąteczny czas, a także skalę tego zjawiska, zdecydowaliśmy się na ten krok. Należy to jednak traktować jako wyjątkową sytuację.




Oszuści stosują metodę polegającą na wysyłaniu sygnału na przypadkowo wybrane numery telefonów komórkowych, w 2018 roku już ponad pół miliona razy. Połączenia przychodzą z różnych krajów. Oprócz Kuby są też połączenia z Gwinei, Beninu, Seszeli i Dominikany. Rok wcześniej były to Tongo, Vanuatu, Czarnogóra, Nowa Gwinea, a także międzynarodowe sieci satelitarne. Ponieważ śmiałość naciągaczy jest coraz większa, operatorzy apelują o zachowanie zdrowego rozsądku przez klientów i nie oddzwanianie na nieznane numery telefonów bez ich wcześniejszego sprawdzenia.

Jeśli nie znamy numeru, jaki nam się wyświetla na telefonie, to po prostu nie oddzwaniajmy. Jeżeli mamy wątpliwość, bo rzeczywiście ktoś mógł do nas zadzwonić z zagranicy, numer można sprawdzić w internecie. Choćby na naszej stronie internetowej jest wykaz wszystkich numerów kierunkowych z zagranicy - powiedział Jabczyński.

Alarm w naszych głowach powinien się włączyć wtedy, gdy otrzymujemy połączenia z numerów o innej niż zwykle liczbie cyfr. Tych, jeśli ktoś dzwoni do nas z Polski, powinno być 9 lub 11 (z +48 na początku). Na przykład gdy numer, z którego ktoś do nas dzwoni, zaczyna się cyframi 22, wcale nie musi to oznaczać połączenia z Warszawy, ponieważ taki prefiks mają także numery z Beninu, Burkina Faso i Gambii (+22X). Dzwoniąc do tych egzotycznych krajów, musimy się liczyć z wysokimi opłatami.

Jeżeli wiemy, że nie będziemy korzystać z telefonu komórkowego w połączeniach międzynarodowych, to warto ten numer zablokować. Wystarczy telefon na infolinię. Niektóre telefony czy aplikacje mają także możliwość zdalnego samodzielnego blokowania tych numerów. Warto rozważyć taką ewentualność - dodał rzecznik Orange.

Źródło tekstu: Newseria     

w sumie: 39
  • 2

    2.  2018-01-12 09:04:23

    Dzwoniąc w Orange (może w innych sieciach też) na numer 700 jest komunikat głosowy o cenie za połączenie, przed jego zestawieniem. Co stoi na przeszkodzie dodać taki komunikat przed połączeniami zagranicznymi, skoro oszustw jest coraz więcej?

  • -1

    3. ~  2018-01-12 09:06:26  host: bjf187.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @1). To miej!

  • -2

    4.  2018-01-12 09:09:55

    Jest nowe pojęcie "losowo"
    Numery wybierane losowo wszystkich sieci ale losowo trafiają na nju i orange:)

  • -2

    6.  2018-01-12 09:23:26

    @2 operatorzy musieli by posiadać bazę wszystkich numerów premium na świecie. Nierealne.

  • 1

    7.  2018-01-12 10:10:27

    Może przestańcie w końcu oddzwaniać? Jak ktoś chce coś przekazać, to zadzwoni drugi raz.

  • 1

    8. ~Miś  2018-01-12 10:26:41  host: unknown.zgrp.net

    @6
    To w jaki sposób teraz taryfikują połączenia?

  • -1

    9. ~wio  2018-01-12 10:44:55  host: a07-09-03.opera-mini.net

    sam oszukuje wiec to mi nie przeszkadza

  • 0

    10.  2018-01-12 10:47:47

    @4 Przeczytaj to jeszcze raz tylko ze zrozumieniem

  • -1

    11.  2018-01-12 10:58:53

    To dajcie nam ochronę przed oszustami telefonicznymi. Dzwonią do człowieka miesiąc w miesiąc, a jak zablokujesz ich numer, to dzwonią z innego :(

  • 0

    12. ~Gwint  2018-01-12 11:12:29  host: a06-10-08.opera-mini.net

    Jak ja bym chciał żeby jakcyś oszusci do mnie dzwonili. No ale mając virgin mobile od lat, moge tylko o tym pomarzyć.
    Chyba sie przeniose do orange lub tmobile żeby zobaczyć jak to jest....

  • 0

    13. ~Liwiusz  2018-01-12 11:26:33  host: user-94-254-133-102.play-internet.pl

    Tyle się o tym ostatnio pisze, a ja nadal nie wiem - jakie zyski mają ci oszuści z tego. Przecież to nie są numery premium.

  • 0

    14. ~  2018-01-12 11:29:43  host: staticline-31-182-146-8.toya.net.pl

    Ciekawe, czy podobne połączenia otrzymują też abonenci innych europejskich operatorów? Bo jeśli to jest tylko przypadłość polskiego Orange'a, to wnioski mogą być ciekawe.

  • 0

    15. ~  2018-01-12 11:32:06  host: staticline-31-182-146-8.toya.net.pl

    @ 13. ~Liwiusz: Właśnie! Ciekawe, że nikt dotąd publicznie nie postawił tego pytania!

  • 1

    16.  2018-01-12 11:40:33

    A ja ponowanie zapytam - czy naprawdę trzeba oddzwaniać? Jak komuś zależy zadzwoni ponownie. I ponoweni. I ponownie... ;-)

  • 1

    17.  2018-01-12 11:41:41

    13 - w przypadku połączeń międzynarodowych operatorzy także sobie wzajemnie płacą. Także operatorzy numerów wywołujących operatorowm numerów wywoływanych ;-)

  • 1

    18.  2018-01-12 11:42:23

    15 - pytanie było stawiane i były odpowiedzi ;-)

  • 0

    19. ~Liwiusz  2018-01-12 11:46:50  host: user-94-254-133-102.play-internet.pl

    @16 - wlo - no więc skoro komuś zależy na klientach, to oddzwania, skoro nie mógł odebrać. Nie ma nic dziwnego w tym zwyczaju.

  • 0

    20. ~  2018-01-12 11:52:39  host: staticline-31-182-146-8.toya.net.pl

    @ 18. wlo: Owszem, były pewne sugestie w tej sprawie, ale dość mało przekonywujące. Bo to by znaczyło, że oszustami są właśnie sami operatorzy tych sieci, z których wykonywano te połączenia! Czy to właśnie miałeś na myśli?
    I drugie pytanie: Dlaczego operator telefoniczny Gwinei, Togo lub Dominikany dzwoni akurat na numery polskiego Orange'a?

  • 1

    21.  2018-01-12 12:06:28

    19 - mówimy o firmaczh czy o konsumentach? Bo widzę metoda - jak nie pasuje argument, to się odwraca kota ogonem - jednak ciągle jest dobra, żeby tylko wykazać swoje racje?

    20 - nie. Numerami dysponują konkretne firmy - jak u nas ;-) Operatorzy się dzielą z dysponentami numerów pieniędzmi.
    Inną rzeczą jest, że nie wiemy czy to są "zwykłe" numery, czy jakieś specjalne, o podwyższonej opłacie.

  • 0

    22. ~Liwiusz  2018-01-12 12:07:47  host: user-94-254-133-102.play-internet.pl

    wlo - mówimy o ludziach.

  • 0

    23.  2018-01-12 12:12:47

    22 - nie przyjmuję argumentu ;-)

  • 0

    24. ~Liwiusz  2018-01-12 12:40:18  host: user-94-254-133-102.play-internet.pl

    @wlo - ależ możesz pozostać sam w swoim niezrozumieniu zjawiska, to tylko twój problem.

  • -1

    25.  2018-01-12 12:41:53

    Płacąc powiedzmy 12,30 zł za 1 min. takiego połączenia, 2,30 zł płacimy państwu, a 10,00 zł naszemu operatorowi. Z tych 10 zł on pewnie ma połowę swojego zysku, więc za granicę wysyła 5 zł. To ile z tych 5 zł dostaje oszust? A może oszukują ci egoztyczni operatorzy?

  • 0

    26.  2018-01-12 13:09:00

    dokładnie, lepiej nie oddzwaniac , ja wgl jestem ostrożny co do nieznanych numerow i raczej nie odbieram

  • 0

    27. ~Ciesiuk  2018-01-12 13:14:01  host: 82.139.170.72

    @wlo (22) - jeżeli firma dysponuje numerami (zwykłymi, nie wiem, czy na Kubie w ogóle są premium) to jest operatorem :)

  • 0

    28. ~Piotrek  2018-01-12 13:26:52  host: apn-31-1-207-53.dynamic.gprs.plus.pl

    nie wiem jak tam u innych ale na iPhonie jak dzwoni się do kogoś to pod nr telefonu wyświetlana jest strefa numeracyjna i kraj do jakiego się dzwoni (jeśli dzwoni się na nr stacjonarne)- ale najlepiej wyjść z założenia że jak komuś zależy to zadzwoni jeszcze raz i NIE ODDZWANIAĆ!!!

  • 0

    29. ~Piotrek  2018-01-12 13:29:12  host: apn-31-1-207-53.dynamic.gprs.plus.pl

    A nawet na liście nieodebranych połaczeń pod nr komórkowym jest napisane Polska a pod nr stacjonarnym np Poznań Wielkopolskie Polska....

  • 0

    30. ~  2018-01-12 13:30:27  host: staticline-31-182-146-8.toya.net.pl

    @ 21. wlo: A jaka to jest różnica, czy oszukanym jest konsument, czy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą? Bo ja w tym przypadku różnicy nie widzę!
    Podobnie z tym co piszesz o "numerach o podwyższonej opłacie": a jaka to jest dla nas różnica? Przecież tak czy tak, oszukany płaci za połączenie tę samą cenę, cenę połączenia na Kubę lub do Gwinei!
    I ciągle nie odpowiedziałeś na pytanie, dlaczego oszuści z różnych stron świata dzwonią akurat na numery aktualnych lub byłych abonentów Orange'a?

  • 1

    31.  2018-01-12 14:09:17

    Nie odbieram numerów z poza książki telefonicznej. Nie oddzwaniam na obce numery. Jak ktoś ma sprawę do mnie z obcego numeru to wysyła mi sms z prośbą o kontakt. Wtedy dopiero reaguję. Nigdy nikt mnie nie naciągnął.

  • 0

    32. ~albert0  2018-01-12 14:27:47  host: user-94-254-160-222.play-internet.pl

    to wielka tajemnica, Ziemia jest płaska

  • 0

    33.  2018-01-12 15:31:05

    30 - ten następny... Firmą jest też spółka. Ty wolisz zawężać do "ludzi" ;-)

    Nie jest prawdą, zę tylko do Orange.
    Sam kilka razy miałem takice numery w nieodebranych. A nie mam numeru w Orange ;-)

  • 0

    34.  2018-01-12 15:40:43

    Ktoś może mi powiedzieć (bo sprawdzać nie bardzo mi się chce, poza tym mam raptem ze 4 telefony do dyspozycji), od czego zależy sposób prezentacji numeru wywołującego na ekranie telefonu? Od operatora raczej, i nie ma na to wpływu rodzaj sprzętu?

  • 0

    35. ~  2018-01-12 18:01:01  host: staticline-31-182-146-8.toya.net.pl

    @ 33. wlo: A nawet jeśli rachunki za telefon płaci nie osoba fizyczna spółka, to jaka to różnica? Czy oszukanie spółki w ten sposób nie jest oszustwem? W dalszym ciągu czekam na wyjaśnienie!

  • 0

    36.  2018-01-12 18:22:36

    35 - ja nie mówię o tym kto płaci rachunki...

  • 0

    37.  2018-01-12 18:23:12

    Ja ponawaim pytanie - po cholerę oddzwaniać?

  • 0

    38. ~  2018-01-12 19:09:25  host: staticline-31-182-146-8.toya.net.pl

    @ 36. wlo: W wiadomości #21 napisałeś:
    "19 - mówimy o firmach czy o konsumentach?"
    Więc o kogo pytałeś jeśli nie o tego, kto płaci rachunki?
    I w czym różni się sytuacja gdy mówimy o firmach, od sytuacji gdy mówimy o konsumentach, że zadałeś to pytanie?
    Odnoszę wrażenie, że nie masz co z czasem robić i piszesz tylko po to, żeby cokolwiek pisać, bo gdy spytać co konkretnie miałeś na myśli, to odpowiadasz wymijająco, tak jak cały czas w tej dyskusji!

    @ 37: A po co oddzwaniać, to już jeden przykład podał Liwiusz, można by podawać także wiele innych, jak choćby taka ewentualność, że daliśmy jakieś ogłoszenia i mogą do nas dzwonić całkiem obcy ludzie zainteresowani naszą ofertą.

  • 0

    39. ~CaIm7  2018-01-12 20:04:15  host: user-94-254-245-75.play-internet.pl

    Kiedyś pewni oszuści kradli 4gr za sprawdzenie własnych środków na kącie i zostali po dziś dzień bezkarni:-D

  • 0

    40.  2018-01-14 12:40:18

    38 - pytałem w kontekście postu, na który to pytanie było odpowiedzią ;-) Czyli nie o to kto płaci a o tym czy komuś zależy na klientach.
    Naprawdę, jeśli już wtryniasz się do dyskusji, przeczytaj o czuym ona jest, jaki jest jej kontekst ;-)

  • 0

    41.  2018-01-14 12:42:24

    A rzeczywiście! Nawet ktoś z Kuby może być zaiinteresowny ogłoszeniem. Więc żeby nie stracić - oddzwaniaj.

Dodaj swoją opinię