Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Klienci Orange nie zapłacą za oddzwanianie na kubańskie numery oszustów

Klienci Orange nie zapłacą za oddzwanianie na kubańskie numery oszustów

msnet 5 Stycznia 2018 11:50

14 2

orange logo

Pomarańczowa sieć zdecydowała się anulować opłaty za połączenia telefoniczne z wykorzystywanymi przez oszustów kubańskimi numerami.

Jak podaje Orange Polska, poszkodowanych zostało kilkadziesiąt tysięcy użytkowników Orange i nju mobile. Operator podkreśla, że umorzenie opłat jest dobrowolną decyzją firmy, którą podjęto biorąc pod uwagę okres świąteczny i dobro klientów, ale należy ją traktować, jako wyjątkową. Orange jednocześnie prosi klientów, aby w przyszłości bardziej uważali i nigdy nie oddzwaniali na nieznane numery.

Między 28 grudnia 2017 a 1 stycznia 2018 oraz w nocy z 3 na 4 stycznia klienci Orange oraz nju mobile otrzymywali krótkie połączenia wykonywane z numerów z kubańskim prefixem +53. Wielu klientów dało się nabrać i oddzwaniało na te numery, co wiązało się z naliczeniem wysokiej opłaty za połączenie międzynarodowe.




Dlatego biorąc pod uwagę wyjątkowość czasu i skalę ataku, Orange Polska podjął decyzję o anulowaniu opłat naliczonych klientom dzwoniącym na kubańskie numery wykorzystywane przez oszustów w okresie od 28 grudnia 2017 do 4 stycznia 2018. Dotyczy to klientów wszystkich usług abonamentowych, na kartę, ofert biznesowych, a także klientów nju mobile - poinformował pomarańczowy operator.

Orange zwraca uwagę, że próby wyłudzenia pieniędzy polegające na wykonywaniu krótkich połączeń na losowo wybierane numery w nadziei, że oddzwonią, niestety zdarzają się coraz częściej. Oszuści wykorzystują fakt, że jest wiele osób, które chcą sprawdzić, kto do nich dzwonił oraz w jakim celu i oddzwaniają. Osoby te na ogół nie są świadome, że telefonują na numer zagraniczny, z uwagi na podobieństwo prefiksów wielu krajów do stref numeracyjnych w Polsce. Jeśli użytkownik oddzwoni na numer należący do oszusta, usłyszy w słuchawce ciszę, sprawiającą wrażenie, że połączenie nie zostało nawiązane. Jednak połączenie trwa, a opłaty są naliczane i mogą być wysokie, szczególnie gdy oddzwania się na numer w jakimś egzotycznym kraju.

Przed taką formą wyłudzeń przestrzegał między innymi Urząd Komunikacji Elektronicznej. Orange Polska w najbliższym czasie dodatkowo przygotuje i przeprowadzi akcję edukacyjną, aby klienci potrafili skutecznie bronić się przed próbami oszustwa - czytamy w komunikacie operatora.

Zobacz: Orange: uważaj na połączenia z Kuby!

Źródło tekstu: Orange     

Dodaj do:

Tagi: orange | kuba

w sumie: 50
  • 0

    33. ~pabloki  2018-01-05 16:52:00  host: user-188-33-93-44.play-internet.pl

    bardzo dobry ruch PRowy. w rzeczywistości koszt dla orange dużo mniejszy niż te cennikowe chyba 8 zł. sprawdziłem oferte klucz na kubę -2.46 i jeszcze na tym pewnie zarabiają wobec orange ok.8zł. orange być może podejmie kroki do ustalenia kto za tym stał i nie zapłaci MTR. a PRowo zysk.

  • 0

    34. ~mirekb  2018-01-05 17:31:27  host: 188.146.202.174.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    zachowanie orange.pl godne pochwały..a czemu prokliencko nie zablokowac z automatu polaczen miedzynarodowych??przynajmniej dla abo/biznes..to dopiero byłoby uczciwe

  • 0

    35.  2018-01-05 18:21:38

    Brawo Orange, klasa sama w sobie.

  • 0

    36. ~XXX  2018-01-05 18:40:08  host: 89-68-121-77.dynamic.chello.pl

    @ pabloki nie do końca masz rację Kuba to strefa 9 więc nie 2 zł;) sprawdź cennik. Operator nie ma prawa ogólnie zablokować całego ruchu z +53. A gadanie nie wiadomo o jakich blokadach i co by to ktoś coś nie wymyślił to proponuję poznać prawo telko. Co do PR to dobre ;))

  • 0

    37. ~pabloki  2018-01-05 18:50:21  host: user-188-33-78-190.play-internet.pl

    36 ja pisze 2,46 jest w kluczu. w orange więcej. no i gdzie ja pisze o jakimś blokowaniu ruchu? o blokadach pisze mirekb.

  • 0

    38. ~pabloki  2018-01-05 18:51:43  host: user-188-33-78-190.play-internet.pl

    36 jest taki operator mvno -kluczmobile i on ma 2,46 na kubę. precyzuje bo chyba nie znacz operatorów skoro nie zrozumiałeś wczesniejszego zapisu.

  • 0

    39.  2018-01-05 20:11:45

    I nie rozumiem też tych żadań o blokowanie przychodzących połączeń... Po cholerę? Nie płącis się za przychodzące przeciez, czy nsię mylę?
    A jak ktoś chce to się w końcu dodzwoni. Czy to naprawdę takie ważne, zeby oddzwaniać?

  • 0

    40.  2018-01-05 20:44:40

    cwany ruch orange taniej dla nich jest anulowac opłaty klientom niż rozpatrywac tysiace reklamacji. potem musieli by je odrzucac to koszt znaczka na list polecony czas pracy konsultanta nie zadowolenie klientów a takto wyjdzie to taniej . powinni zrobic porządek z takimi naciagaczami wystarczy zmiany w prawie ze operator musi podawac koszt połączenia gdy klient dzwoni do takich panstw egzotycznych i juz kłopot z głowy

  • 0

    42. ~13 lat w Orange  2018-01-06 14:48:05  host: public-gprs360926.centertel.pl

    Anulowali opłaty bo wyciekły albo sprzedali bazę danych klientów.Bezinteresownie by nie anulowali.

  • 0

    43. ~Gutek  2018-01-06 21:03:37  host: apn-31-0-38-20.dynamic.gprs.plus.pl

    Orange to największy spamer wśród operatorów komórkowych. Nic nie da się załatwić, wiecznie kolejki, nigdy do nich dobrowolnie nie wrócę. Wyciekły dane i stąd problem.

  • 0

    44. ~Olek  2018-01-07 16:58:47  host: 78-11-219-14.static.ip.netia.com.pl

    Smartfony ogłupają ludzi... 10 lat temu każdy pamiętał, że aby wysłać sms numer w Polsce musi być poprzedzony +48. Inne cyfry po plus albo brak prefiksu - to może być inny kraj. Ale już ta banalna szkoła poszła w las

  • 0

    45. ~Olek  2018-01-07 17:02:39  host: 78-11-219-14.static.ip.netia.com.pl

    Dla Mariana@

    Numeracja naświecie - oficjalna strona agendy ONZ - ITU
    http://tlp.is/fz3

    albo bardziej skojarzeniowa:
    http://tlp.is/fz4

  • 0

    46. ~654465  2018-01-07 17:34:38  host: user-94-254-183-89.play-internet.pl

    @44. Zawsze jak wysyłałem sms to tylko na początku prefiks np: 602 42x xxx, tak samo przy połączeniach gł 602 4xx xxx, stacj 32 293 1x xx. Pamiętam jak koleżanka upierała się że nie da się zadzwonić z komórki bez plus48

  • 0

    47. ~  2018-01-07 23:14:48  host: public-gprs376154.centertel.pl

    @ 44. ~Olek: Ciekawe, bo ja najczęściej wysyłałem SMS-y bez +48 i jakoś dochodziły ;)
    Aż postanowiłem sprawdzić i przed chwila wysłałem testowego SMS-a bez prefiksa i też doszedł!
    A jak chodzi o identyfikację sieci, do jakiej należy dany numer, to polecam tę stronę: http://tlp.is/fz7

  • 0

    48.  2018-01-08 08:05:19

    46 - był czas, ze nie można było zadzwonć bez prefiksu międzynarodowego. Różnie to w róznych sieciach było i różnie w róznych okresach ;-)
    Koleżanka ma pewnie dłużej od Ciebie komórkę i może pamięta "stare" czasy ;-)

  • 0

    49.  2018-01-08 08:08:05

    45 ONZ?

  • 0

    50. ~CaIm7.2018  2018-01-08 08:13:04  host: a08-02-04.opera-mini.net

    48). Zawsze wpisuję +48, niestety - źle to jest postrzegane u innych gdy zobaczą że dodaję te 48. Po co, na co, zamęt, be.

  • 0

    51.  2018-01-08 08:21:38

    50 - ja mam w książce numey ze znakie pauzy i numerem wewnętrznym, mam numery z poprzedzającycm kodem blokującym identyfikację numeru, mam też "stare" numery poprzedzone prefikscem +48. Ponieważ to mój telefon, najmniej mnie interesuje co sobie myslą o tym jak prowadzę książekę kontaktów inni ;-)

  • 0

    52. ~654465  2018-01-08 12:46:06  host: user-94-254-177-105.play-internet.pl

    @48. Miałem telefon w sieci Idea, i nie pamiętam żeby kiedykolwiek trzeba było 48

  • 0

    53.  2018-01-08 18:07:18

    52 - ja nie napisałem, ze w Idei trzeba było chyba?
    Dzisiaj Ci nie powiem w jakich sieciach to było. Minęlo 20 lat ;-) Ale jeślio gdzieś FAQ-i jakieś stare znajdziesz, to na pweno wyczytwasz w nich, że należy używać prefiksu +48 ;-)

Dodaj swoją opinię