Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Sferia wykopuje topór wojenny

Sferia wykopuje topór wojenny

WitekT 30 Września 2016 08:37

4 9

Trzy lata minęły od kontrowersyjnej i kosztownej ugody, która zakończyła wieloletni spór inwestorów telekomunikacyjnej Sferii ze skarbem państwa - i sprawa znowu wraca na wokandę paryskiego trybunału. W grę wchodzi 1,8 mld zł - pisze Puls Biznesu.

Zobacz: KE przygotowuje się do postępowania przeciwko Polsce w sprawie aukcji LTE.

Zarejestrowane na Cyprze spółki Juvel i Bithell (obie kojarzone z Zygmuntem Solorzem-Żakiem), inwestorzy kontrolowanej od tego roku przez Cyfrowy Polsat Sferii, ponownie domagają się arbitrażu w sporze z Polską przed trybunałem Międzynarodowej Izby Handlu (ICC). Swoje roszczenia wyceniają na 475,2 mln USD, czyli po obecnym kursie - 1,8 mld zł. To te same roszczenia, które miały być całkowicie wycofane na mocy ugody, zawartej w 2013 roku z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji, kierowanym wówczas przez Michała Boniego. W zamiar za zrzeczenie się roszczeń Sferia dostała wtedy bez przetargu jeden z sześciu bloków częstotliwości w paśmie 800 MHz.

Trybunał dał powodom czas na złożenie pozwu do 16 października 2016 roku Termin rozprawy wyznaczono na koniec 2017 roku i informuje Karol Manys, rzecznik Ministerstwa Cyfryzacji.




Zobacz: UKE bierze pod lupę zarzuty Komisji Europejskiej.

Inwestorzy zrzekają się roszczenia i wszelkich innych roszczeń przeciw Rzeczypospolitej Polskiej lub Skarbowi Państwa (...) powstałych lub mogących powstać w odniesieniu do lub w związku z faktami i okolicznościami stanowiącymi podstawę faktyczną lub prawną sporu - głosi ugoda z 2013 roku. Teraz jej treść można uznać za niebyłą, choć do zamknięcia wydania Pulsu Biznesu Ministerstwo Cyfryzacji nie odpowiedziało na pytania o to, czy ugoda nie obowiązuje i czy w związku z tym możliwe jest odebranie Sferii użytkowanego przez nią pasma.

Zobacz: Sferia: bulwersuje mnie forma, a nie treść.

Źródło tekstu: Puls Biznesu     

Dodaj do:

Tagi: 800 mhz | lte | sferia

w sumie: 47
  • 0

    29.  2016-09-30 16:04:16

    28 - no mylisz się - u mnie to niemożliwe ;-)

  • 0

    30.  2016-09-30 16:06:01

    A nazywam t-mobile erą, bo prościej ;-)
    Nawet kiedy wchodzę na stronę t-mobile, w oknie adresu wpisuję era nie t-mobile ;)

  • -1

    31. ~pabloki  2016-09-30 16:06:26  host: user-5-173-11-98.play-internet.pl

    29 zaprzeczasz nazywaniu przez cb tmobile erą?

  • -1

    33. ~pabloki  2016-09-30 16:16:23  host: user-5-173-11-98.play-internet.pl

    32 po prostu nie widziałem tego komentarza przed publikacja mojego. jakis ty głupi ze nie potrafisz tego pojąć. to zupełnie jak tu http://tlp.is/bbl gdzie facet nie rozumie logiki tekstu z promptera- ty z monitora.

  • 0

    34.  2016-09-30 16:19:22

    33 - nie bądź taki wyrywny... Nie próbuj mnie za słówka łapać! To głupie jest. Czemu komentowałeś moją wypowiedź o fakcie zatrudnienia w administracji rządowej? Ty wiesz co to jest za administracja chociaż? Nazwa jednoznacznie o tym mówi... A Ty debilnie o posłowaniu... No weź przestań z siebie błazna robić!

  • 0

    35. ~pabloki  2016-09-30 16:37:34  host: user-5-173-11-98.play-internet.pl

    34 tak , wiem. a po co zaznaczyłeś wykrzyknikiem i podawałes że pracowałes w administracji rządowej? to kompletnie nie miało znaczenia. a nie mogę skomentować? teraz chyba nisko upadłeś bo naduzywasz słowa "pierdzistołki" . jakieś kompleksy? zwracasz uwagę by ludzie zwracali sie do radnych , samorzadu ... jakieś kompleksy? a jeszce do tego okazało sie że konsultantka obsługujaca g300 w plusie cie dymała.

  • 1

    39.  2016-09-30 17:07:46

    Ciekawe. Ugoda została zawarta i wykonana, więc taki pozew byłby bezprzedmiotowy. Wydaje mi się, że oni tu coś innego podniosą, np że mieli jakieś ograniczone możliwości korzystania itp.

  • 0

    40.  2016-09-30 18:18:03

    35 - miało... W tamtym czasie takie projekty "od dołu" się uzgadniało na szczeblu administracji rządowej nie tak jak teraz w nocy się pisze rano składa do laski marszałkowskiej ;-)

  • -1

    41.  2016-09-30 18:19:05

    A jeśli zauważyłeś wykrzyknik, to tym bardziej powinno Ci to dać do myślenia a nie wyjeżdżasz z głupim pytaniem o posłowanie ;-)

  • -1

    42.  2016-09-30 18:21:12

    Twoja opinia o mojej byłej G300 jest całkowicie nieuprawniona. Chamem jesteś i tyle.
    Sama mi zaproponowała wykreślenie z jej konta - właśnie dlatego, ze nic więcej nie była wstanie mi zaproponować. No - chyba, gdybym dwa razy wyższe rachunki płacił... Nie płaciłem aż tak dużo ;-)

  • 1

    43. ~aro  2016-09-30 19:33:18  host: apn-31-0-64-215.dynamic.gprs.plus.pl

    nich zabiorą LTE 2600 aero 2 za nie spełnienie warunków aukcji

  • 0

    44.  2016-09-30 19:37:28

    Aero2 coś ugrało w aukcji? W ogóle startowało? Coś chyba słabo się interesowałem aukcją...

  • 0

    45. ~Punk  2016-10-01 01:00:05  host: apn-77-115-7-149.dynamic.gprs.plus.pl

    Ja bym Sferii po pozytywnej decyzji Francuskiego Sądu odebrał licencję na pasmo 800 MHz i jeszcze policzył odsetki od częstotliwości które używali i zabrał Aero2 ich 2600 MHz za nie spełnienie warunków umowy.
    Wtedy Trupa Solorza Żaka by dostała za swoje.

  • 0

    46.  2016-10-01 10:52:50

    45 - o jakich 2600 megahercach mówisz?

  • 0

    47.  2016-10-02 10:54:11

    @40. wlo, pewnie wypomina brak użytkowania pasma numer 38 (50MHz z zakresu 2600MHz TDD), wygranego przez Aero2 w okolicach 2010 roku i obarczonego obowiązkiem świadczenia BDI (Bezpłatny dostęp do Internetu). Mieli zacząć je użytkować do końca 2014 roku a w 2016 roku pokrycie zasięgiem miało przekroczyć 50% ludności.

  • 0

    48.  2016-10-02 11:00:33

    @18. wlo, nie pomyliłem terminów, gdyż zaczerpnąłem je z interpelacji sejmowej w sprawie przydzielenia bloku 800MHz LTE Sferii w ramach ugody. Numeru niestety nie pamiętam. To raczej ty zapomniałeś, że wejście Polski do Unii Europejskiej nastąpiło w marcu 2014 roku. @16. Tym bardziej dziwi, że w momencie (31 grudnia 2013 roku) kiedy prawo było (lub właśnie miało być) dostosowywane do przepisów unijnych, ktoś podejmuje decyzję przyznania częstotliwości w ramach przepisów z roku 1996 i to w dodatku dla technologii, która nie została uwgzlędniona w Europejskiej Tablicy Przeznaczenia Częstotliwości.

  • 0

    49.  2016-10-02 11:05:14

    @48. Erratum. Mea Culpa. W rzeczy samej pomyliłem terminy, gdyż do UE wstąpiliśmy w maju a nie w marcu. Ale nawet przydział częstotliwości na 5 miesięcy przed wejściem w jej struktury i to na podstawie prawa z 1996 roku uważam za co najmniej kuriozalny. Niestety podejrzewam, że ktoś w URTiP połasił się na konfitury :(.

  • 0

    50.  2016-10-02 11:46:32

    Gormar (47) - racja, zapomniałem o tym ;)

  • 0

    51. ~umcik  2016-10-25 13:12:02  host: client-104-168-170-220.hostwindsdns.com

    Do boju Sferio, wywyalcz kasę i rozwijaj się ku mojej uciesze jako klienta.

  • 0

    52. ~jako  2016-10-25 13:16:29  host: 10.tor.exit.babylon.network

    @51 no przydałby im się zastrzyk gotówki faktycznie, to może by w końcu wypłynęli jakoś porządnie na tym naszym rynku

Dodaj swoją opinię