Telekomunikacja jak na dłoni
Artykuły Sferia: bulwersuje mnie forma, a nie treść

Sferia: bulwersuje mnie forma, a nie treść

Witold Tomaszewski 11 Stycznia 2014 10:56

14 4
Wydanie decyzji zmieniającej Sferii rezerwację częstotliwości i pieczętujące tym samym porozumienie ze Skarbem Państwa znów przywróciło tę sprawę na łamy gazet. W tym wypadku Rzeczpospolitej. Znów padają te same argumenty, z których częścią trudno mi się zgodzić.



Zobacz: Sferia jako pierwsza dostała blok 5 MHz z pasma 800 MHz!

Czy Sferia dostała nowe częstotliwości za darmo? Nie, nie dostała, bo musiała oddać dotychczasowe. Ma je przyznane jeszcze na 5 lat - tak jak te, które posiadała dotychczas. Później za ich użytkowanie zapłaci tyle, ile startujący właśnie operatorzy w aukcji, po uśrednionej cenie. Upraszczając trochę sprawę, biorąc pod uwagę zasadę podaży i popytu można powiedzieć, że im mniejsza podaż (bo do rozdania będzie w sumie 25 MHz zamiast 30 MHz), tym wyższe ceny. Sferia przed tym nie ucieknie na przełomie 2018 i 2019 roku, kiedy to zwycięzcy będą mieli jeszcze 10 lat zanim znów dorzucą się do worka ministrowi finansów.

Zobacz: TELKO.in: Sferia dostała decyzję rezerwacyjną.

Kolejnym argumentem padającym w debacie jest to, że w swojej rezerwacji Sferia nie ma wpisanych zobowiązań pokryciowych, które to będą zawarte w dokumentach zwycięzców nadchodzącej aukcji. To prawda. Tylko biorąc pod uwagę fakt, że z dużą dozą prawdopodobieństwa swoją 5-kę Sferia dorzuci do jednej z ogólnopolskich sieci, współtworząc 10- lub 15-megahertzowy blok, i tak na tej rezerwacji - chcąc nie chcąc - realizowane będą identyczne zobowiązania pokrycia zasięgiem prawie całego kraju jak tych częstotliwości z aukcji. Na dodatek z bloku tego telekom może korzystać nie wcześniej niż inni dostaną podobne.

Czy bulwersuje mnie wynik porozumienia udziałowców Sferii ze Skarbem Państwa? Niezbyt. Coś z tym nieszczęsnym blokiem, interferującym m.in. z kolejowym GSM-R, trzeba było zrobić. Zgadzali się z tym wszyscy, łącznie z największymi izbami branżowymi. Nie ma we mnie poczucia niesprawiedliwości tego rozwiązania mimo, że może nie jest doskonałe. Tym bardziej, że jeżeli można mieć do kogoś pretensje o doprowadzenie do takiego stanu rzeczy, to do jednego z sądów, który nie zgodził się z odmową Prezesa UKE na zmianę przeznaczenia częstotliwości ze stałej na mobilną.

Co mnie bulwersuje? To, że całe porozumienie owiane jest mgłą tajemnicy. Takie sytuacje rodzą różne podejrzenia, które wyrażał choćby prezes T-Mobile Miroslav Rakowski mówiąc o słynnym "tunelu". Zdecydowanie nie szedłbym w tym kierunku i trudno byłoby mi uwierzyć, że cały proces nie miał osłony antykorupcyjnej i nie zaakceptował go premier. Chciałbym jednak poznać więcej kulisów sprawy - tym bardziej, że dotyczy cennych częstotliwości będących własnością państwa, czyli nas wszystkich.

Zobacz: Dramat w trzech aktach.

Choć prezes UKE miał formalne podstawy, żeby nawet bez porozumienia wszcząć postępowanie z urzędu o zmianę rezerwację Sferii, to bardzo jestem ciekawy jak zostało to ujęte w umowie. Szczególnie, że Prezes UKE jest niezależnym od administracji podmiotem. Teoretycznie nie można było na niego wpłynąć, a w najgorszym scenariuszu mógł nic nie zrobić. Wtedy co, porozumienie wzięłoby w łeb?

Próbowałem umówić się z kimś z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji na wywiad, chcąc uzyskać więcej szczegółów - jakie scenariusze były rozważane, jakie było prawdopodobieństwo przegranej przed trybunałem, dlaczego wybrano takie, a nie inne rozwiązanie, czy było one jedyne. Niestety, jak usłyszałem z ust rzecznika resortu, sprawa Sferii jest załatwiana tylko na poziomie oświadczeń. Myślałem, że czegoś więcej dowiem się z treści umowy. Źle myślałem...

Poniżej znajdziecie jawną wersję umowy pomiędzy Serią, jej udziałowcami i Skarbem Państwa. Więcej jest w niej czarnych pasków niż treści. Utajniono nawet adresy udziałowców. W tym momencie zupełnie przestałem dziwić się pozostałym operatorom i ich reakcjom...

Zobacz: jawną wersję ugody ws. Sferii.
Dodaj do:
w sumie: 37
  • 0

    18.  2014-01-13 15:14:39

    Witku o ile z 90% artykułu zgadzam się w pełni o tyle nieco dziwi mnie ten argument: "z dużą dozą prawdopodobieństwa swoją 5-kę Sferia dorzuci do jednej z ogólnopolskich sieci, współtworząc 10- lub 15-megahertzowy blok, i tak na tej rezerwacji - chcąc nie chcąc - realizowane będą identyczne zobowiązania pokrycia zasięgiem prawie całego kraju jak tych częstotliwości z aukcji." - wszak nie o prawdopodobieństwo chodzi :) Nikt przecie Sferii nie zabrania korzystać z tego bloczku samotnie, a że raczej nie będzie... wolna wola ;)

  • 0

    19.  2014-01-13 15:24:21

    Tudor88: ta "wolna wola" to jednak coś innego "wolę pobawić się sam niż z innymi". Na 5 MHz i przy pokryciu mniejszym niż inne sieci praktycznie niemożliwe będzie być konkurencyjnym. :-)

  • 0

    20.  2014-01-13 15:47:32

    Krajowo - oczywiście, lokalnie byłoby nieco lepiej :) Sądzę że jednak wymogi powinny ich dotyczyć - oczywiście nie można oczekiwać by taki wypierdek mamuta jak Sferia pokrył tyle co np Orange, ale proporcjonalnie mniej? Nie zaszkodziło by na pewno :P

  • 1

    21.  2014-01-13 16:35:09

    Tudor88: zgodzę się z Tobą. :-) Jak sam napisałem, to rozwiązanie nie jest jakieś idealne, ale nie uważam z drugiej strony, żeby było fundamentalnie złe. Pretensję mam do formy, a nie treści.

  • 1

    22.  2014-01-13 16:51:10

    Prezes UKE teoretycznie mogłaby odmówić wykonania warunków ugody - ale w praktyce przecież sama przyszła z urzędu, który tę ugodę (bez jej udziału) negocjował -niezależność UKE pozostaje nadal w formie aktu normatywnego ale nie do końca w praktyce... Dlatego zastanawiam się czy w imię pewnych ustaleń z urzędem musiała się pożegnać Pani Streżyńska by pewne sprawy zostały rozwiązane co może się układać w pewien logiczny ciąg zdarzeń. Najbardziej ciekawe, że niemal wszystko wychodzi Solorz-Żakowi na rękę (włącznie z dokumentacją ostatniej aukcji) i jego utyskiwania i płacze cały czas przynoszą pozytywny dla niego efekt. Niejeden mógłby pomarzyć o tak pomyślnym scenariuszu... Jak widać już po sposobie ogłoszenia porozumienia i formie sprawy związane z możliwością działań "tunelowych" nie są wykluczone.

  • -1

    23.  2014-01-13 17:15:03

    @22 Teoretycznie mogłaby. Tylko jaki to by miało sens. Prezes urzędu, który wydał niegdyś wadliwą decyzję i przez wiele lat nie potrafił znaleźć z zaistniałej sytuacji wyjścia, po raz kolejny utrudniłby naprawienie szkody, do której sam się kiedyś przyczynił. Smutne w tym wszystkim jest to, że impulsem do załatwienia sprawy było dopiero widmo kary wiszące nad urzędami i to pochodzące z zagranicy. Bez tego urzędnicy dalej siedzieliby sobie przy swoich biurkach, lub jeździli na wycieczki w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku, a to że jakiś przedsiębiorca został po drodze pokrzywdzony nie specjalnie by ich obchodziło. Takich przypadków było już kilka w historii, niekoniecznie z happy-endem.

  • 0

    24.  2014-01-13 17:25:27

    @23. Pomimo szczegółowej wiedzy jednak zapomniałeś, że przed wyłączeniem telewizji analogowej i uzyskaniu dywidendy cyfrowej nie było możliwości przekazania częstotliwości z pasma 800MHz do użytku ogólnopolskiego a innych tak niskich było brak. Przypadek, czy celowe działanie? ;)

  • 0

    25.  2014-01-13 17:37:40

    @8. Gdy wydawano pierwszą rezerwacje to nie kolidowała ona bezpośrednio z zakresem standardu GSM-R. Tyle, że przyznano częstotliwości, które nigdzie w Europie nie były wykorzystywane ze względu na brak standaryzacji dla GSM i to był pierwszy i najpoważniejszy problem. W takiej sytuacji Sferia wykorzystała je w amerykańskim systemie CDMA.

  • 1

    26. ~Dino  2014-01-14 08:56:46  host: user-188-33-160-126.play-internet.pl

    ~14 podejrzewam, że każdy operator zrezygnowałby z tego zapisu w aukcji wtedy mielibyśmy LTE w największych ośrodkach miejskich czyli tam gdzie to sie najbardziej opłaca, a reszta niech siedzi na 3G.

  • 1

    27.  2014-01-14 09:31:17

    Dino: 1) mówimy o Sferii. 2) operatorzy w aukcji "ot tak" nie mogą sobie zrezygnować z tego warunku. 3) uważasz, że Sferia sama wybuduje sieć?

  • 0

    28.  2014-01-14 10:41:51

    @27. Samodzielnie Sferia to niemal na pewno nie wybuduje sieci, ale jako dodatek do Plusa z własnym wyróżnikiem tak samo jak Aero2 to nie ma pewności, że tak nie będzie. Wtedy mogli by zbudować pełną sieć tylko tam gdzie im się to najbardziej opłaca i Polkomtel nie musiałby wydawać większej kasy na stacje LTE obsługujące wszędzie kanał 15-20MHz a mógłby na terenach mniej zaludnionych postawić takie, które działają na jedynie 10-15MHz.

  • 0

    29.  2014-01-14 10:52:40

    Czy częstotliwość 800 MHz nadaje się do gęsto zabudowanych obszarów?

  • 0

    30.  2014-01-14 11:20:43

    dane osobowe osób fizycznych podlegają ochronie ustawowej, więc nie wiem skąd zaskoczenie, że np. adresy udziałowców mogą być zastrzeżone

  • 1

    31.  2014-01-14 11:24:14

    krwawy_hegemon: to są adresy firm, a nie osób fizycznych...

  • 1

    32.  2014-01-14 11:25:13

    PiotrM: tak, służą głównie do zapewnienia pokrycia wewnątrz budynków (im niższa częstotliwość, tym lepsze przenikanie przez ściany i inne przeszkody).

  • 0

    33. ~z  2014-01-14 13:22:22  host: 193-22-83-106.komster.pl

    Jestem ciekawy kto wchodzi w pojęcie Cypryjskie czuje iż to jest bardzo dużo więcej niż się wydaje ,sprytnie podzielone nawet spółki walczące ze sobą dla pozoru.

  • 0

    34.  2014-01-15 11:33:31

    WitekT(32): a nie odwrotnie?

  • 1

    35.  2014-01-15 11:39:30

    PiotrM: dokładnie tak, jak napisałem. :-) Tyle, że w miastach jest też warstwa pojemnościowa (powyżej 1 GHz), która "zdejmuje" ruch i odciąża warstwę pokryciową.

  • -1

    36. ~.  2014-01-15 19:58:34  host: public-gprs560817.centertel.pl

    W ogóle UKE od czasów Streżyńskiej dostał za dużo uprawnień, więc teraz jest jak jest. Od dawna pisywałem, że ten urząd jedynie szkodzi rynkowi. Efekty widać gołym okiem. Zamordowano małych operatorów, pod niby walką z wielkim hegemonem. Co się okazało? Że hegemon ma się bardzo dobrze, a wręcz rewelacyjnie. Zniszczono małą i średnią konkurencję, toteż teraz hegemon wsysa unijne dopłaty na budowę _własnej_ sieci. Nawet gdyby nagle ktoś się w tym urzędzie ocknął i nie miał klapek "populistycznie obniżamy ceny kosztem inwestycji i konkurencyjności rynku", ludzie tak się zniechęcili tym krajem, że mają to w d... i wolą u Pakistańczyka w Londynie talerze myć, niż w tym kraju ryzykować cokolwiek. Bardzo dobry artykuł, obrazujący, co zrobiła bada okrągłostołowa z tym krajem. Zwyczajnie nas sprzedali. Teraz jeszcze ta banda chce zamykać narodowców, a sami rzucali w MO butelkami z benzyną. Ta banda okrągłostołowa sprzeciwiała się komunie, która sprzedawała się ruskim. A co zrobiły bandziory po 89? Zachowują się jeszcze gorzej niż komuniści... jedyne co dali, to paszporty, by w kraju zostało jak najmniej młodych gotowych do buntu wobec tej prywaty i robienia z Polski i Polaków niewolników. PS. Wszystko - na prawo, centrum i lewo to te same bandziory, niezależnie jaką bzdurną nazwę przybiorą.

  • 0

    37. ~Astar  2014-01-17 11:54:01  host: hsb10.internetdsl.tpnet.pl

    Kiedy autor napisał "więcej czarnych pasków niż treści" myślałem, że to tylko przenośnia... A tu proszę O_o Co do ugody nie oszukujmy się, gdyby ten blok został sprzedany w przetargu procesy ciągnęły by się jeszcze przez długi czas, bo niepełnowartościowy, bo część pasma jest właściwie już na innych zastosowaniach... A zastosowane rozwiązanie może i nie jest najlepsze, ale jedno z lepszych jakie można wymyślić.

Dodaj swoją opinię