DAJ CYNK

Ruszył Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Jak się spisać?

Marian Szutiak

Prawo, finanse, statystyki

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Jak się spisać?

1 kwietnia 2021 roku rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Udział w nim jest obowiązkowy, a podstawowym sposobem spisania się, z uwagi na trwającą pandemię COVID-19, jest wypełnienie formularza online. Wszystko zajmuje kilka minut.

Aktualny spis powszechny będzie przeprowadzony od 1 kwietnia do 30 czerwca 2021 roku. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem (ustawa o statystyce publicznej) udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 jest obowiązkowy. Objęte nim są:

  • osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami na terenie Polski, osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania,
  • mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami.

Jak się spisać?

Obowiązkowym sposobem wzięcia udziału w aktualnym spisie powszechnym, jest wypełnienie formularza internetowego, czyli tak zwany samospis internetowy (CAWI). Aby tego dokonać, należy przejść na stronę spis.gov.pl, a tam kliknąć link "Przejdź do aplikacji spisowej". Następnym krokiem jest zalogowanie się za pomocą systemu Login.gov.pl (profil zaufany, bankowość elektroniczna) lub numeru PESEL i nazwiska rodowego matki. Gdy już przejdziemy przez ten etap, można rozpocząć odpowiadanie na pytania dotyczące nas, naszego miejsca zamieszkania, pracy, domowników itp. Listę wszystkich pytań w spisie znajdziemy na stronie spis.gov.pl.

Spis powszechny logowanie

Respondenci, którzy nie będą mogli samodzielnie spisać się poprzez formularz internetowy, zostaną spisani jedną z dwóch innych metod:

  • wywiadu telefonicznego wspieranego programem komputerowym (CATI),
  • wywiadu bezpośredniego prowadzonego przez rachmistrza spisowego i rejestrowanego na elektronicznym urządzeniu przenośnym (CAPI).

Obie metody, wywiad telefoniczny i bezpośredni, polegają na zebraniu danych od osób fizycznych objętych spisem powszechnym. Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, wobec każdego respondenta jest dobierana i stosowana jedna, odpowiednia dla niego metoda. Wywiad telefoniczny wspomagany komputerowo oraz wywiad bezpośredni przeprowadza rachmistrz spisowy. W tym ostatnim przypadku rejestruje on odpowiedzi osoby spisywanej na urządzeniu mobilnym, które jest wyposażone w oprogramowanie do przeprowadzenia spisu.

Na stronie spis.gov.pl/jak-mozna-sie-spisac publikowana jest lista miejsc, w których można się spisać w sytuacji, gdy nie możemy tego dokonać w domu.

Ludność i mieszkania w Polsce

Na koniec zachęcamy do zerknięcia na infografikę pokazującą zmiany dotyczące ludności Polski i mieszkań, na podstawie wcześniejszych spisów powszechnych.

Narodowy spis powszechny 2021

Spisz się i weź udział w loterii

Osoby, które spiszą się przez Internet i podadzą na końcu swój adres e-mail, mogą wziąć udział w loterii. Zapisy do niej ruszą 22 kwietnia 2021 roku i potrzebny będzie 10-znakowy kod, który otrzymamy na podany adres e-mail po zakończeniu spisywania się. Pula nagród to ponad 2 miliony złotych, a wśród 1456 nagród są samochody Toyota Yaris (nagrody główne) oraz karty przedpłacone o wartości 1000 zł (nagrody I stopnia) i 500 zł (nagrody II stopnia).

Więcej szczegółów dotyczących loterii można znaleźć w regulaminie oraz na stronie loteria.spis.gov.pl.

Zobacz: Jest już nowy mObywatel. Co się zmieniło?
Zobacz: Infolinia 989: Narodowy Fundusz Zdrowia korzysta z usługi Telestrady

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: GUS