DAJ CYNK

Prawo do prywatności znowu przegrało w imię walki z terroryzmem. Tym razem w Rosji

msnet

Rozrywka

Rosyjskie władze żądają od twórców komunikatora Telegram udostępnienia kluczy szyfrujących. Wszystko w imię walki z terroryzmem.



Rosyjskie władze żądają od twórców komunikatora Telegram udostępnienia kluczy szyfrujących. Wszystko w imię walki z terroryzmem.

Telegram to coraz popularniejszy komunikator, który zyskuje przychylność użytkowników, także tych rosyjskich, z powodu wygodnego interfejsu oraz szyfrowaniu wiadomości. Teraz jedna z najważniejszych zalet komunikatora może stracić na wartości, ponieważ Rosja domaga się od twórców komunikatora kluczy szyfrujących.

Sprawa otarła się o sąd najwyższy Rosji, w którym sędzia Alla Nazarowa odrzuciła apelację firmy i nakazała dostarczenie kluczy szyfrujących Federalnej Służbie Bezpieczeństwa, o co agencja ta zabiegała już w 2017 roku. Wtedy Telegram odmówił spełnienia warunków i został ukarany grzywną w wysokości 14000 dolarów. Teraz Telegram ma 15 dni na dostosowanie się do nakazu. Jeśli będzie się nadal opierał, może zostać ukarany kolejną grzywną oraz zablokowany na terenie Rosji.

W 2016 roku w Rosji wprowadzono nowe prawo umożliwiające walkę z terroryzmem. Na jego mocy Moskwa wymaga, aby operatorzy komunikatorów umożliwili odpowiednim służbom odszyfrowywanie przesyłanych wiadomości. Telegram zakwestionował orzeczenie pomocnicze Federalnej Służby Bezpieczeństwa, twierdząc, że procedura nie zawiera nakazu sądowego i narusza konstytucyjne prawa do prywatności.

Agencja FSB argumentowała w sądzie, że uzyskanie kluczy szyfrujących nie narusza prywatności użytkowników, ponieważ same klucze nie są uważane za informacje o ograniczonym dostępie. Ponadto gromadzenie danych dotyczących poszczególnych podejrzanych korzystających z szyfrowania nadal wymagałoby orzeczenia sądowego.

Telegram ma w Rosji ponad 9,5 mln użytkowników.

Zobacz: Nowy właściciel Gadu-Gadu
Zobacz: Miliard użytkowników komunikatora WeChat

Ankieta
8%
6%
12%
73%
2%

Wszystkich głosujących: 171

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Bloomberg, wł