Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Plus uruchamia HD Voice i pracuje nad VoLTE - oficjalnie

Plus uruchamia HD Voice i pracuje nad VoLTE - oficjalnie

sirmark 22 Grudnia 2014 10:41

14 4

Plus wprowadza dla swoich klientów technologię HD Voice, co zapewni lepszą jakość połączeń i większy komfort prowadzonych rozmów. O wprowadzanej usłudze TELEPOLIS.PL pisał już w piątek.

 

Zobacz: Plus wdraża HD Voice

W pierwszym etapie usługa HD Voice została udostępniona w Warszawie i części województwa mazowieckiego oraz województwach Polski wschodniej (podlaskie i lubelskie). W pierwszym kwartale 2015 r. będzie już dostępna na obszarze całego kraju.




Usługa jest automatycznie dostępna dla wszystkich klientów, jest całkowicie bezpłatna i nie wymaga dodatkowych aktywacji. Wystarczy posiadać odpowiedni telefon lub smartfon - HD Voice obsługuje zdecydowana większość nowoczesnych telefonów i smartfonów sprzedawanych w ostatnich latach. Spośród urządzeń dostępnych w aktualnej ofercie Plusa obsługuje ją blisko 80% modeli.

HD Voice to kolejny etap w drodze do wprowadzenia rozmów głosowych za pomocą technologii LTE (Voice over LTE - VoLTE), które Plus już z sukcesem testował.

Zobacz: Polkomtel z sukcesem przeprowadził testy VoLTE

Źródło tekstu: Plus, wł     

Dodaj do:

Tagi: hd voice | plus

w sumie: 45
  • 0

    26. ~  2014-12-22 17:54:57  host: eef10.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @4 a mogą wyłączyć 2G?

  • 1

    27. ~  2014-12-22 18:08:32  host: user-94-254-144-146.play-internet.pl

    @26 wyłączyć nie wyłączą ale w miarę jak telefonów z 2G będzie ubywać będą zawężać pasmo. i tak pewnie coś zostawią dla klientów którzy przyjadą do polski z telefonami 2G.

  • 3

    28. ~  2014-12-22 18:26:36  host: adci138.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @27
    a z uciętego pasma GSM900 będą mogli stworzyć LTE900. ale wydaje mi się, że 3G w telefonach stanie się na tyle popularne, że już niewielka ilość osób będzie korzystała z 2G i operatorzy zmuszą pozostałych do przejścia na telefony z 3G. dla operatorów będzie droższe utrzymanie pasma 2G w całej Polsce dla bardzo niewielkiego odsetka ludzi. zwłaszcza koszty prądu działających stacji, opłaty za koncesję na korzystanie z tego pasma itd.. operatorzy więcej będą płacić na utrzymanie 2G zamiast na nim zarabiać. będzie podobnie jak z przełączeniem na cyfrową telewizję naziemną. nikogo nie interesowało, czy ludzie mają czy nie mają tunerów z MPEG4. wyłączyli i spokój. niech ludzie robią sobie co chcą.

  • 0

    29. ~telkom  2014-12-22 18:53:09  host: nat0.ak-com.pl

    Nie wiem jak teraz, ale w wielu smartfonach HD-Voice jest włączane dla konkretnej sieci, np. HD-Voice działające w telefonie kupionym w T-Mobile nie zadziała w Plusie. W Samsungu musiałem zrobić roota, przeedytować plik konfiguracyjny i zrobić "fabryczny" reset telefonu. Co więcej, oczywiście nie sposób się dowiedzieć, czy dany telefon spoza sieci dystrybucji operatora, czyli "niezbrandowany" obsłuży HD-Voice, czy nie. Po prostu - loteria i kupowanie kota w worku.

  • 2

    30. ~  2014-12-22 19:35:39  host: apn-46-169-40-191.dynamic.gprs.plus.pl

    Telefon pracujący w 3G podczas rozmowy znacznie mniej promieniuje w kierunku głowy niż w 2G, więc zdrowiej jest korzystać z 3G, załatwcie sobie miernik to zobaczycie różnice :-)

  • -1

    31. ~  2014-12-22 19:59:29  host: public-gprs517053.centertel.pl

    Trochę tych słuchawek obsługujących VoLTE jest.
    http://tlp.is/4w4

  • 1

    32.  2014-12-22 21:21:57

    Tu macie listę słuchawek z HD Voice: http://tlp.is/4w5 . Jest trochę nieaktualna, ale można założyć, że nowsze modele również posiadają kodek ARM. Szkoda, że jest na niej tak mało jest zwykłych telefonów.
    @10 Problemem jest to, że przynajmniej do niedawna wiele modeli nie miało włączonego kodeka w czystym oprogramowaniu, operatorzy sami byli zmuszeni do włączenia HD Voice (swego czasu T-mobile podawał, że HD voice działa tylko z brandowanym softem).

  • 0

    33. ~  2014-12-22 22:13:05  host: user-94-254-144-146.play-internet.pl

    @32 wobec tego teoretycznie każdy telefon ma możliwość włączenia HDV ?

  • 1

    34. ~plus user Malopolska  2014-12-22 22:24:00  host: aaiy78.neoplus.adsl.tpnet.pl

    a co ze zwykłym zasięgiem 2G ??? w takich miejscach w Małopolsce jak: Ojcowski Park Narodowy, Wolbrom - centrum ???? tam nie działa sieć Plusa lub na granicy zasięgu? dodam TYLKO Plus nie ma zasięgu!

  • 2

    35. ~telkom  2014-12-22 22:32:04  host: nat0.ak-com.pl

    @33 Nie każdy, jeżeli producent deklaruje, że telefon ma HD-Voice to znaczy, że... ma, tylko nie wiadomo, czy aktywowane dla danego kraju, operatora, itp. Żeby samemu to aktywować, trzeba się bardzo lub niewiele namęczyć - w niektórych Samsungach wystarczy zmiana w menu serwisowym, a w niektórych trzeba to zrobić poprzez roota, edycje plików konfiguracyjnych i reset telefonu, który oczywiście wymazuje wszystkie dane.

  • 0

    36. ~  2014-12-22 22:34:26  host: user-94-254-144-146.play-internet.pl

    @35 czyli jest to sprawa softu?

  • 2

    37. ~telkom  2014-12-22 22:54:06  host: nat0.ak-com.pl

    @36 Raczej konfiguracji przez producenta. Czemu to nie zawsze jest aktywne domyślnie dla wszystkich sieci - nie mam pojęcia, może jakieś opłaty licencyjne za kodek? Swego czasu wkurzyłem się na Samsunga z tego powodu, bo kupiłem tel. z HD-Voice, a nie działało, "dowiedzenie się" jak to włączyć kosztowało mnie parę godzin straconego czasu.

  • 1

    38. ~  2014-12-22 22:56:40  host: adci138.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @36
    nie do końca. jeśli będziesz miał badziewny mikrofon i słuchawkę to HD Voice nie będzie działać. HD Voice musi być zarówno sprzętowo jak i programowo przewidziane przez producenta. bywa tak, że operator musi tylko dograć aktualizację zmieniającą ustawienia pod kodeki rozmów, ale jeśli nie będzie to przewidziane przez producenta to nic nie pomoże.

    Android jako Android nie obsługuje HD Voice w 2G. to potrafi jedynie Windows Phone i to tylko na niektórych lumiach.

  • 1

    39. ~telkom  2014-12-22 23:05:57  host: nat0.ak-com.pl

    @38 Rzeczywiscie, za duzy skrót myślowy, przede wszystkim sprzęt musi wspierać HD-Voice, ale jak napisałem, z jakichś powodów nie jest to zawsze aktywne domyślnie softowo.

    Co do HD-Voice w 2g, rzeczywiście liczba słuchawek jest baaardzo ograniczona.

  • 0

    40. ~  2014-12-23 12:05:02  host: public-gprs514993.centertel.pl

    Nokia 301 obsługuje HD Voice na 2G, ale w dobie powszechnego UMTS 900 MHz, to nie jest jakiś bardzo istotny fakt, bardzo rzadko kiedy widzę, że telefon jest zalogowonh do 2G.

  • 0

    41.  2014-12-23 12:05:45

    @telkom Też tak właśnie miałem z Ace 2. Po ponad roku odkryłem, że mając niebrandowany soft mam wyłączone kodeki ARM. Po wypróbowaniu kilku sposobów na dostanie się do menu serwisowego (Samsung sukcesywnie je zmienia) udało mi się je włączyć i okazało się, że mogę rozmawiać z aż jedną osobą spośród znajomych, którzy też mają telefony w tej samej sieci. Na szczęście w nowym telefonie (brandowany) nie musiałem się o to starać.
    PS. Przydałby się prosty poradnik jak aktywować/sprawdzić czy kodeki są włączone.

  • 1

    42. ~oem  2014-12-23 14:51:38  host: 89-79-184-87.dynamic.chello.pl

    Na stronie T-Mobile Samsung s5610 wspiera HD voice
    w Play oficjalnie ten aparat nie obsługuje HD.

  • -2

    43. ~Guldan  2014-12-28 18:32:16  host: bob250.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Dobrze, że plus wprowadził HD Voice. Teraz powinno się jeszcze pojawić sporo urządzeń wspierających tą technologię.

  • 2

    44. ~  2014-12-28 18:51:03  host: adch62.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @43
    teraz powinno się pojawić!? halo? gdzie ty żyjesz? jest ogrom telefonów z HD Voice. Plus ostatni wprowadził HD Voice, 4 lata po t-mobile. może i jak Plus wprowadzał LTE do Polski to nie było urządzeń wspierających LTE, ale nie w tym przypadku. niestety Plus poległ pod tym względem. nawet najtańsze smartfony już mają HD Voice.

  • 1

    45. ~Vilek  2015-01-06 20:36:26  host: aq02.aqua.com.pl

    Plus ma w swojej ofercie wiele telefonów wspierających HD Voice i w końcu będą one odpowiednio wykorzystane.

Dodaj swoją opinię