Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Polkomtel z sukcesem przeprowadził testy VoLTE

Polkomtel z sukcesem przeprowadził testy VoLTE

LuiN 24 Września 2014 11:31

18 4

Polkomtel, operator sieci Plus, wraz ze swoim partnerem firmą Huawei z sukcesem przeprowadził testy rozmów w technologii LTE.



Polkomtel i Huawei przeprowadzili pierwszy w Polsce udany test prowadzenia rozmów głosowych za pomocą technologii LTE (Voice over LTE - VoLTE). Testy z udziałem grupy wybranych użytkowników (ang. Friendly User Tests - FUT) zostały przeprowadzone na elementach sieci komercyjnej.

Podczas testów udało się zrealizować założone cele i dostarczyć użytkownikom usługi rozmów głosowych oraz SMS w technologii VoLTE poprzez sieć LTE. Rozmowy były prowadzone w jakości HD Voice.

Nasz dział badań i rozwoju działa niezwykle prężnie, mamy świetny zespół profesjonalistów, którzy wypracowują nowe rozwiązania technologiczne. Dzięki nim Polkomtel i Cyfrowy Polsat jako pierwsze wprowadziły LTE dla klientów indywidualnych. Trzy tygodnie temu jako pierwsi w Polsce i jedni z pierwszych na świecie przeprowadziliśmy transmisję wideo poprzez sieci bezprzewodowe w technologii LTE Broadcast (eMBMS). Teraz z sukcesem kończymy testy VoLTE. Liczymy, że dzięki naszej pracy Plus powiększy swoją przewagę technologiczną nad bezpośrednimi konkurentami - powiedział Jacek Felczykowski, dyrektor zarządzający ds. techniki w Polkomtelu.




VoLTE zapewnia natychmiastowe zestawienie połączenia, doskonałą jakość głosu - niemal krystalicznie czysty dźwięk oraz możliwość realizacji zaawansowanych usług komunikacyjnych z gwarancją jakości, takich jak np. przesyłanie obrazu wideo jakości HD w oparciu o zwykły numer telefonu. Dzięki VoLTE każdy użytkownik telefonu będzie mógł cieszyć się jakością rozmów odpowiadającą rozmowie bezpośredniej oraz dodatkowymi usługami multimedialnymi.

Podczas testów wprowadzono i sprawdzono z sukcesem funkcjonalność eSRVCC (extended single radio voice continuity) zapewniającą ciągłość rozmowy w przypadku wyjścia z zasięgu technologii LTE do zasięgu technologii 3G. Testy zostały przeprowadzone w partnerskiej współpracy z firmą Huawei, za pomocą smartfonów Huawei Acend P7.

Dzięki współpracy z firmą Huawei, Polkomtel może kontynuować prace zmierzające do wprowadzenia usług bazujących na technologii VoLTE do swojej oferty. Termin komercyjnego wdrożenia VoLTE nie został podany w komunikacie.

Zobacz: dane techniczne i zdjęcia telefonu Huawei Ascend P7 w katalogu.
Zobacz: Test telefonu Huawei Ascend P7

Źródło tekstu: Plus     

Dodaj do:

Tagi: ascend p7 | huawei | plus | polkomtel | volte

w sumie: 75
  • 2

    56. ~  2014-09-24 21:37:14  host: adbz55.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @55
    a co mnie obchodzi VoLTE wprowadzone razem z HDVoice w 3G, skoro z VoLTE większość przez następne kilka lat nawet nie skorzysta? jakoś nie czuję, żeby VoLTE mi całkowicie rekompensowało brak HD Voice przez ostatnie 2-3 lata. poza tym inne sieci mogą jeszcze bardziej przegonić Plusa wprowadzając Full HD Voice.

  • -3

    57.  2014-09-24 21:37:30

    @54. Plus liczy kasę i wprowadza te technologie, które mogą przełożyć się na większe zyski. Najwyraźniej HD voice nie miał do tej pory uzasadnienia biznesowego. Orange i T-mobile zakupują sprzęt i licencje hurtowo na poziomie całej grupy (w wielu krajach) co powoduje, że koszt jednoskowy jest dla nich o wiele niższy niż dla Plusa. Mogą wiec takie bajery jak HD Voice wprowadzić niższym kosztem i przez to szybciej. Play za to chwyta się wszystkiego by zabłysnąć na rynku i się wyóżnić bo i tak robi to na kredyt... a później wystawia się na sprzedaż ?co prawda z długiem ale za to z konkretną bazą abonencką :)

  • 3

    58. ~  2014-09-24 21:43:53  host: adbz55.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @57
    a mnie nie obchodzi co jest dobre dla operatora i czy an tym zyska tylko co może mi zaoferować, a że Plus nie był w stanie dać lepszej jakości rozmów no to cóż...
    co do Play to już od 5 lat wszyscy mówią, że się sprzedaje i jakoś się sprzedać nie może. albo mówią, że będzie zwijał interes, albo bankrutował, albo się sprzedawał albo jeszcze coś innego i jakoś nic z tego czczego gadania jeszcze nie wynikło.

  • -3

    59.  2014-09-24 21:43:53

    No to się uśmiałem :) Ja poczekam na 4k Voice i to najlepiej w 3D ;)

  • -1

    60.  2014-09-24 21:58:22

    @58 ale play już się wystawił na sprzedaż to nie żadne czcze gadanie, tylko że nie ma chętnych więc masz rację że się sprzedać nie może. A co do hd voice to jak widać analiza rynku wykazała, że osób myślących jak Ty jest na tyle mało, że na razie nie opłaca się inwestować w HD voice .

  • -1

    61. ~jasny  2014-09-24 22:06:18  host: bcc20.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Dla mnie jest oczywiste że za jednym razem wprowadzą VoLTE i HD VOICE w UMTS. Innej możliwości nie ma!

  • -2

    62. ~lamenty  2014-09-24 22:33:38  host: google-proxy-66-249-81-103.google.com

    Co wy tak lamentujecie jak stare dziady ??? A ile lat się czekało na rozmowy po "3G" na pewno nie rok, dwa czy nawet 5 :] a ile jest jeszcze telefonów tylko z opcją 2G ? A ilu ludzi nadal przełącza sie tylko na 2G bo pod 3G rozmowy rozpier...baterie !!!!

  • -1

    63. ~witek  2014-09-24 22:38:52  host: bcc20.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Realnie patrząc VoLTE powinno ruszyć jeszcze w tym roku.

  • 2

    64. ~PoleKs  2014-09-25 09:20:30  host: 37.31.109.244.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    Już ja znam to ich LTE. Dziękuję bardzo. Wolę HSPA+ u konkurencji.

  • -1

    65. ~Jasiek  2014-09-26 15:16:54  host: 078088060141.bielskobiala.vectranet.pl

    @64 - co masz na myśli? Zamierzam przerzucić się na net mobilny i na celowniku mam właśnie lte u Plusa (z mojego researchu wynika, że jest w tym momencie najlepszy), więc powiedz, co Ci się w tym może nie podobać? I niby w czym t-mobile ma być lepszy? (Chyba nie zasięg ;) ?)

  • 2

    66. ~  2014-09-26 19:25:38  host: 178-37-115-183.adsl.inetia.pl

    2G wiecznie żywy. nokia do tej pory wypuszcza telefony z tylko 2G. I jak tu zakończyć nadawanie na gsm?

  • 2

    67.  2014-09-27 09:31:51

    REDAKCJO:Macie świetny temat na artykuł premium. Porównajcie na kilku telefonach czas rozmów w 2g i 3g oraz czas sesji data w 3g/4g. Napiszcie art. w stylu pogromców mitów. Dodatkowo dla fanów trybu 2g, jak dbacie o zdrowie to musicie wiedzieć, że rozmowa/sesja data 2g jak i lte wystawia was na ponad trzykrotnie większe promieniowane w kierunku głowy niż 3g. http://tlp.is/40l

  • 1

    68. ~  2014-09-27 10:10:33  host: adcq63.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @67
    dokładnie. niektórzy mając pełny zasięg 3G przełączają się na 2G, bo według nich jest lepsze. gdyby tylko 3G miało takie pokrycie jak 2G to śmiało można by było te prehistoryczne 2G wyłączyć. zrobić tak jak z telewizją. w telewizji powyłączali starą jakość i nie obchodziło ich, że ktoś nie ma dekodera czy telewizora z MPEG 4. ludzie się mieli dostosować.

  • 1

    69. ~teddy  2014-09-28 12:37:11  host: PC-109-125-208-148.siedlce.domtel.com.pl

    Jakość rozmów wiodących operatorów można sprawdzić na RFBenchmark, zarówno w 2G jak i 3G, póki VoLTE nie ma jeszcze komercyjnie.

  • 2

    70. ~  2014-09-28 13:56:33  host: n09-05-04.opera-mini.net

    Z czasem pracy baterii na 2G i 3G to nie jest żaden mit. Roznice sa i to zauwazalne. Producenci także podaja te dane i także mozna zobaczyc, ze na 3G krocej bateria trzyma. Nie jestem zwolennikiem 2G ale pisanie, ze to nie ma wplywu na czas dzialania baterii jest nieprawda.

  • 2

    71. ~purqu  2014-09-29 11:28:21  host: d254.gorlice.zicom.pl

    Jedne telefony trzymają lepiej baterię na 3g inne na 2g

  • 0

    72. ~Hieronim  2014-09-30 20:21:41  host: ip-84-39-166-216.free.aero2.net.pl

    Polkomtel widzę maksymalnie się wkręcił w LTE i wykorzystuje jego potencjał myśląc o przyszłości. Dobrze, że chociaż jeden operator ma takie podejście.

  • 0

    73. ~  2014-12-22 20:55:56  host: 77-253-25-253.adsl.inetia.pl

    @65 i jak tam LTE z lejkiem do 32kb/s ;))

  • -2

    74. ~Gieno  2015-01-06 20:34:25  host: aq02.aqua.com.pl

    To bardzo dobra wiadomość bo w końcu może za free będziemy w Plusie zestawiali rozmowy video po łączu LTE

  • 0

    75. ~Misiek  2015-01-07 16:00:45  host: 93.105.178.139

    @74 - plus lubi pozytywnie zaskakiwać, więc pewnie szybciej niż później ta technologia będzie w powszechnym użytku.

Dodaj swoją opinię