DAJ CYNK

Ministerstwo Cyfryzacji poprawi przepisy dotyczące rejestracji numerów

orson_dzi

Prawo, finanse, statystyki

Jakie dane może, a jakie musi uzyskać operator od klienta rejestrującego kartę SIM? Przepisy są jasne, ale niezgodne ze sobą. Ministerstwo Cyfryzacji chce to zmienić.



Jakie dane może, a jakie musi uzyskać operator od klienta rejestrującego kartę SIM? Przepisy są jasne, ale niezgodne ze sobą. Ministerstwo Cyfryzacji chce to zmienić.

Ministerstwo przedstawiło rządowi projekt zmian w Prawie Telekomunikacyjnym. Chodzi konkretnie o zapisy art. 60b ust. 1 i art. 60a ust. 1a. Ten pierwszy mówi o tym, jakie dane klient musi podać przy rejestracji karty SIM - imię, nazwisko i nr PESEL, a w przypadku firmy jej nazwę, NIP lub REGON. Tyle tylko, że drugi artykuł nakłada na operatora obowiązek informowania klienta o zmianach w regulaminie drogą pisemną lub elektroniczną. To automatycznie wymaga uzyskania adresu domowego lub mailowego, które do rejestracji nie są potrzebne. Oczywiście klienta to nie musi nic obchodzić. To obowiązek operatora i to on musi się martwić jak tę sprawę załatwić. Dlatego też pojawiały się bonusy za podanie danych adresowych lub taki obowiązek był narzucany odgórnie.

Część operatorów przy rejestracji wymagała podania wszystkich danych, łącznie z adresem, co nie spodobało się Głównemu Inspektoratowi Danych Osobowych. Skargi w tej sprawie wpływały też do UKE. Zdarzały się również przypadki blokowania przeniesienia numerów.

Zobacz: GIODO: jeden z operatorów pozyskiwał za dużo danych do rejestracji kart
Zobacz: Dwa rodzaje rejestracji numeru na kartę w Plusie

Nie wiadomo jeszcze jakie konkretnie zmiany zaproponuje Ministerstwo Cyfryzacji, ale możemy śmiało powiedzieć, że w końcu ktoś zajął się problemem niespójności przepisów przy rejestracji numerów na kartę.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Dziennik Gazeta Prawna; wł