Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości GIODO: jeden z operatorów pozyskiwał za dużo danych do rejestracji kart

GIODO: jeden z operatorów pozyskiwał za dużo danych do rejestracji kart

orson_dzi 2 Marca 2017 10:03

12 1

giodo nowa

GIODO sprawdził przebieg procesu rejestracji numerów na kartę. Jeden z operatorów pozyskiwał więcej danych osobowych niż zezwalają na to przepisy prawa.

Generalny Inspektora Ochrony Danych Osobowych, w związku z wieloma zgłoszeniami dotyczącymi pozyskiwania kopii dowodów osobistych na potrzeby rejestracji kart SIM przeprowadził kontrolę wybranych operatorów telekomunikacyjnych oraz podmiotów prowadzących punkty, w których posiadacz lub nabywca karty mógł dokonać jej rejestracji. Kontrole były prowadzone we wrześniu i październiku.




Inspektorzy GIODO stwierdzili, że jeden z kontrolowanych operatorów telekomunikacyjnych, oprócz imienia, nazwiska oraz nr PESEL (albo nazwy, serii i numeru dokumentu potwierdzającego tożsamość bądź numeru paszportu lub karty pobytu) pozyskiwał od osób dokonujących rejestracji także inne dane. Były to m.in. data urodzenia (która jest przecież w numerze PESEL, więc to zapewne dotyczyło obcokrajowców), adres zamieszkania oraz adres e-mail. Wskazane dane były zbierane w związku z wypełnianiem formularza rejestracji oraz dokonywaniem skanu dokumentu tożsamości. Praktyka ta została zakwestionowana przez Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych jako niezgodna z obowiązującym prawem.

GIODO nie podaje nazwy operatora, ale naszym zdaniem może tutaj chodzić o Plusa. W grudniu o dwóch dostępnych sposobach rejestracji informowała Rzeczpospolita, a sygnały w tej sprawie docierał do nas dużo wcześniej. Rejestrację bez podania adresu Plus traktował jako niepełną i nie pozwalał na przeniesienie tak zarejestrowanego numeru do innej sieci. Więc jeśli ktoś miał zamier numer przenosić, to musiał podać operatorowi swój adres.

Zobacz: Dwa rodzaje rejestracji numeru na kartę w Plusie

Źródło tekstu: GIODO; wł     

Dodaj do:

Tagi: giodo | rejestracja numerów

w sumie: 59
  • 0

    41.  2017-03-02 15:12:47

    Play kserował dowody :(

  • 0

    42.  2017-03-02 16:05:29

    @39 - napisz tutaj, zapewne więcej osób zainteresowanych będzie poszerzeniem wiedzy. ;)

  • 1

    43. ~SM  2017-03-02 16:18:14  host: public-gprs351452.centertel.pl

    Ależ oczywiscie, ze obowiązek rejestracji wynika z tzw ustawy antyterrorystycznej uchwalonej przez nasz Parlament.
    Nie ma żadnej dyrektywy KE nakazujacej rejestracje kart prepaid. Bylo wiele artykułów przecież jak to wyglada w innych krajach UE i jak nasza ustawa prezentuje się na tle innych panst unijnych. Przestań więc siać jakąś propagandę.

  • 0

    44. ~Bukas  2017-03-02 17:02:07  host: ejl165.internetdsl.tpnet.pl

    Niestety tak się zdarzało, ja na ten przykład poszedłem do salonu Orange z dowodem i kartką na której miałem napisany pesel i imię i nazwisko, na wejściu mówię, że robimy po mojemu, podaję jej kartkę i dowód,każę jej sprawdzić czy na kratce dobrze spisane są dane, zabieram dowód...A ona do mnie, że jeszcze numer dowodu potrzebny...! Oj kobitka źle trafiła :-) trochę to przerażające jak któś nie orientuje się w ustawach i swoich prawach...

  • 0

    45. ~meks  2017-03-02 17:56:59  host: 89-79-110-221.dynamic.chello.pl

    to pewnie polkomtel. juz w trakcie rejestracji cos mowili o tym, ze wyciagaja za duzo danych

  • 0

    46.  2017-03-02 20:05:03

    32 - dlaczego bzdura? Ustawa i rozporządzenie jasno to określają. Cytowałem te przepisy ze dwa razy. Coś się zmieniło? Powiedz, bo chętnie poznam nowe fakty.

  • 0

    47. ~Marek  2017-03-02 20:47:00  host: user-94-254-130-200.play-internet.pl

    Mi Play wziął tylko pesel, nic nie kserowali. Ale to było w okresie, kiedy było sporo ludzi, więc się spieszyli. Zgód też nie włączali.

  • 0

    48. ~  2017-03-02 20:58:12  host: user-94-254-179-70.play-internet.pl

    podczas rejestracji w pleju pomimo sprzeciwu na przetwarzanie danych osobowych wszystkie zgody pozaznaczali na tak

  • 0

    49. ~  2017-03-02 21:14:43  host: chaos.tpnet.pl

    48. U mnie tak samo.

  • 0

    50. ~  2017-03-02 23:17:16  host: 248-156-255-130.dynamic.t-mont.net.pl

    @ 15: W pierwszej chwili po przeczytaniu słów "ten śmieszny i nikomu do niczego niepotrzebny GIODO" byłem oburzony. Ale ponieważ dzisiaj po raz kolejny zadzwoniła do mnie firma telemarketingowa jak zwykle twierdząc, że mój numer został "wylosowany", postanowiłem złożyć na to skargę do GIODO. Wszedłem na ich stronę i zacząłem szukać możliwości złożenia skargi. Otworzyłem kilkadziesiąt podstron, ściągnąłem i przejrzałem kilka PDF-ów, ale pomimo spędzenia na stronach GIODO 2 godzin, nie znalazłem żadnej użytecznej dla mnie informacji.
    Pomimo początkowo całkowicie innego zdania, po wizycie na stronie GIODO również zaczynam dochodzić do wniosku, że ta zbiurokratyzowana instytucja jest śmieszna i niepotrzebna.

  • 0

    51.  2017-03-03 06:15:16

    Obstawiam, że to TMobile, spisują wszystkie dane z dowodu.
    Są na tyle bezczelni, że przy reklamacji na infolinii (bo reklamacje są nieodłącznym elementem korzystania z usług tej sieci) weryfikują klienta na podstawie danych, które bezpodstawnie wyłudzili, np.adres :D

  • 1

    52. ~ziutasek  2017-03-03 08:24:13  host: afbd215.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @50 ta instytucja jest potrzebna do generowania budżetowych posad z wynagrodzeniami oderwanymi od realiów dla znajomych królika ... a kredyty na skradzione dane jak brali tak brać będą , a sądy przyklepują egzekucję komornicze z niewinnych ludzi nawet nie próbując znaleźć sprawcy i wspólników w banku, w żadnej realniej sprawie giodo nie pomógł obywatelowi ... robi tylko szopki dla plebsu który się cieszy że korporacje zapłacą ale z tych kar nikt kot nie jest przy korycie nie skorzysta ...

  • 0

    53. ~DWD  2017-03-03 09:46:28  host: dhcp46-187-133-162.eaw.com.pl

    @46 ano dlatego, że adres nie jest potrzebny do przeniesienia. Możesz nawet to przetestować. Czy przy braku, czy przy błędnym adresie, numer i tak się przeniesie.

  • 0

    54.  2017-03-03 15:42:50

    53 - umowę bez doręczenia regulaminu też da się podpisać...

  • 0

    55.  2017-03-03 16:34:19

    oczywiste jest że chodzi o polkomtel. nie rozumiem tylko, czemu giodo o tym nie mówi.

  • 0

    56. ~Dwd  2017-03-03 18:40:57  host: dhcp46-187-133-162.eaw.com.pl

    @54 oczywiście, ze tak. Ale co to ma do Twojej niewiedzy?

  • 0

    57. ~Krystian  2017-03-03 19:31:54  host: n19-07-06.opera-mini.net

    To się obudzili. Przenosiłem numer z plusa do playa na kartę w 2012 i był wszędzie adres, w 2015 z playa do nju i też mam na wniosku adres. Nie wiem w czym problem.

  • 0

    58. ~Marcin.503  2017-03-04 11:27:08  host: 178-37-129-83.adsl.inetia.pl

    Przenosiłem nr w 2012r i mam to potwierdzenie są na nim wszystkie dane nawet nr d.o.
    Zastanawiam się czy teraz będzie się dało przenieść? jesli u macierzystego operatora, mam podane tylko imię nazwisko oraz pesel, widzę że są różne opinie... Spróbuje za miesiąc.

  • 0

    59. ~Janek  2017-03-06 21:10:56  host: 031011129137.dynamiz-zab-04.vectranet.pl

    Z tego co wcześniej pisano, to Plus tłumaczył się wymogami prawa, więc to nie on na pewno.

  • 0

    60. ~Manny  2017-03-07 07:32:16  host: public-gprs350485.centertel.pl

    Rejestrowałem w Plusie i było po bożemu, bez wyciągania danych. Poszło w miarę szybko i bez ceregieli. Przy okazji wpadł bonusik za rejestrację :P

Dodaj swoją opinię