Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości GIODO: kontrola Orange w sprawie wycieku danych osobowych

GIODO: kontrola Orange w sprawie wycieku danych osobowych

sirmark 5 Lutego 2014 11:29

5 0

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO) podjął decyzję o wszczęciu kontroli w sprawie wycieku danych osobowych klientów Orange Polska - informuje Puls Biznesu. Sprawa wyszła na jaw w grudniu 2013 r., gdy Policja zatrzymała trzy osoby, w związku z próbą sprzedaży danych.



 

Zobacz: Wyciekły dane osobowe klientów Orange


Wykradziona baza danych zawierała imiona i nazwiska, numery telefonów, PESEL, NIP i dokumentów tożsamości oraz adresy tradycyjne i e-mail, 135 tys. osób. Z informacji Pulsu biznesu wynika, że oferowana była w internecie już kilka miesięcy wcześniej.


GIODO oprócz wyjaśnienia przyczyn naruszenia danych osobowych abonentów, wyjaśniać będzie także, czy operator podjął odpowiednią procedurę prawną w tej sprawie. Firma nie zawiadomiła o sprawie klientów (a ma taki obowiązek, gdy naruszenie danych może mieć niekorzystny wpływ na ich prawa), bo do sprzedaży bazy danych nie doszło. Podobnie na razie twierdzi łódzka prokuratura, prowadząca śledztwo w tej sprawie


Prokuratura sprawdza jeszcze jeden wątek - czy baza danych nie trafiła do jednego z konkurentów Orange, dla której pracuje główny podejrzany w sprawie.


Operatorzy telekomunikacyjni mają obowiązek zgłaszania do GIODO wszelkie przypadki wycieku danych. Wymóg taki został na nich nałożony w marcu 2013 r. Od tego momentu zgłoszono do Urzędu ponad 150 takich spraw. Jednym z największych był wyciek danych 400 tys. abonentów Hyperiona.


Zobacz: Wyciekły dane 400 tys. abonentów firmy Hyperion

Źródło tekstu: Puls Biznesu     

Dodaj do:

Tagi: kradzież | orange | wyciek | wyciek danych

w sumie: 13
  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    1. ~Staszi  2014-02-05 11:39:40  host: ptcnat.t-mobile.pl

    Jak zwykle nic nie wykryją. Pogrożą tylko palcem.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    3. ~ola  2014-02-05 12:05:22  host: user-164-127-221-96.play-internet.pl

    a ja się dziwiłam skąd inny op wie kiedy mi się umowa kończy u obecnego.. jakoś dziwnie na 3mc wcześniej wszyscy sobie o abonencie przypominają.

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    4.  2014-02-05 12:09:49

    @sirmark: zamiast usuwać mój komentarz, wypadałoby podziękować za zwrócenie uwagi na błędy... :/

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    6. ~p  2014-02-05 12:20:09  host: nat-o.sferia.net

    @2 miałem to samo ostatnio, nigdy nie miałem nic wspólnego z PLAY, a ostatnio zadzwonił do mnie konsultant proponując zmianę operatora po skończeniu umowy. Bardzo się zdziwił kiedy mu powiedziałem że przedłużyłem właśnie umowę z Orange ( 3 mies przed końcem)

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    7. ~pabloki  2014-02-05 12:22:25  host: ec2-54-236-253-4.compute-1.amazonaws.com

    jak fajnie ze za panstwowa kase przynajmniej urzednicy maja co robic. jak juz napisano to niic nie wykryja.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    8.  2014-02-05 12:30:17

    ~ola - do mnie nawet mój nie dzwoni... a umowa mi się ponad pół roku temu skończyła ;-) Natomiast owszem - wydzwaniają wszyscy inni, ale pojęcia nie mają w jakiej sieci mam komórkę - po prefiksie mogą co najwyżej domniemywać albo sprawdzić to wcześniej w jakimś walidatorze któregoś z operatorów i kiedy umowa mi się kończy ;-)

  • Ten komentarz został ukryty.

    -3

    10.  2014-02-05 13:35:34

    #RadkoR: zawsze jesteśmy wdzięczni za wykazanie błędu, ale też staramy się, aby w komentarzach nie było zbędnych śmieci. Jak chcesz z nami podyskutować,/skrytykować/pochwalić to zapraszam na forum do odpowiedniego działu.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    11. ~  2014-02-05 14:40:25  host: public-gprs516938.centertel.pl

    @10 "zbędnych śmieci"? Chyba trochę przesadziłeś w tej wypowiedzi.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    12.  2014-02-05 18:11:40

    Pozostaje mieć nadzieję, że się Pomarańczowi wybronią i nie będzie konieczności przeniesienia kosztów niebotycznej kary na klientów.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    13. ~LepikPl  2014-02-06 00:44:52  host: 87-205-220-64.adsl.inetia.pl

    Czarno widzę ten temat. Wszyscy są już dawno sprzedani albo ich dane są skradzione. Już dobre 10 lat temu śp. Tele2 kręciło się przy śmietniku za Tepsą, gdzie chodziliśmy na faję i chcieli kupować rekord za zeta. Przewaliło się po pokojach pierdylion firm informatycznych, na śmietniki poszły twarde dyski i stosy tabelek. Kto chciał ten kupił od ręki. A ile baz adminowie rozwlekli? Na szczęście Pesel można zmienić. Tylko operacja zmiany płci jest potrzebna.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    14. ~LepikPl  2014-02-06 00:57:34  host: 87-205-220-64.adsl.inetia.pl

    No i dodam jeszcze że to co wyprawia Orangutan wobec swoich handlowców za chwilę się zemści. Normalnie w telegazecie będzie można kupić namiary na klienta po odebraniu możliwości aneksowania SME. To nie strzał w stopę. To strzał w głowę.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    15.  2014-02-06 09:07:30

    LepikPl - i uważasz, ze to o firmie świadczy? Nie - to o Tobie i Tobie podobnych pracownikach świadczy. Sorry, do Ciebie nic osobiście nie mam, ale do tej "rasy" - jesteście najzwyklejszymi sk[..]i ;-)

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    16.  2014-02-06 09:10:07

    U mnie w mieście sprzedawca Orange dostał akurat wyrok - za przekręty z umowami, telefonami itp. Oczywiście znajomym rozpowiadał, ze przy pensji jaka miał jakoś próbował sobie radzić... Jeśli to ma być usprawiedliwienie, to facet za to tylko 2 lata więcej powinien dostać, bo nie widzi, ze jest złodziejem, mimo wyroku ;-)

Dodaj swoją opinię