Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Wyciekły dane osobowe klientów Orange

Wyciekły dane osobowe klientów Orange

LuiN 17 Grudnia 2013 10:20

18 1

Dane osobowe setek tysięcy abonentów Orange od kilku miesięcy można było kupić w Internecie - donosi Puls Biznesu. Policja zatrzymała trzy osoby.




W internetowej ofercie pojawiły się bazy danych zawierające imiona i nazwiska, numery telefonów, PESEL, NIP i dokumentów tożsamości oraz adresy tradycyjne i e-mail setek tysięcy klientów sieci Orange. Wyjściowa cena pojedynczego rekordu ustalona została przez przestępców na 1 zł. Sprawa wyszła na jaw, gdy jeden z potencjalnych nabywców danych 135 tys. osób postanowił zawiadomić policję.


Sprzedający został zatrzymany w Łodzi w miejscu umówionego spotkania, dwie kolejne zatrzymano następnego dnia w Warszawie - z czego jedną przy biurku w siedzibie Orange.


Sprawy nie komentuje Orange. Nie chcemy przeszkadzać policji w prowadzeniu śledztwa - ucina zapytany o wyciek danych Wojciech Jabczyński, rzecznik prasowy Orange Polska.

Źródło tekstu: Puls Biznesu     

Dodaj do:

Tagi: dane osobowe | orange | wyciek

w sumie: 61
  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    44. ~hehe  2013-12-17 13:57:17  host: 87-207-23-211.dynamic.chello.pl

    a Orange oddzwania klientow Plusa z przeniesieniem numeru. Powiem wam ze Play zrobil strategie ataku na orange.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    45.  2013-12-17 15:26:08

    no ładnie, to klienci Orange muszą być mega szczęśliwi :D:D

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    46. ~kosma  2013-12-17 15:29:23  host: 159-205-50-215.adsl.inetia.pl

    Panie kochany za przyjemnosc trzeba zapłacić.Zacznij się bać.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    47. ~  2013-12-17 15:44:28  host: 178-37-38-192.adsl.inetia.pl

    Jeżeli w tak dużej korporacji ma miejsce poważny wyciek danych, to ma myśl przychodzi tylko, że ktoś z zarządu handluje danymi.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    48. ~pabloki  2013-12-17 16:01:22  host: public-gprs361561.centertel.pl

    myśle ze to efekt zwolnien. ktoś chciał sobie dorobić i sie odegrać.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    49.  2013-12-17 17:16:23

    @48 i się tak odegrał nieborak, że teraz ma kłopoty. Nie ma się co dziwić że Orange biednieje, rozsypuje się od środka powoli i już tego nic nie uratuje. Połączyli się z Tepsy jak do respiratora ale ileż można trzymać warzywo na bloku szpitalnym. Kiedyś nadchodzi ten nieunikniony koniec i po to są właśnie inni operatorzy aby od tego tonącego okrętu się odciąć. No chyba, że ktoś jest masochistą, fanatykiem lub po prostu naiwnym szarym Kowalskim [bez urazy dla tych fajnych normalnych Kowalskich ;) ] dającym sobie wmówić, że kiedyś jeszcze będzie lepiej i tacy ludzie idą z tym wszystkim na dno, bez względu na to czy im się to podoba czy nie bo? Umowy podpisane, umowy obowiązują... choć zapierali się, że never happen again. Moje kondolencje.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    51.  2013-12-17 17:36:11

    @Calm7 ale fajnie się czujesz z myślą, że potencjalnie i twoje dane mogły wycieknąć?

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    52. ~ja  2013-12-17 17:50:14  host: apn-31-2-6-223.dynamic.gprs.plus.pl

    @Hose, Nie napisałeś ile zamierzasz wydać na telefon. Ale proponuje sie zalogować na konto numeru na stronie play oferty tam już są dla ciebie przygotowane, zawsze możesz za dzwonic do play i sie do gadać co i jak. Wybieraj ofertę bez telefonu bedzie bardziej korzystna i krótka. Nie proponuję kartę bo to rozwiązanie jest dla bojących się takich rozwiązań. Oczywiście mozesz wziąść kartę i mięć zawsze nowe promocje ale zasada jest 1 w abonamencie zawsze coś jest wiencej i nie trzeba się bawić w kody.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    54. ~Calm7  2013-12-17 18:00:22  host: n05-08-05.opera-mini.net

    Morvius. No co mogę zrobić... Wszędzie kradną, podkradają, świnie podkładają, przeciągają, w łapę dają, dnpy dają... Ot, świat ziemian...

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    55.  2013-12-17 18:08:03

    Calm7. ale widział ty konsultanta oranż ti-bombaj lub plusia, który dzwoni do klienta sieci Play? Więc gdzie te dane są najbezpieczniejsze? Ani razu do mnie nikt nigdy nie dzwonił do niedawna ale tylko dla tego, że raz świadomie chciałem sprawdzić czy faktycznie pozostawienie numeru na jakiejś stronie skutkuje tym, że później dzwonią. Zadzwonili tylko raz, podziękowałem i na tym się skończyło.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    56. ~  2013-12-17 18:52:05  host: abtk66.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Chińskie mury nie pomogły. Dane wyciekły z Hurtu do Detalu ;)

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    57.  2013-12-17 18:55:48

    @52 - Opisałem kluczowe kryteria, cena oczywiście możliwie niska, wychodzi na to że mimo wszystko powiem play papa i pójdę dalej, zobaczymy jaką przedstawią ofertę.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    58. ~Ja  2013-12-17 19:35:30  host: n08-06-05.opera-mini.net

    Jeszcze masz wybór na nju abomament lub wiking mobile. Za 29zl darmo net i jakiś pakiet minut.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    59. ~trk  2013-12-17 20:26:39  host: 5-226-111-202.ip.netia.com.pl

    43) nawiązując do wypowiedzi 44) z orange dzwonią do plusa, a z play do orange. każdy operator dzwoni do klientów innych sieci aby zaproponować przeniesienie numeru. tylko na pewno numerów nie mają ze źródeł nielegalnych bo policja i prokuratura dawno by takie firmy dopadła. wystarczy pomyśleć-operatorzy wymieniają siękontaktami (podkupują numery) i finito

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    60.  2013-12-17 20:30:00

    Ja nie wiem, ale nie rozumiem głupich komentarzy o tym jak to źle jest u operatorów... Ja powiem tyle - oferty usług dostaję wyłącznie od Play i Orange (o komórkach mówię). Mailing - tylko Play - i to nachalnie mocno... Z Plusa nie dzwonią nawet kiedy skończy się umowa - mam zablokowane wszystkie "zgody". Z Ery też nie miałem zachęty do zmiany operatora nigdy, chociaż w ogóle nie przestrzegają braku zgód w TT. A handel danymi? Już lata temu mówiłem że dane są jawne i od dawna dostępne - każdego. Jeden mój dalszy znajomy skanował stare książki (kiedy jeszcze wnioskowało się o usunięcie a nie o umieszczenie w książce) i za pomocą prostego oprogramowania tworzył na tej podstawie bazy klientów indywidualnych ;-) Po co? No nie dla hobby ;-) Dzisiaj np. miałem telefon - do żony - z ofertą na jakieś spotkanie... Jak zapytałem co za firma i skąd ma dane - z książki telefonicznej... Problem w tym, że żona była w książce tylko rok - 18 lat temu ;-) Nie korzysta z telefony stacjonarnego odkąd ma komórkę (1999) i nie podaje numeru stacjonarnego nigdzie od tamtego czasu...

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    61. ~  2013-12-17 21:11:46  host: public-gprs674089.centertel.pl

    @60 w starych książkach to jeszcze dokładny adres podawali, także można było osobiście odwiedzić właściciela. Poza tym po co kopiować starą książkę, w necie kiedyś była dostępna baza numerów TP z adresami w pliku db :)

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    62. ~  2013-12-17 21:58:47  host: ip-31-0-189-220.multi.internet.cyfrowypolsat.pl

    oni wszyscy tak dajo tylko w telewizi i w internecje wyglaada ladnie szok poprostu

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    63.  2013-12-18 12:20:06

    @59 po co mają się wymieniać? Starczy zatrudnić 2 ludzi jacy cały dzień spędzą na facezbuku i spiszą numery mułów które je tam wpisały :P zysk jest, klienci są a źródło w 100% legalne :P I nawet szukać nie trzeba za wiele - wchodzisz na profil orangutana serca czy rozumu itp i lecisz po 'znajomych' po kolei :P