Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Ekran 4K w Sony Xperia Z5+

Ekran 4K w Sony Xperia Z5+

LuiN 12 Sierpnia 2015 19:38

2 2

Sony miał bardzo negatywny stosunek do wojny na rozdzielczość wyświetlaczy, a teraz sam szykuje smartfon z ekranem 4K. To czterokrotnie większa liczba pikseli niż w dotychczasowym FullHD.



Różnicy nie widać, a akumulatora i wydajności szkoda - tak w skrócie wyglądają argumenty przeciwników montowania w telefonach ekranów o rozdzielczości wyższej od FullHD (1920 x 1080 pikseli). W grupie przeciwników znalazł się Sony, który nie szczędził słów krytyki przy okazji zeszłorocznych premier.




Zobacz: Sony: Ekran 2K w smartfonie jest bez sensu, szkoda akumulatora
Zobacz: QHD i FullHD - czy widzimy różnicę?

Pomimo głośnego sprzeciwu, Japończycy sami teraz szykują się do zaprezentowania telefonu z 5,5-calowym ekranem 3840 x 2160 pikseli. Ujawnione dane zawierają też część innych parametrów E6833, czyli Xperii Z5+... równie kontrowersyjnych.

Sercem urządzenia jest znany z temperaturowych problemów Snapdragon 810, z grafiką Adreno 430. Choć wspomniany chip graficzny nie porywał wynikami benchmarków, z rozdzielczością 4K sobie radzi (przynajmniej według specyfikacji). Przy 5,5 cala dostaniemy zagęszczenie pikseli na poziomie 801 ppi. Jeszcze kilka lat temu rynek zachwycony był ekranami Retina od Apple'a z zagęszczeniem rzędu nieco ponad 300 ppi. Czyżby wzrok nam się wyostrzył?

Źródło tekstu: xperiablog, wł     

Dodaj do:

Tagi: sony xperia z5+ | sony | 4k

w sumie: 32
  • 1

    13. ~Adam M.  2015-08-12 22:26:17  host: 78.156.174.194.dynamic.ip.euron.pl

    @9 & @10 - oczywiście że racje ma Adam! Rozdzielczość rośnie 2x a nie 4x. To liczba pikseli rośnie 4-krotnie, ale rozdzielczość jest pionowa lub pozioma i w tym wypadku i jedna i druga rośnie 2-krotnie.
    @LuiN - popełniasz ten sam błąd już któryś raz z rzędu w swoich artykułach. Masz wątpliwości to zerknij do Wiki.

  • 1

    14. ~Adam M.  2015-08-12 22:32:31  host: 78.156.174.194.dynamic.ip.euron.pl

    c.d. a więc zdanie "To czterokrotnie większa rozdzielczość, niż dotychczasowe FullHD." jest nie prawdziwe i powinno brzmieć:
    "To dwukrotnie większa rozdzielczość, niż dotychczasowe FullHD."
    lub
    "To czterokrotnie większa liczba pikseli, niż dotychczasowe FullHD.

    Nawet potocznie używając rozszielczość 2K -> rozdzielczość 4K (wzrost dwukrotny).

  • 1

    15. ~kosmo  2015-08-12 22:42:36  host: google-proxy-66-249-81-154.google.com

    A tak naprawdę to nie 4K tylko Ultra HD czyli 3840x2160, 4K to 4096x2160.

  • 0

    16.  2015-08-12 22:43:48

    13, 14, Adam M. - dziękuję za zwrócenie uwagi. Rzeczywiście trochę namieszałem.

  • 0

    17.  2015-08-12 22:47:46

    15, kosmo - Ultra HD też jest kwalifikowane do 4K, a różnych standardów dla 4K jest od groma (Academy 4K - 3656 × 2664, Digital cinema 4K - 4096 × 1714, Full Aperture 4K - 4096 × 3112 itd.). Wspólna zasada jest taka, że 4K charakteryzuje się czterokrotnie większą liczbą pikseli w porównaniu do FullHD oraz dziewięciokrotnie większą od HD.

  • 0

    18.  2015-08-13 00:02:07

    W dodatku Z5 Compact (tak, Z5...) ma mieć czytnik linii papilarnych (w klawiszu power - obligatoryjny dotyk) i mieć na pokładzie 810tkę... co za czasy. Jedyna chyba (?) nadzieja w S6 Mini (acz pewnie też będzie ww czytnik, przy okazji może brak slotu na kartę pamięci itp itd) albo... w 6C.. Co za czasy...

  • 0

    19.  2015-08-13 00:58:35

    Jak to jest.... jak Play ma 4G to gimbaza marudzi, że to 3G, A jak ktoś nie ma pełnych 4K, to jednak ma 4K i jest ok? ;)

  • 0

    20. ~Adam  2015-08-13 01:16:07  host: user-94-254-198-30.play-internet.pl

    Więc jak w końcu miałem racje czy nie?
    Zdania są podzielone.☺
    Jeśli tak to dlaczego w artykule jest błąd.

  • 0

    21. ~sxs  2015-08-13 07:28:06  host: 81.26.31.253

    Powinni od razu dać 8K żeby się lepiej lagował i lepiej ogrzewał usera zimą...

  • 0

    22. ~.,.,.  2015-08-13 08:31:56  host: 83.142.193.177

    A bateria bedzie trzymac 3 godziny hehehhe !!! Bo sony to nie japonce tylko chinska padlina

  • 1

    23.  2015-08-13 08:58:18

    @18- Za dwa lata zostaniesz bez smartfona lub będziesz musiał posiłkować się kawałkiem plastra ;-)

  • 0

    24. ~m  2015-08-13 08:59:10  host: hbd14.internetdsl.tpnet.pl

    Do Google Cardboard jak znalazł. HD na każde oko.

  • 0

    25. ~qaz1  2015-08-13 09:09:05  host: public-gprs516531.centertel.pl

    @16 LuiN namieszales ale dalej nie poprawiles 1 akapitu

  • 0

    26.  2015-08-13 09:37:50

    25, qaz1 - przed napisaniem komentarza nadpisałem wiadomość, ale coś widzę nie zaskoczyło. Dzięki. 20, Adam - liniowo to 2x większa rozdzielczość, zagęszczenie pikseli 4x większe. W kwestii rozdzielczości podawanej liniowo racja jest po Twojej stronie.

  • 0

    27. ~Adam  2015-08-13 11:15:42  host: user-94-254-133-157.play-internet.pl

    Tak też myślałem☺
    Teraz co do pikseli się zgadza.

  • 0

    28. ~  2015-08-13 11:58:15  host: bvm141.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @19, słoneczko jak czytam twoje wypowiedzi na tym portalu, to zaczynają mi gnić zimowe ziemniaki w piwnicy , których jeszcze nie mam. Zrób coś dla świata i odłącz sobie internet, albo swoje mądrości wypisuj na srajtaśmie i sru w klop.

  • 0

    29.  2015-08-13 17:49:16

    Hose: no będzie problem. Nadzieja pozostaje w jakichś składakach ; )

  • 0

    31. ~Fokus  2015-08-14 01:39:20  host: n12-07-08.opera-mini.net

    Dział mobilny Sony chyba nie dotrwa do Xperii Z5+ i wcześniej padnie.

  • 1

    32. ~HD  2015-08-18 13:22:24  host: 89-70-184-179.dynamic.chello.pl

    Ja poniżej 2000 ppi widzę jedynie wielki piksel na ekranie

  • 0

    33.  2015-08-21 18:02:14

    @up: +1 :D

Dodaj swoją opinię