Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Sony: Ekran 2K w smartfonie jest bez sensu, szkoda akumulatora

Sony: Ekran 2K w smartfonie jest bez sensu, szkoda akumulatora

LuiN 4 Września 2014 15:00

16 0
sony xperia z3 gaming Calum MacDougall, dyrektor marketingu Sony odpowiedzialny za linię Xperia, ostro rozprawia się z ekranami 2K w smartfonach. Jego zdaniem to tylko niepotrzebny drenaż akumulatora.



O ile wierzymy, że dłuższy czas pracy akumulatora jest jednym z kluczowych aspektów, na których zależy klientom oraz że możemy dostarczyć świetne ekrany FullHD uzbrojone w technologie Sony, o tyle już nie wierzymy, że kompromis pomiędzy ekranem 2K i konsumpcją akumulatora jest odpowiednim kompromisem dla konsumentów - powiedział w wywiadzie dla TrustedReviews Calum MacDougall.

Według MacDougalla, ekran 2K w telefonie to miły luksus, ale i tak nie robi on wielkiej różnicy względem FullHD, bo mało kto ogląda tak wysokiej rozdzielczości filmy na swoim smartfonie. Poza tym uważa, że dobry ekran to coś więcej, niż tylko odpowiednie zagęszczenie pikseli - takie rzeczy jak wierne odwzorowanie barw są równie istotne.

Zobacz: inne filmy z kategorii Telefony

Smartfony o dłuższej niż do tej pory żywotności akumulatora są bardzo ciepło przyjmowane przez rynek (co potwierdza szereg badań Sony) i to właśnie czas pracy jest aktualnie najistotniejszym priorytetem przy wyborze nowego telefonu. Choć niektóre osoby mogą być rozczarowane "tylko FullHD" w Xperii Z3, Sony zapewnia, że firma miała bardzo dobre powody by postawić na tę rozdzielczość.

Zobacz: dane techniczne i zdjęcia telefonu w katalogu.

Źródło tekstu: TrustedReviews, wł     
Źródło zdjęć: Sony

Dodaj do:

Tagi: 2k | fullhd | sony | xperia z3

w sumie: 35
  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    16. ~ooooki  2014-09-04 16:55:34  host: google-proxy-66-249-81-103.google.com

    Jest popyt jest podaż. Planet - ty se miej te full HD. Ale innym nie mów co mają kupować. Nawet taki szajs jakim jest LG(twoje słowa) ale pamiętaj ,ze twoja zetka ma wbudowaną baterię.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    17.  2014-09-04 16:58:35

    Z4 za pół roku z ekranem 2K, dobrze sony umie ludziom prać w mózgach

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    18. ~  2014-09-04 17:21:17  host: 77-255-38-228.adsl.inetia.pl

    17. Za pewne przy innej baterii większej i innym procku na chwilę obecną faktycznie 2K nie ma sensu

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    19.  2014-09-04 17:25:29

    @16: po pierwsze - nie mam FHD, tylko HD i jestem zadowolony. Po drugie - nie mówię innym, co mają kupować, tylko wyrażam swoje zdanie. Po trzecie - pokaż mi proszę (cytat albo link), gdzie napisałem że LG to szajs. Po czwarte wiem o wbudowanej baterii i jaki jest czas jej życia i koszt wymiany. Po piąte - popyt został sztucznie wykreowany przez marketing, jak chcesz się pakować w cyferki dla cyferek i nie mieć wydajności i życia baterii - to proszę, pakuj, wolna wola. Po szóste - mój nick jest z kapitalików ;) Po siódme i ostatnie - czytaj ze zrozumieniem :)

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    20.  2014-09-04 18:24:55

    Ja mam hd w 4,7" i jestem zadowolony. Tylko to 2100mAh to tragedia. Czasem dwa raxy dziennie laduje telefon.

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    21.  2014-09-04 18:51:16

    Na dobrą sprawę to do 5 cali nawrt 720p nie potrzeba. Gdzieś w okolicach 250ppi jest już jakość zadowalająca. Przynajmniej mi więcen nie potrzeba, a już na pewno nie kosztem akumulatora.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    22. ~lol...  2014-09-04 19:36:36  host: host-n2-75-8.telpol.net.pl

    Ja tam wole zobaczyć zanim coś napiszę, a może będzie lepiej ? Może pixele mniejsze (niewidoczne) w grach 3d. Najprościej będzie porównać N3 i N4 bo przekątna ta sama.

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    23. ~wi  2014-09-04 19:43:14  host: google-proxy-66-249-81-103.google.com

    Powoli sony po huawei dochodzą do słusznego wniosku, że FHD wystarczy gdzie i tak nie widać piksel, wiec po jakiego h... 2k, ale nareszcie pomyśleli logicznie, lepiej późno niż wcale :)

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    24. ~  2014-09-04 19:48:24  host: apn-37-7-122-176.dynamic.gprs.plus.pl

    Mam HD IPS ClearBlack na 6" i 3400mAh i jest miodnie z obrazem jak i z baterią :-)

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    25. ~ja  2014-09-04 21:18:27  host: public-gprs515102.centertel.pl

    Nie myślcie, że w Sony klamka zapadła, to luźne rozważania. I tak będą wkładać 2k, 4k itd. nie zrezygnują z wyścigu bo klient chce więcej i więcej. Jak w kompaktach maluśkie matryce po 20MP i zoomy 30x.

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    27.  2014-09-04 23:19:33

    @26: widzę, że ujawnił się poziom gimbazy - współczuję i EOT, z ludźmi na tym poziomie nie warto rozmawiać.

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    28.  2014-09-04 23:31:17

    @25: ja wcale nie spodziewam się, że będzie aż tak różowo, bo mają przecież od jakiegoś czasu matryce 21 Mpix które niestety nie zbliżają się do poziomu tych z Nokii (w efekcie finalnym w postaci zdjęć) - ale liczy się to, co prezentują teraz - dla mnie mogą nawet tak się reklamować.. w takiej formie to może i jest chwalenie tego, co mają aktualnie (w sumie wiele osób i firm tak robi, całkiem logicznie zresztą), ale nie zmienia to faktu, że żadna inna firma nie odważyła się zrobić takiego kroku i potem iść dalej tą drogą. W przypadku linii Compact przez co najmniej rok (pół roku Z1C i kolejne Z3C) mamy produkowane bardzo sensowne i mocne produkty w takiej, a nie innej wielkości. Co więcej, to właśnie Sony miał jaja i wrócił do tej półki, podczas gdy ŻADEN inny producent (pomijając Sharpa, tylko na Japonię) - nawet Chińczycy (polecam przejrzeć AliExpress - nic nie znajdziecie) nie dał mocnych bebechów w mniejszym opakowaniu. Bali się bezpośredniej walki z iPhonem? Ten ostatni od dłuższego czasu miał szerokość ~58-59 mm, więc i tutaj dało się zejść te nawet pół cm niżej! To tylko kwestia chęci, tak samo jak Z3C jest krokiem do przodu jeśli chodzi o zmniejszenie ramek, tak dalej na dole pozostało sporo miejsca, które można obciąć (albo wykorzystać). To w sumie zabawne, ale przy mniejszej rozdzielczości (która przecież zawsze była w iPhonie jako standard, pomijając mocne wejście Retiny w iP4) i mocniejszych bebechach, taki Android mógłby dużo lepiej się bronić przed "jedyną słuszną opcją" w smartfonach (choć iP nie jest do końca taki smart.. ;) Dość powiedzieć, teraz mamy jeszcze Samsunga Alphę (który jest bezpośrednią odpowiedzią jednak na iP6) i wobec tego już przynajmniej 2 opcje z Androida (pomijam 3cią w postaci specyficznego Fire Phone) jak i jedną z iOS. Od biedy można dodać coś z WP, z racji optymalizacji systemu, ale tam raczej nie ma tak mocnych

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    29.  2014-09-04 23:32:51

    ...telefonów, zatem w tej niszy mamy zaledwie.. 3-4 pozycje? (licząc już iP6 jako jedną z nich). Można być chyba jednak optymistą, wygląda na to że będzie się powiększać - i dobrze :)

  • Ten komentarz został ukryty.

    -1

    30. ~ja  2014-09-04 23:52:58  host: public-gprs514549.centertel.pl

    @PLANET - bełkoczesz, trochę faktów, dużo treści, zero wniosków. Ty jesteś z innej planety?

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    31.  2014-09-05 08:31:32

    @up: piszę po swojemu, więc czep się tramwaja ;) a na serio - masz syndrom krótkiej atencji? Piszę na temat, podczas gdy się tylko i wyłącznie czepiasz. Jeśli nie chcesz pisać merytorycznie, to sobie daruj. Wniosek był chociażby taki, że nisza < 5" (z małymi rozmiarami w kwestii szerokości - co jest bardzo użyteczne przy klasycznych rozmowach telefonicznych) z bardzo mocnymi bebechami ma przyszłość. Jak nie potrafisz takich rzeczy wyciągać.. to zacznij ruszać głową, a nie pusto krytykować.

  • Ten komentarz został ukryty.

    -1

    32.  2014-09-05 09:18:42

    qualcomm tak samo mówił o prockach 8 rdzeniowych, że bez sensu, że nie będą takich robić... i co? i tyle wyszło z tego gadania

    niestety jak nie chce się zostać w tyle to trzeba przeć razem z peletonem, bo inaczej zostanie się "zapomnianym"

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    33.  2014-09-05 10:20:25

    @31 Jeśli Apple spełni swoje zapowiedzi odnośnie małej grubości telefonu i upchnie w nim ekran z wysoką rozdzielczością, nawet kosztem baterii, to racjonalne zachowanie Sony może pójść na marne. Co do perspektyw dla modeli ~5 cali, wiele zależy od tego, co pokaże iPhone 6. Nie żebym był fanem Apple, ale zwykli użytkownicy będą porównywać wszystkie telefony w tym rozmiarze właśnie do iPhone 6, tak jak robili to nawet tutaj z Z1C.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    34. ~Uni  2014-09-05 10:36:12  host: n12-07-08.opera-mini.net

    Brawa dla Sony za zdrowe podejście do tematu rozdzielczości ekranów.
    Z drugiej strony słowa krytyki należą im się za model Z3. Kompletnie bezsensowne jest wypuszczanie co pół roku "nowego" modelu, w którym zmianie ulega w praktyce jednynie cyferka wnazwie.

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    35. ~confused  2014-09-05 12:25:23  host: plus-96-193.polkomtel.com.pl

    @12 w oryginale jest to samo

    @13 nie potrafię zrozumieć tego co napisałeś. skoro 2K to Full HD to nie ma żadnego sensu rozróżniać stosowania 2k i FullHD, gdziekolwiek.

    @14 Czy ktoś może mi wytłumaczyć jak to jest, że QHD (2580x1440) dla smartfonów jest nazywane "2K"; co w 2560*1440 jest podobne do 2K? Skąd pochodzi ten skrót mylący się znaczeniowo z używanym do tej pory oznaczeniem "2K"? "Q" mogę zrozumieć; "2K" po tym wytłumaczeniu dalej nie.

    "2K+" to by było ok, ale po co skoro jest QHD? Żeby ferment wprowadzać.

    Generalnie z tego co mówicie jest :"2K" (dwa znaki bardzo podobne do "4K", przywodzące na myśl UltraHD itdp RTV AGD, http://tlp.is/3q7 i "2K dla smartfonów" określone jako QHD (gdzie QHD pochodzi ze świata RTV): dla mnie nowe źródło problemów, że używamy tych samych słów ale mamy zupełnie co innego na myśli.

    Jak to jest "2K", to ile to jest 4K dla smartfonów? 5160x2880? I jakie jeszcze inne skróty w smartfonach w kwestii rozdzielczości oznaczają co innego niż w kinie i telewizji i komputerze?

    Poza tym zawsze mnie drażniła niejednoznaczność w HD, że HD to właściwie dwie różne rzeczy: 1280x720 i 1920x1080 i jak zwykle była okazja do sprzedawania 720 jako HD (HSPA jako 4G). Więc na własne potrzeby miałem je określone jako HDready i FullHD, skoro "HD" po wątpliwych praktykach rynkowych, nie znaczyło tego co moim zdaniem znaczyć miało.

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    36.  2014-09-05 13:11:50

    tMati: no niestety masz rację.. iP jest pewnym benchmarkiem i tego się nie przeskoczy.. Ale pozostaje mieć nadzieję, że Sony jednak zachowa rozsądek i nie doczekamy się nagłej zmiany frontu - a przynajmniej nie za szybko, bo FHD pewnie pojawi się w "Z4C" wraz ze Snapem 805, który da radę tej rozdzielczości. Wolałbym mimo wszystko kombinację 805+720p, ale tak dobrze to nie będzie coś czuję - proponuję wrócić do tej prognozy za pół roku ;) Co do baterii, Sony pokazał że da się coś w tej kwestii zrobić - upchnęli 300 mAh więcej w obudowie o identycznych rozmiarach + mniejszej o prawie milimetr grubości. Tak samo zrobili z ekranem, gdzie widać że jeszcze da się coś obciąć. Szansa na zmianę śpiewki za pół roku jest spora, ale na razie taki pragmatyzm (który również oznacza cięcie kosztów) jest jak najbardziej słuszny.

Dodaj swoją opinię