DAJ CYNK

QHD i FullHD - czy widzimy różnicę?

LuiN

Sprzęt

Serwis PhoneArena przeprowadził ciekawy test pokazujący czy stosowanie ekranów QHD (2560 x 1440 pikseli) ma sens w przypadku smartfonów.

Serwis PhoneArena przeprowadził ciekawy test pokazujący czy stosowanie ekranów QHD (2560 x 1440 pikseli) ma sens w przypadku smartfonów.

Na potrzeby testu przygotowano po 14 zdjęć o rozdzielczości QHD (2560 x 1440 pikseli) i FullHD (1920 x 1080 pikseli), które wyświetlano na dwóch Samsungach Galaxy S6, wyposażonych w 5,1-calowy ekran QHD. Zadaniem 33 osób, które wzięły udział w eksperymencie było wskazanie, na którym z telefonów wyświetlany jest obraz wyższej jakości. Uczestnicy oglądali ekran z bliskiej odległości, ale nie mogli powiększać zdjęć.

Po kilku godzinach, gdy głosy zostały zliczone, okazało się, że średnio 26 na 33 badanych było w stanie dostrzec różnicę na korzyść QHD, czterech nie widziało żadnej różnicy, a trzech udzielało błędnych odpowiedzi.

Co warto dodać, choć statystycznie widać przewagę rozdzielczości QHD, dla rozróżnienia każdego ze zdjęć oglądający potrzebowali średnio aż ponad minuty i to oglądając je z odległości zaledwie 6 cali (15,24 cm), zamiast bardziej typowej użytkowo odległości 12 cali (30,48 cm). Wielu z nich też nie było w stanie dostrzec jakiejkolwiek różnicy... bez dotykania ekranu nosem.

Jeszcze ciekawsze okazały się wyniki drugiego z testów. Tym razem obok Galaxy S6 położono Galaxy S5 z ekranem FullHD. Oba telefony dostały do wyświetlenia zdjęcia o rozdzielczości QHD, które na Galaxy S5 automatycznie skalowane były do FullHD przez oprogramowanie telefonu.

Choć wyższa rozdzielczość ekranu Galaxy S6 dostarcza w teorii więcej detali, zaledwie połowa osób (13) wskazała ekran Galaxy S6 jako ten lepszy. Średnio 4 na 26 uczestników tego badania nie widziało żadnej różnicy, a aż 9 wskazało ekran FullHD jako ten lepszy.

Wnioski? Przy typowym użytkowaniu, korzyść z posiadania ekranu QHD w telefonie jest bardziej psychologiczna, niż realnie dostrzegalna. Z małych odległości da się zauważyć różnicę na korzyść dla QHD, ale wcale nie jest to łatwe. QHD potrafi odczuwalnie spowolnić nawet smartfon o bardzo wydajnych podzespołach. Wyjątkiem jest tutaj rekordowo wydajny Galaxy S6, ale pomyślcie jak szybki by on był z ekranem FullHD.

Zobacz: Sony: Ekran 2K w smartfonie jest bez sensu, szkoda akumulatora

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: PhoneArena