DAJ CYNK

Facebook Messenger z nową funkcją. Nie wszyscy się ucieszą

Mieszko Zagańczyk

Aplikacje

Meta uruchamia w Polsce narzędzia nadzoru rodzicielskiego w Messengerze. Nowość wcześniej trafiła już na trzy inne rynki, a teraz została rozszerzona o nasz kraj.

Funkcję kontroli rodzicielskiej w Messengerze oraz Instagramie firma Meta wprowadziła pod koniec czerwca. Początkowo uruchomiła te narzędzia w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Kanadzie, jako pomoc dla nastolatków w zarządzaniu czasem w aplikacjach. 

Od dziś rodzice i opiekunowie w Polsce mogą uzyskać dostęp do narzędzi nadzoru rodzicielskiego w komunikatorze Messenger i zasobów centrum zarządzania usługami kontroli – Meta Family Centre. Nowa aktualizacja bazuje na istniejących narzędziach nadzoru rodzicielskiego na Instagramie. 

Nowe narzędzia nadzoru rodzicielskiego na Messengerze pozwolą rodzicom i opiekunom na: 

  • sprawdzenie, ile czasu ich nastolatki spędzają na Messengerze,
  • przeglądanie i otrzymywanie aktualizacji listy kontaktów nastolatków na Messengerze, a także ich ustawień prywatności i bezpieczeństwa,
  • otrzymywanie powiadomień, jeśli nastolatkowie zgłoszą czyjeś konto (jeśli zdecydują się oni udostępnić tę informację),
  • wyświetlanie, kto może wysyłać wiadomości do nastolatków (tylko znajomi, znajomi znajomych lub nikt) i sprawdzanie, czy to ustawienie nie zostało zmienione,
  • sprawdzanie, kto może zobaczyć historię nastolatków na Messengerze i otrzymywanie powiadomień, jeśli zmienią to ustawienie.

Zasób funkcji jest więc dość duży, co może budzić obawy, czy nie przekraczają one granic prywatności młodych ludzi. Jak jednak podkreśla Meta, narzędzia te nie pozwalają rodzicom na czytanie wiadomości nastolatków.

Firma zapowiada, że w ciągu następnego roku do nadzoru rodzicielskiego na Messengerze doda kolejne funkcje. Meta wyjaśnia, że mają one pomóc rodzicom w lepszym zarządzaniu czasem i interakcjami nastolatków, przy jednoczesnym zachowaniu ich prywatności.

Firma chce, by Meta Family Centre stało się jednym, centralnym miejscem, w którym rodzice i opiekunowie znajdą zasoby i narzędzia pomagające zarządzać doświadczeniami nastolatków we wszystkich platformach i aplikacjach Meta. Wszystkie te działania mają zdaniem firmy „wzmocnić dialog między rodzicami i nastolatkami na temat ich życia online”.

Zobacz: Messenger straci użyteczną funkcję. Czas na przesiadkę
Zobacz: Płatny Facebook już w Polsce. Cena zwala z nóg

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock, Meta

Źródło tekstu: Meta