DAJ CYNK

Sklepy RTV Euro AGD otwarte mimo zakazu. Tak było w czwartek w kilku centrach handlowych w Polsce

Marian Szutiak

Wydarzenia

RTV euro AGD otwarte centra handlowe

Bunt przedsiębiorców, którzy nie zgadzają się na rządowe obostrzenia związane z pandemią COVID-19, rozszerza swój zasięg. W czwartek, 22 stycznia 2021 roku, otwarto między innymi kilka sklepów sieci RTV Euro AGD w centrach handlowych.

Jak podaje Rzeczpospolita, chodzi między innymi o sklepy sieci RTV Euro AGD w Nowym Sączu (Galeria Europa 2), Tarnowie (Echo), Lublinie i Koszalinie. Nie jest jednak wykluczone, że wbrew obowiązującym wciąż obostrzeniom związanym z pandemią COVID-19 placówki tej sieci były otwarte dla klientów również w innych galeriach.

Zgodnie z wciąż obowiązującym rozporządzeniem, w centrach handlowych mogą być otwarte jedynie sklepy spożywcze, drogerie, apteki i placówki usługowe. Wszystkie inne powinny pozostać zamknięte. Ponieważ zakazy prowadzenia normalnej działalności obowiązują już dość długo, w przedsiębiorcach wzrasta poziom frustracji. Doprowadziło to do rozpoczętego kilka dni temu buntu, który został wyrażony między innymi otwieraniem restauracji i przyjmowaniem przez nie zamówień nie tylko na wynos.

Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług uważa, że nie ma racjonalnych przesłanek do tego, by wydłużać zawieszenie działalności firm w centrach handlowych:

Otwarcie naszych sklepów traktujemy jako naturalną konsekwencję dotychczasowych deklaracji rządu, dotyczących terminu poluzowania obostrzeń w handlu. Oczekujemy, że rząd w sposób odpowiedzialny potwierdzi swoje zapowiedzi i stworzy nam warunki, byśmy otworzyli sklepy 1 lutego i zaczęli realnie odrabiać ubiegłoroczne i tegoroczne straty. Z naszej strony wszystkie warunki niezbędne do bezpiecznego otwarcia sklepów na terenie centrów handlowych zostały spełnione.

Rząd zapowiadał, że 18 stycznia tego roku zaczną się wzmożone kontrole przestrzegania obostrzeń, a za ich złamanie mogą grozić kary w wysokości do 30 tysięcy złotych, nałożone na wniosek Sanepidu. Jak jednak wskazują niektórzy prawnicy, sądy mogą stanąć po stronie buntowników. Wszystko dlatego, że obostrzenia zostały wprowadzone rozporządzeniem, a nie ustawą, jak tego wymaga Konstytucja RP.

Zobacz: Zapisz się na szczepienie SMS-em - jest specjalny numer
Zobacz: Szczepionka na COVID-19 szkodzi? Nie, to cyberprzestępcy fałszują informacje

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: emka.pl

Źródło tekstu: Rzeczpospolita