Optimus z problemami. Nie będzie humanoidalnych robotów

Wygląda na to, że z obiecywanych do końca roku 10 000 robotów Elona Muska nic nie wyjdzie. Napotkano na zbyt wiele problemów, co oznacza opóźnienia.

Przemysław Banasiak (Yokai)
7
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Optimus z problemami. Nie będzie humanoidalnych robotów

Tesla wstrzymuje produkcję robota Optimus. Według źródeł w chińskich łańcuchach dostaw, plany zostały zawieszone ze względu na konieczność przeprojektowania konstrukcji. Kluczowe komponenty techniczne wymagają licznych udoskonaleń i poprawek, zanim możliwe będzie opracowanie nowego harmonogramu produkcji masowej.

Dalsza część tekstu pod wideo

Mowa o dużych problemach jak np. przegrzewanie się silników

Jeszcze w styczniu Elon Musk zapowiadał, że do końca roku Tesla zbuduje około 10 000 robotów. Choć przyznał wtedy, że osiągnięcie tej liczby może być wyzwaniem to był również przekonany, iż uda się stworzyć kilka tysięcy jednostek, które "od razu będą wykonywać użyteczne zadania". Jednak już w kwietniu pojawiły się informacje o opóźnieniach spowodowanych problemem z pozyskaniem odpowiednich magnesów.

Wówczas miliarder tłumaczył, że przyczyną są negocjacje z Chinami dotyczące uzyskania licencji na wykorzystanie metali ziem rzadkich. Pekin domagał się gwarancji, że materiały te nie trafią do zastosowań wojskowych. Chociaż Chiny ostatnio złagodziły ograniczenia eksportowe w zamian za otwarcie się Zachodu na sprzedaż oprogramowania do projektowania układów scalonych, to nie wiadomo czy problem z dostępem do magnesów został ostatecznie rozwiązany.

Według redakcji Digitimes, do czerwca zmontowano około tysiąca jednostek Optimus, jednak w połowie miesiąca Tesla przerwała zamówienia na części. Inżynierowie firmy poprosili o około dwa miesiące na kalibrację systemów. Powodem tej decyzji miały być problemy techniczne, takie jak przegrzewanie się silników w stawach, ograniczona żywotność przekładni oraz zbyt krótki czas pracy akumulatorów.

Mimo trudności, pojawiły się również pozytywne informacje - wersja Optimus Gen-3 oferuje znaczące ulepszenia. Ręce robota zyskały na zwinności i precyzji, oferując obecnie 22 stopnie swobody. Dłonie dysponują pięcioma palcami, każdy z czterema stawami plus dwa stawy w nadgarstku. 

Dla porównania Amazon odnosi znacznie większe sukcesy w dziedzinie robotyki użytkowej. W tym tygodniu ogłoszono, że firma wdrożyła swojego milionowego robota, a ponadto testuje nowe modele sztucznej inteligencji do usprawnienia sterowania maszynami.

Choć wiele z tych robotów jest niewielkich i wyspecjalizowanych do prostych zadań, taka strategia okazała się opłacalna. Amazon również pracuje nad humanoidalnymi konstrukcjami, jednak na razie skupia się na efektywności operacyjnej, a nie efektowności formy.