Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości UKE wydał rezerwacje częstotliwości 800 i 2600 MHz

UKE wydał rezerwacje częstotliwości 800 i 2600 MHz

WitekT 25 Stycznia 2016 15:16

18 1

Po przeprowadzeniu trwających trzy miesiące dziewiętnastu postępowań administracyjnych, 25. stycznia prezes UKE dokonał przydziału częstotliwości rozdysponowanych w ramach aukcji LTE. Dzięki tym decyzjom na rynek trafi 190 MHz nowych częstotliwości, które pozwolą zapewnić każdemu dostęp do szybkiego Internetu, zarówno na terenach zurbanizowanych, jak i na obszarach pozamiejskich zapewnić dla każdego dostęp do szybkiego Internetu.

 

Zobacz: Oficjalne wyniki aukcji LTE.

Zgodnie ze zobowiązaniami podjętymi w aukcji LTE, podmioty na rzecz których dokonano rezerwacji częstotliwości są zobowiązane do rozpoczęcia wykorzystywania częstotliwości i komercyjnego zaoferowania usług w terminie 12 miesięcy od daty doręczenia rezerwacji częstotliwości z pasma 800 MHz, oraz nie później niż w terminie 36 miesięcy od daty doręczenia rezerwacji, częstotliwości z pasma 2,6 GHz. Ponadto przedsiębiorcy, na rzecz których dokonano rezerwacji częstotliwości mają obowiązek realizacji zobowiązań inwestycyjnych w paśmie 800 MHz, polegających na dokonaniu inwestycji w sieć telekomunikacyjną, obejmującą zasięgiem sieci około 80% powierzchni Polski. Zobowiązania inwestycyjne dotyczą w sumie prawie 2300 gmin, z czego połowa, tj. 1149, to obszary tzw. białych plam, czyli miejsc gdzie obecnie transfer danych nie istnieje lub jest poniżej 2 Mb/s.




Jak podaje Urząd w komunikacie, w wyniku wydania przedmiotowych decyzji przedsiębiorcy są zobowiązani również do uiszczenia w terminie 14 dni, od dnia doręczenia decyzji, na rzecz Skarbu Państwa w sumie 8,6 mld zł z tytułu częstotliwości 800 MHz oraz 610 mln zł z 2600 MHz. Podana kwota oznacza, że wszyscy złożyli wnioski o rezerwację częstotliwości, tj. Orange o 2 bloki 5 MHz w paśmie 800 MHz, a NetNet, T-Mobile i P4 o jeden.

Już za kilka miesięcy każdy będzie mógł mieć dostęp do szybkiego mobilnego Internetu. Nie będzie musiał szukać miejsc z zasięgiem - powiedziała Magdalena Gaj, prezes UKE.

Źródło tekstu: UKE     

Dodaj do:

Tagi: p4 | orange | t-mobile | netnet | lte | aukcja | aukcja lte | uke | 800 mhz

w sumie: 36
  • 0

    19.  2016-01-25 16:23:32

    No i super :-) Teraz jedno zasadnicze pytanie :-) To z kim i kiedy?

  • 0

    20.  2016-01-25 16:25:19

    Kto z kim i kiedy? * tak miało być

  • -2

    21.  2016-01-25 16:27:23

    @11 - Bo ja wiem - z tego samego masztu 4 km przez las łapie z drugiej strony LTE1800 Plusa i działa bardzo dobrze na zewnątrz budynków, a nawet w środku, na N! nie łapie kompletnie nic albo można sobie pingi puszczać, bo o transmisji danych nie ma mowy.

  • -1

    22.  2016-01-25 16:28:48

    Po co ma Plus współpracować z PLAY ? Odpalą 10 MHz na 800 MHz i to wystarczy, do tego będą montować LTE1800 gdzie się da, a LTE2600 w miastach.

  • -2

    23.  2016-01-25 16:39:28

    Jedno jest pewne!

    Rodacy wyskakiwać z kasy!

  • -4

    24. ~Hanka  2016-01-25 16:49:06  host: 188.146.13.99.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    A gdzie PISZEMY O TYM JAKO PIERWSI ???????????????????????

  • 1

    25. ~mirekb  2016-01-25 16:50:04  host: user-94-254-224-33.play-internet.pl

    Wreszcie.koniec zimy to technicy rusza na maszty.lte for all

  • 0

    26. ~Heniek  2016-01-25 16:52:01  host: host-176-221-123-106.dynamic.mm.pl

    @24, Hanka, pierwszy był UKE.

  • 0

    27. ~  2016-01-25 17:45:04  host: user-94-254-145-39.play-internet.pl

    A może ktoś policzyć ile każdy z operatorów po odebraniu tych częstotliwości będzie płacił np. miesięcznie za przyznane wszystkie częstotliwości (800,900,1800,2100,2600).

  • 0

    28. ~  2016-01-25 17:46:47  host: user-94-254-145-39.play-internet.pl

    @6 możesz napisać jak wyliczyłeś te 1000zł od każdego numeru play?

  • 1

    29. ~  2016-01-25 17:54:22  host: user-94-254-145-39.play-internet.pl

    czy ja dobrze liczę? jeżeli play ma zaplacić powiedzmy 1.5 mld zł za 15 lat to rok kosztuje ich 100mln zł a miesiąc 8.3 mln zł. jeżeli liczba klientów to okolo 13 mln to z każdej karty operator musi oddać 0.64 zł. tak czy nie? jeszcze jedna kwestia czy te ceny za aukcję to netto czy brutto?

  • 0

    30. ~  2016-01-25 17:54:23  host: abhz92.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @22.

    Czytaj uważnie tą wiadomość, wyraźnie napisane jest że Play 1 blok 5HMz a ty mówisz o 10HMz.

  • 2

    31.  2016-01-25 18:29:02

    No to jeszcze ze 2-4 tygodnie i większość rzeczy się wyjaśni. :)

  • 2

    32.  2016-01-25 19:11:12

    @29

    Źle liczysz. Minimum 500 baniek na nowe stacje, inwestycje w sieć, dosył do stacji. Nie każdy klient korzysta z netu. Jednak w kwocie podwyżki 5pln na miech powinno się wszystko zmieścić.

  • -1

    33.  2016-01-25 19:47:15

    goral 2099

    A jak odbieranie/nieodbieranie pasma przez NN wkopie T-Mobile w pytania co robić? Konkurencja może być już lata świetlne do przodu.

  • 1

    34. ~Malbork  2016-01-25 19:59:23  host: user-94-254-225-4.play-internet.pl

    Ten cały Networks to porażka w woj. Pomorskim. Malbork - sieć tylko na terenie miasta. Wyjedziesz kawałek i już Lte zanika.

  • -2

    35.  2016-01-25 21:11:52

    A play zlikwidował pakiet 10GB za 10 zł, a taki orange, no proszę, można.... można

  • 0

    36. ~xxx  2016-01-26 00:40:08  host: host-81-190-252-65.elk.mm.pl

    @34 zalezy w ktora strone wyjezdzasz? ;p a tak na marginesie to caly ten region to jedna wielka biala plama. niestety

  • -1

    37. ~Punk  2016-01-26 11:38:32  host: 5.174.38.235

    Pomorskie to prawie jak Niemcy to na co im Polska sieć?
    Zgłoszą się do Deutsche Telecom żeby im stacje POstawili.

  • -1

    38.  2016-01-27 00:35:40

    @Luin - czy jakiś nowy felieton się szykuje od Witka? W końcu rezerwację przydzielone, gra NN i dalej nie wiadomo kto z kim i jak w przypadku LTE800. Może Witek coś więcej wie albo jakiegoś czuja, jak to się poukłada?

Dodaj swoją opinię