UKE: mniej kart SIM, mniej SMS-ów
LuiN
3 Lipca 2017
08:17

Z opublikowanego właśnie przez UKE "Raportu o stanie rynku telekomunikacyjnego w Polsce w 2016 roku" wynika, że na koniec 2016 roku aktywnych było 55,5 mln kart SIM, czyli o 2 procent mniej, niż rok wcześniej.
Ten spadek to efekt wprowadzenia przepisów wprowadzających obowiązek rejestracji kart prepaid. Znacznemu zmniejszeniu uległa również liczba wysłanych SMS-ów. Użytkownicy polskich sieci komórkowych w ubiegłym roku wysłali ogółem 50,2 mld wiadomości tekstowych, o 1,7 mld mniej niż w 2015 roku. Rośnie natomiast liczba kart Machine2Machine zarejestrowanych w sieciach polskich operatorów. W 2016 roku było 2,5 mln takich kart, co oznacza, że w ubiegłym roku liczba kart M2M wzrosła o 671 tysięcy.
W 2017 roku trend spadkowy liczby kart SIM na rynku prawdopodobnie się utrzyma. Korzyścią może być jednak to, że zdecydowaną większość zarejestrowanych kart stanowić będą aktywne karty SIM, bez tzw. "martwych dusz", czyli kart zarejestrowanych w bazie operatorów, które faktycznie nie są używane.
Powodem mniejszego zainteresowania SMS-ami jest rosnąca konkurencja na rynku rozwiązań komunikacyjnych takich jak komunikatory, portale społecznościowe, wiadomości e-mail i inne, wysyłane za pośrednictwem sieci Internet. Mimo spadku wysyłanych SMS-ów dane w raporcie wskazują, że wśród wybranych państw Unii Europejskiej Polska wciąż znajduje się powyżej średniej, z wykorzystaniem na poziomie 83 krótkich wiadomości tekstowych miesięcznie. Średnia w zestawieniu UKE jest niższa o 19 wiadomości i wynosi 64 SMS-y na jednego aktywnego użytkownika.
Rosnąca popularność komunikatorów opartych o media społecznościowe nie przeszkadza z kolei w rozwoju rynku MMS. Wysyłanie wiadomości multimedialnych corocznie zyskuje na popularności, głównie ze względu na częste wliczanie ich przez operatorów do pakietu usług nielimitowanych w ramach stałej miesięcznej opłaty. W 2016 roku abonenci wysłali 1,039 mld wiadomości i było to aż o 40,6% więcej niż rok wcześniej. Statystyczny Polak w roku 2016 wysłał 27 wiadomości MMS wobec 19 wiadomości rok wcześniej.



Zobacz: Pełny raport UKE o stanie rynku telekomunikacyjnego w Polsce w 2016 roku
Zobacz: UKE: raport o stanie rynku telekomunikacyjnego w 2016 roku
Źródło tekstu: UKE
Tagi: raport uke | polski rynek telekomunikacji | uke
Ostatnie opinie
Dodaj swoją opinię
-1
Mam 2 takie karty, zarejestrowane nieużywane:-D
2
Pragmatyk
Ubytek 2% kar SIM to ciąż nie pełen obraz rejestracji kart. Pełen obraz odnośnie wpływu rejestracji na spadek liczby kart SIM za rok 2017 dopiero.
Z drugiej strony operatorzy pewne się cieszą tą decyzją administracyjną, bo ze statystyk wszystkich operatorów wynika, że przybyło im dzięki tej regulacji kart PostPaid na których im najbardziej zależy.
1
wlo
Pragmatyk - to nie jest analiza wpływu rejestracji na stan bazy tylko analiza stanu bazy na koniec 2016 roku ;-)
-1
Zastanawia mnie , czy taki gość jak Łukasik ma równo pod sufitem.
Wydaje mi się , że jednak popapraniec powinien się leczyć a nie pisać na Telepolis
1
LuiN
@4, piotrmak - o kim Ty piszesz?
0
W 2017 rokju LuiN
0
wlo
6 - co w 2017 roku?
1
LuiN
@6, Kanku - dzięki!
0
... stanowić będą aktywne karty SIM, bez tzw. "martwych dusz" - ta pewnie, zwłaszcza po bonusach za rejestrację
0
No cóż, skoro smsy zaczęły być passe, to czas, aby Virgin Mobile wprowadził ich odpłatność w swoich no-limitach. Wystarczy napisać artykuł, jakimi to komunikatorami można zastąpić smsy. W przyszłym roku, wraz ze spadkiem liczby wydzwanianych minut, nolimit Virgina będzie miał płatne połączenia (można przecież dzwonić przez skype). I tak oto nasz najlepszy MVNO będzie miał ofertę "nolimit" z płatnymi rozmowami, smsami i mmsami.
0
Najbardziej wkurzające jest, że chociaż operatorzy do umowy dają za darmo pakiety SMS-ów no-limit, to mBank liczy klientowi po 35 groszy za każdego wysłanego do niego SMS-a!
0
Kiedyś pisało się smsy bo była to najtańsza forma komunikacji, z czasem ceny połączeń spadały, do tego stopnia że nie ma sensu pisać, lepiej zadzwonić.