Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości TELEPOLIS.PL Stars - najlepszy flagowiec do zdjęć

TELEPOLIS.PL Stars - najlepszy flagowiec do zdjęć

LuiN 11 Maja 2016 17:25

11 3

Zakończyliśmy Fotopojedynek topowych smartfonów. Przyznane zostały dwie statuetki, jedna od Redakcji, druga od Czytelników TELEPOLIS.PL.



Głosy podliczone. Znamy listę zwycięzców naszego fotopojedynku, w którym zmierzyły się smartfony: Apple iPhone SE, HTC 10, Huawei P9, LG G5, Microsoft Lumia 950 XL, Samsung Galaxy S7 i Sony Xperia Z5 Compact.

Gwiazdka Redakcji TELEPOLIS.PL przyznana została w oparciu o szerokie kryteria, obejmujące nie tylko jakość zdjęć, ale także dodatkowo ergonomię, szybkość i powtarzalność pracy urządzenia oraz innowacyjność, będącą furtką do wyjątkowych zdjęć... których nie dadzą rady zrobić telefonem znajomi ;-). W końcu gdyby chodziło wyłącznie o jakość zdjęć, wszyscy nosilibyśmy na szyjach kilkukilogramowe, pełnoklatkowe lustrzanki. Tym sposobem gwiazdkę od redakcji serwisu otrzymuje Huawei P9, który minimalnie tylko wyprzedził oferującego równie niespotykane możliwości smartfona LG G5.

Druga gwiazdkę wskazali Czytelnicy TELEPOLIS.PL, którzy w drodze ślepego głosowania wybrali najlepszy fotograficzny smartfon na rynku - został nim Microsoft Lumia 950 XL. Urządzenie to otrzymuje nagrodę TELEPOLIS Star Czytelników. Drugie miejsce w tym zestawieniu zajął Samsung Galaxy S7.




Szczegółowe wyniki głosowania wraz z rozszyfrowanymi oznaczeniami poszczególnych modeli znajdziecie w artykule Fotopojedynek - głosy Czytelników. Natomiast szczegółowy opis procedury testowej i opisy poszczególnych serii zdjęć znaleźć można w tekście Fotopojedynek - siedmiu wspaniałych.

W artykule Fotopojedynek - ocena redakcji znajdziecie dwukrotnie większą niż w pierwszej części liczbę testowych serii (wraz z dodatkowymi przybliżeniami i oryginalnymi plikami zdjęć i filmów), wskazaliśmy najlepiej radzące sobie w różnych sytuacjach telefony, oceniliśmy ich ergonomię i skuteczność, a także opisaliśmy interesujące funkcje dodatkowe. W tekście nie zabrakło tabel porównujących parametry urządzeń (główny aparat, kamerka do selfies czy tryby wideo), a oprócz trybów automatycznych sprawdzamy ile da się wycisnąć z aparatów na długich czasach ekspozycji. Na końcu tekstu dowiecie się również dlaczego nie przyznaliśmy drugiej gwiazdki Lumii 950 XL, tylko właśnie Huaweiowi P9.

telepolis stars fotopojedynek nagroda redakcji 240p telepolis stars fotopojedynek nagroda czytelnikow 240p

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:

Tagi: telepolis.pl | telepolis.pl stars

w sumie: 48
  • 0

    38. ~  2016-05-11 22:43:48  host: 188.146.137.217.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    27. Wiem gdzie ale musiałem się upewnić. DxOMark uznał sony z5 najlepszym smartfonem jeśli chodzi o aparat i wyprzedził samsunga S6. Sony Z3 tyle samo punktów co S5. Z3+ lepszy aparat niż iPhone 6s. A na telepolis od lat najlepszy Samsung a teraz p dziwo G5 z aparatem z G4 ma lepsze zdecydowanie wyniki i nawet z Samsungiem wygrywa. A firma krzak która obecnie najwięcej na marketing wydaje wygrywa test. Chyba daje to do myślenia co?
    Fajnie zrobiliście test ale dla mnie nie jest wart kupy klakow....

  • 0

    39. ~  2016-05-11 22:45:46  host: 188.146.137.217.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    Ps na telepolis zawsze najwięcej batow za aparat dostaje właśnie Sony. LuiN po prostu tej firmy nie lubi ;)

  • 0

    40.  2016-05-11 23:41:48

    @38, Poświęć chwilę i porównaj zdjęcia, a także doczytaj skąd taka nasza ocena. PS. DxOMark dał pierwsze miejsce HTC 10 jeszcze przed premierą (remis z Galaxy S7) - po tej ocenie jego wiarygodność runęła dla mnie totalnie. A firmę Sony lubię bardzo - w końcu na 7 telefonów tylko Lumia nie ma aparatu od niej ;-)

  • 0

    41.  2016-05-12 01:47:33

    33, 34: "hła łej", oczywiście w odpowiednich tonach.

  • 1

    42. ~Drzewo1986  2016-05-12 07:10:42  host: user-94-254-129-58.play-internet.pl

    Witek poluzuj, na głupote nie ma lekarstwa a lepiej z mądrym zgubić niż z głupim znaleźć. Generalnie cały ten projekt to klasa światowa i po prztełumaczeniu go na english pewnie sprzedał byś go za grube euro albo dolary na "zachód" ;) A co do samych wyników to zgadzam się w całości. Lumia: Fajny aparat ale działający w innym świecie, "rozczarowujące" htc - choć podobno DxO testuje przedewszystkim matryce więc dlatego daje takie a nie inne wyniki (w końcu sony i htc mają super hardware), sammy to sammy, wygrywa równą i dobrą pracą w każdych warunkach (tak ogólnie mówiąc), LG to innowacje (a firma ta praktycznie nie siedzi w fotografii, więc szacuneczek) świerze podejście do tematu i kreatywność, A P9 to dla mnie zaskoczenie jeśli chodzi o jego zwycięstwo, nie sądziłem, że będzie aż tak dobry.

    Generalnie gratuluje redakcji efektu waszej ciężkiej pracy, koncepcji i wykonania całego projektu. Tylko jedną rzecz bym dodał, choć to sporo pracy, przy ślepym głosowaniu, tak jak już ktoś napisał, przyznawałbym pkt od 1 do 3. Dzięki temu różnice pomiędzy telefonami byłyby bardziej uwypuklone i lepiej widoczne. Łatwiej byłoby ocenić O ILE dany sprzęt jest lepszy lub gorszy.

  • 0

    46.  2016-05-12 08:20:58

    @21: weź sobie zerknij choćby do "konkurencji" z "mania" w nazwie. Dziwnym trafem oni też psioczą na Sony i ich aparaty. Też są "przekupieni"?
    Ja fotograficznie jestem laikiem, ale to właśnie aparat mnie odpędza do Sony. Miałem Z1C, Z2, Z3, Z3+ i Z5C. W KAŻDYM z nich aparat jest największą wadą. Nie dlatego, że robi złe zdjęcia, tylko dlatego, że w trybie automatycznym wychodzi totalna padaka. Telefon ma służyć szybkiemu pstryknięciu zdjęcia po wyjęciu z kieszeni, a nie grzebaniu w manualnych nastawach. A w Sony właśnie dopiero wtedy da się wycisnąć z aparatu coś dobrego.

  • 2

    47.  2016-05-12 08:21:14

    Super test i opracowanie ! Napracowaliście się na pewno sporo przy tym. BRAWO !

  • 0

    48. ~michał  2016-05-12 10:20:39  host: 192.162.146.222

    wchodzę na Wasz portal bardzo często i czytam artykuły bo większość mi się podoba i są ciekawe ale jak widzę jakie osoby współtworzą ten portal (mówię tylko i wyłącznie o zachowaniu i wypowiedziach w komentarzach) to jestem łagodnie mówiąc zniesmaczony więc w związku z takimi sytuacjami nie będę odwiedzał już waszego portalu aż do moentu jak szefowie zrobią po prostu czystki związane z niektórymi osobami
    Pozdrawiam

  • 0

    49. ~baboso  2016-05-12 10:20:48  host: inr66.internetdsl.tpnet.pl

    Oj naiwniacy :) Gdy telepolis zaproponowało tę zabawę pisałem, że Lumia 950XL wygra bez problemu (a jak ktoś wyżej pisał lepsze zdjęcia robiły stareńkie 808 i 1020), więc całe to porównanie wielkiego sensu nie miało. Nie brałem jednak pod uwagę "wyboru" redakcji, którego aż nie chce się komentować, bo koń jaki jest każdy widzi.

  • 2

    50.  2016-05-12 10:45:08

    baboso: czy możesz bardziej skonkretyzować swoje zarzuty? Bo są cholernie ogólne, nie mam do czego się odnieść poza stwierdzeniem "przeczytaj artykuł jeszcze raz".

    Mamy dwie TELEPOLIS.PL Stars. Jedna od czytelników, za samą jakość robionych zdjeć. Druga, od redakcji, która obejmuje także inne aspekty (np. wygoda robienia zdjęć). Smartfona za 2 czy 3kzł nie kupujesz tylko po to, żeby robić nim zdjęcia, on ma także inne funkcje, a tu Windows Phone mocno kuleje.

  • 0

    51. ~uPlay  2016-05-12 11:58:36  host: user-31-175-66-255.play-internet.pl

    @40. Dla mnie oceny aparatów w smartfonach przez DxOMark już dużo wcześniej nie miały większej wartości ani znaczenia. DxOMark stracił kompletnie wiarygodność odkąd sprzedał się działom marketingu i reklamy czołowych producentów smartfonów. Teraz "opinia" i miejsce w "rankingu" DxOMark są po prostu kupowane przy okazji premiery danego flagowca - po to by wzmocnić jego debiut na rynku. Dla producentów, których flagowce pretendują do miana "mobilnego sprzętu fotograficznego" zakup pozycji w "rankingu" DxOMark stał się takim obowiązkowym rytuałem.

  • 0

    52. ~baboso  2016-05-12 11:59:48  host: inr66.internetdsl.tpnet.pl

    Witku pisząc, że "koń jaki jest każdy widzi" miałem na myśli to, że jakość zdjęć każdy widzi i kto wygrał czytelnicy powiedzieli. A że był to "fotopojedynek" to liczyła się jakość zdjęć, a nie - jak piszesz- rzekome kulenie Windows 10 Mobile, a ty piszesz, że smartfona nie kupuje się dla robienia zdjęć :) Jeśli chodzi o "zwycięstwo" P9 to jest delikatnie mówiąc szyte grubą nicią. Spójrzcie na to jak powinno się takie testy robić i jak zawstydzający wynik w porównaniu do 950/XL uzyskało wasze chińskie "cudo".
    http://tlp.is/9vf

  • 1

    53.  2016-05-12 12:41:10

    @52 - baboso - podsumowanie napisałem tak, jak czuję temat nie tylko jako tester telefonów piszący o nich od dekady, ale i jako osoba sprzedająca zdjęcia i usługi fotograficzne. Nie było ŻADNYCH nacisków z góry na konkretny model i za takie podejście od lat cenię sobie pracę w redakcji Telepolis. Masz oczywiście pełne prawo do zdania odmiennego w kwestii wyboru najlepszego foto-telefonu. Zauważ jednak, że podany przez Ciebie przykład zrealizowany został: a) przez stronę sympatyzującą z mobilnym Windowsem, b) z cropami wykonanymi na rozciągniętych z 12 do 20 Mpix zdjęciach z Huaweia. Upscaling przy takich testach jest niedopuszczalny, bo antyaliasing pogrzebałby i Lumię przystawioną do 25-megapikselowego Z5. Tego tak się nie robi. Jednocześnie przy zdjęciach makro, dla podkreślenia przewagi Lumii, dodałem serię bez skalowania zdjęć do 12 Mpix. Tak jak napisałem w pierwszym zdaniu tekstu z oceną redakcji, nie podważam oceny Czytelników w głosowaniu - jak dla mnie jakościowo wygrała Lumia (choć przy HDR-ach LG G5), użytkowo już jednak nie. Ludzie chcą fajnych, lepszych niż u znajomych zdjęć prosto z telefonu, frajdy, a nie kombinowania. Stąd moje podsumowanie jest mniej techniczne, a bardziej użytkowo - praktyczne. Jednocześnie jednak w tekście opisałem jakościowych zwycięzców poszczególnych serii, nie próbując od tego tematu w żaden sposób uciekać.

  • 0

    54.  2016-05-12 12:55:04

    Czy przepis na idealne zdjęcie będzie upubliczniany? :)

  • 0

    55.  2016-05-12 15:29:03

    A ja mam pytanie co do kamery (wiem, test obejmował głównie zdjęcia, ale kamera też była brana pod uwagę). To prawda, że Huawei ma tak tragiczną jakość filmów? Bo konkurencja pisze, że to dramat (nie mówię o rozdzielczości). To by przekreślało ten telefon w kategorii aparatu/kamery patrząc łącznie.

  • 0

    56.  2016-05-12 15:43:35

    @55, bogie - dodatkowe filmy z P9 za kilka dni trafią do pełnej recenzji telefonu, myślę, że będą pomocne. Już teraz podpowiem, że warto uruchomić 60 klatek na sekundę, bo przy okazji podwaja się bitrate. Rozpiętość tonalna nie jest olbrzymia, ale nie odbiega od tej w S7 czy G5, podobnie jak w nich jest moim zdaniem trochę za ciemno. Z ostrością nie ma problemu, a kolory są bardzo miłe dla oka. Brakuje natomiast rozdzielczości - nawet jeśli ktoś nie ma TV 4K, to konwertując pliki 4K do FullHD zyska o wiele lepszy detal.

  • 0

    57.  2016-05-12 21:16:11

    Osobiście jestem bardzo zadowolony z wyniku. Może nie wygrał ten naj-naj, ale na pewno tej najbardziej opłacalny ;-)

  • 0

    58.  2016-05-13 08:04:45

    Prócz foto pojedynku zaraz pewnie wyskoczą testy pojedynczych modeli.

  • 1

    59.  2016-05-13 11:58:05

    @58, Morvius - tak, dzisiaj zaległy LG K10, a po weekendzie będziemy już mieli gotowego HTC 10 i Huaweia P9 w pierwszej kolejności.

  • 0

    60. ~  2016-05-16 10:51:04  host: n26-05-08.opera-mini.net

    LuiN w całym teście nie ma normalnych zdjęć takich jakich chyba każdy użytkownik smartfona robi najczęściej. czyli w dobrych warunkach oświetleniowych ze światłem z tyłu. Jedynie to na tym mostku ale w nim znów trudno ocenić ostrość obiektywu na brzegach a pierwszy plan jest zbyt daleko. Proponuję do testu nie starać się robić zdjęć artystycznie ładnych tylko takie które będzie łatwo poddać ocenie Z technicznego punktu widzenia.

Dodaj swoją opinię