Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości T-Mobile: darmowe sieci Wi-Fi znikną z rynku

T-Mobile: darmowe sieci Wi-Fi znikną z rynku

Q! 12 Marca 2012 10:36

0 0

Za 5-6 lat w Polsce nie będzie już darmowych sieci Wi-Fi z dostępem do Internetu - uważa Miroslav Rakowski, prezes PTC. Konkurenci rynkowi nie do końca się z tym zgadzają - informuje rp.pl.

Podczas prezentacji komunikatora Freeyah, o którym szerzej pisaliśmy w tej wiadomości, Rakowski stwierdził, że ceny mobilnego dostępu do sieci będą tak niskie, że nikt nie będzie miał potrzeby przełączania się sieci Wi-Fi. Jednak nie wszyscy gracze rynkowi są co do tego zgodni.

Według Audytela, za wyborem sieci Wi-Fi przemawiać będzie jej przepustowości, znacznie większa niż sieci komórkowych. Po drugie nie wszyscy użytkownicy będą chcieli płacić operatorom za transfer danych. I po trzecie - operatorzy nie mają argumentów, które mogłyby przekonać klientów do niekorzystania z sieci Wi-Fi. Chodzi tu głównie o femtokomórki, które wciąż nie mogą znaleźć swojego miejsca na rynku.




Podobnego zdania jest Grupa TP która uważa, że sieci Wi-Fi powoli tracić będą na znaczeniu. Z drugiej jednak strony, dobrze skonfigurowana sieć Wi-Fi działająca w oparciu o dostęp światłowodowy zawsze da klientowi większą stabilność i rzeczywistą prędkość niż LTE, dodatkowo nie narzucając ograniczeń jeśli chodzi o ilość przesłanych danych.

Karol Wieczorek z biura prasowego Netii również uważa, że nie można mówić o końcu darmowych sieci Wi-Fi. Z jednej strony mają być one atrakcyjne dla użytkowników, z drugiej - mają dać przedsiębiorcom możliwość walki o klienta, np. w punktach handlowych czy usługowych.

Wygląda więc na to, że po raz kolejny T-Mobile jest odosobniony w swoich wizjach rynku i jego przyszłości. Wcześniej operator planował wprowadzenie usługi, która blokowałaby na stronach internetowych reklamy. Szerzej o tym pisaliśmy w tej wiadomości. Na odzew konkurentów nie trzeba było długo czekać, a o ich licznych reakcjach pisaliśmy m.in. w tej, tej oraz tej wiadomości.

Źródło tekstu: rp.pl, wł     

Dodaj do:
w sumie: 26
  • 1

    8.  2012-03-12 11:29:37

    Za 10 lat nie będzie w ogóle Internetu. Zezwalam na opublikowanie tej tezy.

  • 1

    9. ~Battle  2012-03-12 11:34:43  host: c25-193.icpnet.pl

    Rakowski już boi się, że nie będzie miał jak okradać klientów

  • 0

    10.  2012-03-12 11:45:55

    Ja w kraju rzeczywiście sporadycznie korzystam z darmowych hotspotów. Problem zaczyna sie zagranicą. Roamingowe pakiety data są tak drogie, że praktycznie nieosiągalne. Nie zawsze mamy czas, jesteśmy w danym kraju na tyle długo lub nie ma w danym kraju na tyle dobrej oferty prepaid żeby kupić kartę sim lokalnego operatora. I właśnie tutaj darmowe hotspoty są zbawieniem. Już nie mówiąc o "prostych" użytkownikach, którzy kupują smartfony, ale gdy sprzedawca proponuje pakiet za 10zł to ci są oburzeni, że przecież mają już internet w domu. Takich ludzi jest większość, więc ma kto korzystać z hotspotów.

  • 0

    11. ~maly  2012-03-12 11:50:27  host: public-gprs366429.centertel.pl

    patrząc na "rewolucyjne" oferty PTC, to chyba by chcieli być drugą TP - jak kiedyś.. może 1zł=1MB? Darmowe Wifi zawsze będzie miało racje byty - a to w knajpach, a to ostatnie doniesienia Netii i ich "darmowy wifi" opłacany przez klienta...

  • 0

    12. ~mały  2012-03-12 12:01:16  host: public-gprs366429.centertel.pl

    @7 Hotel, motel czy schronisko, będzie miało nawet 1Mb/s na wszystkich. Ale mieć musi, bo tu koszty są praktycznie zerowe. Albo co popularne w PL i tańszych noclegach zagranicą. Net jest tylko w holu/wydzielonym miejscu. Jest wolny, ale do komunikatora czy poczty wystarczy.

  • 0

    13. ~Madred  2012-03-12 12:03:30  host: 87-205-246-73.adsl.inetia.pl

    ~11 bez przesady zwłaszcza przy nowych pakietach, a ich wielkość i tak z czasem będzie rosła...

  • 0

    14.  2012-03-12 12:16:22

    Rakowski po prostu chce przyzwyczaić ludzi do usuwania hotspotów :)

  • 0

    16. ~Erowiec  2012-03-12 12:59:19  host: 193.193.70.93

    Ja uzywam darmowgeo Wi-Fi ... sposób na oszczedzanie transferu mobilnego, drogiego internetu ... może nie tyle drogiego co ... chodzi o możliwość zaoszczędzenia transferu z abonamentu! W T-mobile jest darmowy nocny transfer ... od godziny 24.00 do 9.00 ... Mogli by zrobić wczesniejsze godziny i np. darmowe weekendy :-) ale ja w garbate aniołki nie wierze ! Może zacznę wierzyć za jakis czas .. za parę lat :-) bo konkurencja wymusi!

  • 0

    17. ~  2012-03-12 16:34:17  host: v05-15.opera-mini.net

    Kiedy obnizki cen polaczen i smsow? To mnie najbardziej interesuje jako klienta. A kiedy zostanie obnizona stawka 80 gr/za minute do Play?

  • 0

    18. ~kononowicz  2012-03-12 20:29:01  host: ews156.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @8 za 10lat nie bedzie niczego:P

  • 0

    19. ~wifirifi  2012-03-12 20:43:57  host: user-94-254-244-34.play-internet.pl

    Skoro PTC uważa, że sieci wifi znikną ze względu na taniejące koszty internetu mobilnego, to można się od nich spodziewać właśnie takich działań :D Ogólnie freeyah to tak naprawdę taka namiastka i świetny krok do takiej ewolucji. Do wifi też nic nie mam, póki faktycznie jest szybsze i darmowe to ma prawo istnieć, chociażby w domowej sieci rodzinnej :)

  • 0

    20. ~  2012-03-12 21:45:09  host: 159-205-81-99.adsl.inetia.pl

    W Heyah wprowadzili nowe pakiety, jutro mają wejść do T-Mobile na kartę, ale już trochę droższe, więc może kiedyś wifi nie będzie potrzebne, ale na razie miło czasem skorzystać z hot spotów ;)

  • 0

    21. ~Adam  2012-03-13 10:18:27  host: h4-52.net.euron.pl

    Pan Rakowski najwyraźniej zapomina o turystach, młodzieży, itd. Nadzoruje kilkanaście darmowych hotspotów w których liczba klientów i transfer od 5 lat systematycznie i równomiernie rośnie.

  • 0

    22.  2012-03-13 10:39:00

    Już widzę, jak "zmuszają" nas to męczenia się na EDGE wewnątrz budynków blokując funkcje wifi w telefonach :).

  • 0

    23. ~mugen  2012-03-13 12:00:30  host: 77-255-39-148.adsl.inetia.pl

    W domu owszem korzystam z wifi, ale prawdę powiedziawszy nie chciałoby mi się latać po mieście i szukać darmowych hotspotów... 3G i do przodu, w końcu chodzi o to, żeby internet mobilny był taki faktycznie.

  • 0

    24. ~  2012-03-13 18:50:42  host: eqd105.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Moim zdaniem sieci WiFi będą nadal istnieć. Użytkownicy szczególnie będą poszukiwali tych darmowych - zarówno legalnych jak i takich które nie zostały zabezpieczone przez ludzi którzy mają internet a nie umieli tego ustawić. Jedyne co może przebić WiFi to czas, kiedy któryś z operatorów mobilnych zaproponuje mobilny internet komórkowy bez ograniczeń przesyłu danych za oczywiście odpowiednią opłatą miesięczną. Niestety sieci komórkowe są chyba zbyt zapchane żeby coś takiego zaoferować. Na marginesie, dziwię się, czemu niektórzy się boją logować do banku po niezabezpieczonych sieciach WiFi. Przecież połączenie z bankiem jest szyfrowane, więc w czym problem?

  • 0

    25. ~  2012-03-13 19:42:06  host: z38-01.opera-mini.net

    Prędzej zniknie T-mobile (co za durna nazwa jak na polskie warunki!) w swej kulawej i pazernej postaci niż znikną hot-spoty WiFi. Marzenie ściętej głowy pazernego operatora komórkowego.

  • 0

    26. ~Feldwebel  2012-03-15 12:48:31  host: public115403.cdma.centertel.pl

    I bardzo dobrze sie stalo, ze na polski rynek telefoni cyfrowej wchodza zagraniczne firmy w 100%. Jestem za tym, zeby wiecej firm z Niemiec i innych krajow Europy i Swiata zainwestowali takze w nowe Linie Telefoniczne, bo te polskie som w oplakanym stanie. Polacy sami nic porzondnego niepotrafia zrobic. Dziadostwo nie z tyj Ziemi. Internet to lepiej w Afryce dzialo. Stale lacza telefoniczne to lepiej nie godac....!!!!! W niemczech jest przynajmniej porzondno konkurencja. Posiadom juz od wielu lat(Vodafone kiedys Arcor) stale lacza jak i mobilne(Handy),Internet i Telefon Flatrate(Pauschaltarif!!!),a co w polsce jest!? Zarobki marne a za w szystko placic trzeba jak glupiy Osly, za wielki Scheißdreck. Bogaca sie tylko Zlodzieje... Wielkie mi Promocje z Telekomunikacji polskiej, Era, Orange, Plus itd. jakies glupie darmowe Weekend'y itp. smiechu warte.

  • 0

    27. ~Feldwebel  2012-03-15 13:18:59  host: public115403.cdma.centertel.pl

    Telefon i Internet Flaterate (Pauschaltarif);koszt miesieczny za korzystanie z Telefonu i Internetu bez ograniczen to 36 Euro + 3 Euro(do wyboru Jedno Panstwo za granica). Kiedy takiego typu oferty beda w Polsce? Na polskie warunki zarobkowe to nie powinno byc wiecej jak 20 Euro miesiecznie, ale te pazerne firmy takiej opcji jak Flatrate chyba nie znaja! Te ich oferty to niech sobie do D... schowia.

  • 0

    29. ~Minion  2012-03-16 09:07:51  host: public6156.xdsl.centertel.pl

    ~25 może przy restauracjach, hotelach zostaną bo dla nich to koszt praktycznie żaden, ale po co bawić się w szukanie i podłączanie do publicznych hotspotów, jeśli będziemy mieli niedrogo internet od operatora...

Dodaj swoją opinię