Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Plus ostrzega przed fałszywymi e-mailami

Plus ostrzega przed fałszywymi e-mailami

orson_dzi 1 Sierpnia 2014 18:47

9 2

Plaga ataków związanych z podszywaniem się pod operatorów nie ustępuje. W czerwcu fałszywe e-maile informujące o fakturze otrzymywali kliencie UPC i Vectry, w lipcu hakerzy podszywali się pod Orange, a w sierpnia padło na Plusa.



Szczegóły dotyczące wygląda i treści fałszywych wiadomości znajdują się w poniższym komunikacie prasowym.
Informujemy, że operator sieci Plus zarejestrował zgłoszenia od osób, które otrzymały wiadomości poczty elektronicznej będące próbą oszustwa. Wiadomości zatytułowane "Twoja Zielona faktura Plus nr: [EME/FAKTURA/........]" zawierają logo Plusa oraz informacje mające skłonić ich odbiorców do dokonania przelewu na wskazany na fakturze numer konta bankowego. Wiadomości te posiadają również załączniki, w których znajduje się potencjalnie szkodliwe oprogramowanie. Fałszywe wiadomości można rozpoznać poprzez to, że zawierają one załączniki o rozszerzeniach *exe i *zip (3 litery po ostatniej kropce w nazwie pliku). Operator sieci Plus wysyła wyłącznie e-faktury z plikami *pdf.




Informujemy odbiorców takich wiadomości, że Polkomtel Sp. z o.o. nie jest ich rzeczywistym nadawcą oraz, że nie zostały one wysłane z serwerów znajdujących się pod kontrolą naszej firmy. Przestrzegamy odbiorców takich wiadomości przed otwieraniem załączników oraz przed dokonywaniem płatności na podstawie tych wiadomości. Dla bezpieczeństwa taką wiadomość należy usunąć bez otwierania załączników, a na komputerze mieć zainstalowany aktualny program antywirusowy.


Zobacz: Orange ostrzega przed fałszywymi e-mailami
Zobacz: UPC i Vectra ostrzegają przed fałszywymi e-mailami z fakturą

Źródło tekstu: Plus, wł     

Dodaj do:

Tagi: plus | wirus

w sumie: 86
  • 0

    68. ~JustMe  2014-08-02 23:02:10  host: cpc43-wolv14-2-0-cust146.16-1.cable.virginm.net

    @67
    Nie jest to moje zdanie tylko i wyłącznie. A popularne nazwisko to nie mega problem, laczysz imię z nazwiskiem albo domena pod .eu, .com, czy inne.
    Czy wstyd mieć pocztę na AOL, Yahoo, wp czy Buziaczku?
    Jeśli mowa o rwaniu lasek to nie, podawanie takiego maila po to aby dostać gorące zdjęcia to nawet wskazane, bo jest się "anonimowym", ale już dla działów rekrutacji czy innych urzędów to chyba obciach.
    Poczytaj sobie na ten temat na necie.
    Plusy są dużo większe, nie wiesz co to spam i inne niechciane, przynajmniej w dużo większym stopniu niż bez własnej domeny.

  • 0

    69. ~  2014-08-02 23:06:11  host: 195.114.161.51

    @ 66. ~JustMe: Faktura nie była w ZIP-ie! W ZIP-ie był tylko załącznik do faktury, który rzekomo miał zawierać zestawienie operacji.

  • 0

    70. ~JustMe  2014-08-02 23:13:38  host: cpc43-wolv14-2-0-cust146.16-1.cable.virginm.net

    @69 Aha, ok.

  • 0

    71.  2014-08-03 01:23:18

    Gmail oprócz doskonałego antyspamu i antywirusa, a także ukrywania naszego IP, ma zasadniczą przewagę nad innymi usługami pocztowymi - bardzo dobre zabezpieczenie dostępu, tj. można sobie wybrać czy oprócz loginu i hasła chcemy logować się podając hasło jednorazowe z tokena instalowanego na telefonie, przesyłane SMS-em lub otrzymywanego połączeniem głosowym. Dla mnie to kapitalna rzecz i aż dziwne, że nikt inny tego nie oferuje.

  • 1

    73.  2014-08-03 12:00:29

    słoneczny - nie o tym mówię... Mówię o wchodzeniu np. na stronę onet.pl poprzez wyszukiwarkę... Albo na poczta.onet.pl ;-) Outlook Express chyba nie jest wspomagany przez nowsze systemy? Ja używam Outlooka np. Próbowałem z tymi wszystkimi darmowymi, ale to nie to ;-) Nie mówię, ze każdy powinien mieć klienta pocztowego. W żadnym razie. Przy tym co on-line'owe skrzynki oferują to bez sensu jest nawet w wielu przypadkach - jeśli do tego są bez ograniczenia pojemności. Nic przecież nie mówię. Jednak przy dwóch i więcej... No wybacz, ale czas to pieniądz ;-) Nawet w przypadku zwykłego użytkownika. Sęk w tym, ze na łatwiznę wszyscy idą - program trzeba skonfigurować, co najmniej ustawić skrzynki, jakieś adresy, porty, szyfrowanie... Ludzie mają zwyczaj logowania się do poczty na obcych komputerach... Brawo ;-)

  • 0

    74.  2014-08-03 12:02:14

    mi80 - jak zapłacisz to zaoferują ;-) Tak jak w googlach - też płacisz - podając im swoją tożsamość, treść poczty itd., itp.

  • 0

    75.  2014-08-03 13:23:37

    @74: to podaj mi proszę, gdzie znajdę tak dobrze zabezpieczony dostęp do poczty? Nawet w wersji płatnej. Szukałem kiedyś takiej oferty i nie znalazłem. Dobrze, żeby było też ukrywanie adresu IP przy wysyłanych mailach jak ma to Gmail. A że płacę swoimi danymi i mailami - wiem doskonale, ale nie widzę żadnego zagrożenia w tym, że jacyś amerykańce, czy NSA je poznają.

  • 0

    76.  2014-08-03 14:58:35

    mi80 - ja nie wiem co znaczy zabezpieczony? Że nie będą "faktury" z Plusa albo Ery czy Vectry przychodzić? Nie używam gmaila i nie narzekam na zabezpieczenia. Ja też nie narzekam, kiedy się godzę. Nie wiem czemu to co powiedziałem - dlaczego ja nie korzystam przenosisz na jakąś inną płaszczyznę? Ja nie używam bo nie godzę się na sposób funkcjonowania gmaila - w szczególności ciągłego oskarżania mnie o łamanie praw autorskich - nie wiem czyich ;-) Teraz nie, być może po interwencji u znajomych - dostawałem mnóstwo różnych "zaproszeń" na jakieś wystawy, spotkania, imprezy - zapewne z kalendarzy czy co tam mają znajmoi - co najciekawsze, niemal wszystkie od zupełnie mi obcych ludzi, chociaż po lokalizacji widzę, ze muszą być to znajomi moich znajomych! Czy google po analizie treści maili wysyłanych do swoich użytkowników rejestruje adresy nadawców i kieruje do mnie reklamę? Odnoszę wrażenie, ze tak, a nawet pewność...

  • 0

    77.  2014-08-03 15:00:53

    I tyle ;-) Ani nikomu nie bronię, ani nie zrywam kontaktów z ludźmi, którzy mi podają adres kontaktowy w gmail... Mam po prostu doświadczenia, które niestety dyskredytują ten serwis pocztowy. A mam prawo nie używać i wyrazić opinię - dlaczego?

  • 0

    78. ~JustMe  2014-08-03 16:35:57  host: cpc43-wolv14-2-0-cust146.16-1.cable.virginm.net

    Najlepsza "pocztę" ma BlackBerry :)
    Ale to już chyba wiecie :)

  • 0

    79.  2014-08-03 19:54:04

    @76: w komentarzu 71 napisałem na czym polegają zabezpieczenia Gmaila, które dla moich potrzeb czynią ten serwis bezkonkurencyjnym. Odpowiedziałeś, że inni za opłatą też coś takiego oferują, ciekaw więc jestem kto taki, bo do Gmaila nie jestem przywiązany i chętnie przetestuję konkurencję o ile oferuje takie zabezpieczenia. Skoro tak napisałeś to wnioskuję, że znasz konkretną kontrofertę.

    Co do korzystania/niekorzystania sam napisałeś do mnie czym płacę za "darmową" usługę Gmail, to odpowiedziałem, a czy Ty korzystasz czy nie to nie wnikam.

  • 0

    80.  2014-08-03 20:01:13

    mi80 - no to nie rozumiem za bardzo... Od 20 lat używam poczty i jeszcze nikt mi się na konto nie włamał ;-) Widać wystarczające są zabezpieczenia oferowane przez inne niż gmail serwisy? Nie znam, nie szukałem. Ale za pieniądze można wszystko ;-) Tak jak ja nie wnikam o powody korzystania z danej oferty przez innych ;-)

  • 0

    81.  2014-08-03 20:20:28

    @80: mi się 2-krotnie włamano - raz na o2, drugi na Onecie. W obu przypadkach metodą odzyskania zapomnianego hasła - hasło i dane do resetu hasła zmieniono. W obu umorzenie wskutek niewykrycia sprawców. Dlatego zabezpieczenie logowania lepsze niż login+hasło to dla mnie rzecz must be. Myślałem, że piszesz konkretnie, że ktoś podobne zabezpieczenia oferuje nawet za opłatą, ale jak to tylko było ględzenie bez konkretu to po co w ogóle odpowiadałeś...

  • 0

    82.  2014-08-03 20:30:57

    Że tak powiem... Za często więc nie korzystałeś z poczty, skoro zapomniałeś hasła? Czy może klienta pocztowego używasz/używałeś i nie przykładałeś wago do hasła - raz zapisanego? ;-)

  • 0

    83.  2014-08-03 20:35:18

    A tak w ogóle, to zabezpieczenie dla mnie jest ważne w przypadku banku bardziej niż poczty. Np. nie rozumiem jak ktoś korzysta bez obawy z opcji nie autoryzowania dyspozycji? Bo bank i jest zabezpieczone dostatecznie? Dobre... ;-) Ty masz potrzebę wyjątkowego zabezpieczania - i to w sposób jedyny swego rodzaju, dostarczany przez jedynego dostawcę... Też takie potrzeby - trafione przez dostawcę - można mieć ;-)

  • 0

    84.  2014-08-03 20:38:15

    Te kody wszystkie, o których mówisz nie wiem po co komu sa potrzebne, skoro dzień po wysłaniu maila do geologa mającego konto w gmail, zaczynam dostawać reklamę sprzętu geodezyjnego... Po kiego mi te wszystkie kody, skoro i tak znają treść wiadomości?

  • 0

    85.  2014-08-03 20:40:22

    No niestety - mam takie doświadczenia i na to nie poradzę nic, że mi nie odpowiada. Mam komercyjne - nic nie przychodzi reklamowego, jeśli adres nie trafi na "giełdę". A jeśli nawet to zaznaczam jako spam ze dwa razy (nie musze nawet na czarną listę adresu wciągać) i automat zaczyna dobrze sortować ;-)

  • 0

    86. ~stz  2014-08-03 22:33:55  host: 078088122189.zuromin.vectranet.pl

    Po zalogowaniu się do Alior Banku wyskakuje komunikat "UWAGA! Jeśli otrzymałeś w ostatnim czasie e-mail z prośba o instalację aplikacji na telefonie, NIE INSTALUJ jej i pilnie skontaktuj się z Infolinią: 19506"

  • 0

    87. ~JustMe  2014-08-03 23:37:52  host: cpc43-wolv14-2-0-cust146.16-1.cable.virginm.net

    Przygladam się dyskusji I nie kumam.
    Po co mi "token" do poczty? Mam hasło, bardzo silne, wystarczy... To tylko poczta. Gdy bym był "kimś" miałbym BlackBerry BES I miałbym gdzieś "tokeny" i inne bzdety.
    A ze nie jestem "kimś" to silne hasło wystarczy.
    Zabezpieczenia dobre mam w banku, to mi wystarczy.
    O co chodzi z tym Gmail? Robi kawę I porannego loda czy jak?

  • 0

    88. ~Olek  2014-08-04 16:19:09  host: 093105170139.bielskobiala.vectranet.pl

    Sytuacja martwi, na tomiast na pewno dobrze, że Plus informuje o tego typu zagadnieniach. Po prostu trzeba patrzeć dokładniej na faktury i po kłopocie.

Dodaj swoją opinię