Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Orange ostrzega przed fałszywymi e-mailami

Orange ostrzega przed fałszywymi e-mailami

sirmark 24 Czerwca 2014 16:34

9 0

Orange ostrzega przed emailami, w których atakujący podszywa się pod operatora i chce wyłudzić podanie danych karty płatniczej.




W nagłówku wiadomości pojawia się adres email w domenie orange.pl (w tym przypadku service@orange.pl ), a w treści pod pozorem zwrotu nadpłaty podany jest link do spreparowanej strony na zagranicznym serwerze, na której znajduje się formularz do podania danych karty.


spreparowana strona


Operator przypadku tego typu maili zaleca dużą ostrożność. Orange nie wysyła maili z adresów w domenie orange.pl oraz nie wymaga nigdy wpisywania danych kart płatniczych na obcych stronach. Wszelkie linki w emailach od operatora prowadzą do portalu orange.pl, na którym publikowane są instrukcję, dotyczące przeprowadzania płatności.


Zobacz: UPC i Vectra ostrzegają przed fałszywymi e-mailami z fakturą.

Źródło tekstu: Orange, wł     

Dodaj do:

Tagi: orange | wirus

w sumie: 22
  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    3. ~  2014-06-24 17:05:57  host: user-46-113-156-89.play-internet.pl

    Mam wszędzie fakturę papierową + Polecenie Zapłaty. Dziwnych maili nie otwieram. Naciągacze mogą mi "naskoczyć".

  • Ten komentarz został ukryty.

    2

    4.  2014-06-24 17:43:13

    "potwierdzac" to może jeszcze "zgadzac sie" ;p
    Pazerni, mniej ogarnięci użytkownicy mogliby się nabrać tym bardziej jeśli w nagłówku było @orange.pl

  • Ten komentarz został ukryty.

    2

    5. ~Jacek  2014-06-24 17:57:08  host: 093105195234.skierniewice.vectranet.pl

    @3 Jak masz polecenie zaplaty to jestes w miare bezpieczny ale faktura papierowa przed niczym nie chroni bo nie tak dawno byla glosna sprawa jak chyba w Poznaniu czy jakim innym miescie wyciagali listy ze skrzynek.Wyciagali,podmieniali dane na fakturze a konkretnie numer konta i nazwe banku i ponownie wrzucali do skrzynek listy.Ludzie obierali,lecieli na poczte i wplacali lub robili przelewy internetowe nie sprawdzajac czy numer konta sie zgadza

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    6.  2014-06-24 18:18:30

    Była Vectra, było UPC, teraz jest Orange, pewnie niedługo będzie Play i inni... Świat jest popieprzony...

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    7. ~  2014-06-24 18:44:16  host: n08-05-05.opera-mini.net

    nie jestem w Orange ale korzystam z polecenia zapłaty a numeru karty nigdzie nie podaje,karty używam tylko fizycznie,a jak coś to przelew potwierdzany kodem sms

  • Ten komentarz został ukryty.

    2

    8. ~  2014-06-24 18:48:16  host: n08-05-05.opera-mini.net

    a jakbym dostał taki mail to bym odpisał żeby zwrócili nadpłatę na moje konto abonenta w Orange opcjojalnie podałbym numer konta do wpłaty kasy na moje konto i jakby tak zrobili wszyscy to odechciało by się takim żartów

  • Ten komentarz został ukryty.

    -2

    9. ~  2014-06-24 18:53:08  host: ip-151-248-36-205.free.aero2.net.pl

    same dane karty nie przydadzą się do niczego

  • Ten komentarz został ukryty.

    2

    10. ~  2014-06-24 18:53:59  host: n08-05-05.opera-mini.net

    a zamiast orange powinno być centertel :),od razu bym się polapał,a jak przekierowuje na zagraniczną stronę to oczywiste że jest przekręt i to trzeba zgłaszać do orange albo netowo do służb, kiedyś zgłosiłem mailem podejrzaną stronę która się podszywala pod bank ale nie odpowiadało mi a stronie parę małych szczegółów,a było to dobrze zrobione i zlikwidowali

  • Ten komentarz został ukryty.

    2

    11. ~vill  2014-06-24 19:44:32  host: 92.60.132.22

    @9 w niektórych bankach umożliwiono przelewy nie standardowo a właśnie poprzez odane danych z karty. W ubiegłym tygodniu płacac rachunki sprawdzałam tą opcje, więc można.. Z jednej strony może to ulatwić.. ale z drugiej, sami widzicie co się dzieje

  • Ten komentarz został ukryty.

    2

    12. ~tor  2014-06-24 22:27:16  host: bzq-79-182-114-191.red.bezeqint.net

    @9 bez problemu majac takie dane mozna karte sklonowac. W sieci Tor chlopaki takie rzeczy robią. Z reszta poczytaj niebezpiecznik.pl .

  • Ten komentarz został ukryty.

    0

    13. ~  2014-06-24 22:27:48  host: apn-31-1-237-15.dynamic.gprs.plus.pl

    Żadnych faktur i umów, tylko usługi na doładowania - i po problemie.

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    14. ~Habiak redakcja de lege artis  2014-06-24 22:40:04  host: 41.96.117.222

    Ale jak naprawde chcecie zobaczyc dobry wał lepszy od tego to patrzcie. Strona www.lege-artis.edu.pl którą stworzyl Krzysztof Habiak. Gosc wysyla maile do firm z linkami typu To skandal . prosze o komentarz i podany jest link . ty myślisz ze ktoś obsmarował Twoją firmę w internecie a tam najpierw pojawia sie polityka cookie - akceptujesz, wchodzisz na strone a tam .... Nic. A za chwile na swoim mailu masz fakturę. Caly proceder typa opisany jest na niebezpiecznik.pl pod tytulem Czy jedno kliknięcie moze oznaczac zawarcie umowy. Polecam artykul i ostrzegam.

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    15. ~Habiak redakcja de lege artis  2014-06-24 22:42:19  host: 41.96.117.222

    Z resztą Krzysztof Habiak jest znanym ..... No wpiszcie w google to dowiecie się kto to .

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    16. ~  2014-06-24 23:10:10  host: ip-94-42-40-219.multimo.pl

    "Liczba kart" - ale Google Translator się walnął!

  • Ten komentarz został ukryty.

    -1

    17.  2014-06-25 08:25:03

    3. - mi też mogą... A przeszedłem już od 2008 na elektroniczne faktury ;-)

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    18. ~Jacek  2014-06-25 08:26:49  host: 093105195234.skierniewice.vectranet.pl

    A jeszcze lepszy numre jest z ta Pogoda.Przychodzi niby sms ze zostala aktywowana usluga Pogoda i ze jak chcesz wylaczyc usluge to trzeba wyslac sms-a o takiej a takiej tresci na taki a taki numer.Jak ktos wysle tego sms-a(prawdopodobienstwo jest duze bo ludzie zazwyczaj wylaczaja takie uslugi) to koszt tego sms to 30 zl

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    19.  2014-06-25 08:28:36

    No a takie zafascynowanie tymi wszystkimi nowymi formami płatności widzę co chwile na forach... Na numer telefonu pieniądze podobno można albo będzie można przelewać... Z pewnością nowocześni użytkownicy nowoczesnych technologii niczego się nie obawiają? ;-)

  • Ten komentarz został ukryty.

    1

    20.  2014-06-25 08:31:15