Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Play postawi w tym roku ponad 1000 nowych nadajników

Play postawi w tym roku ponad 1000 nowych nadajników

LuiN 1 Lutego 2018 12:08

26 14

play konferencja

Jesteśmy na konferencji sieci Play poświęconej rozwojowi infrastruktury operatora. Czego możemy się spodziewać?

Zasięg

W 2017 roku sieć Play uruchomiła 697 nowych nadajników i zmodernizowała 1604 lokalizacji, co przyniosło dalsze zmniejszenie konieczności korzystania z roamingu krajowego. Obecnie sieć operatora liczy 5746 nadajników, a 5650 z nich obsługuje LTE.

Pomóc w redukcji kosztów roamingu krajowego ma postawienie w 2018 roku ponad 1000 nowych nadajników, gdzie w IV kwartale tempo ma wynieść 5 stacji dziennie. W 2018 roku Play chce, by transmisja danych odbywała się w ponad 95% w oparciu o własną sieć. Dla usług głosowych, parametr ten wynieść ma 80%.

Dalszego zwiększania zasięgu nie ułatwia fakt niskich limitów dopuszczalnej mocy nadajników w Polsce, ale sposobem na to mogą być nowe stacje o wysokości 60 m, przygotowane z myślą o LTE 800 MHz. 75% budowanych aktualnie nadajników do obiekty wieżowe (kilkudziesięciometrowe).

play konferencja



Jako ciekawostkę warto dodać, że do budowy stacji posłuży w tym roku aż 7500 ton stali. Obecnie aż 547 nadajników sieci Play znajduje się na kościelnych wieżach, a 4 trafiły na stacje wysokiego napięcia.

Sieć budowana jest głównie w oparciu o własną infrastrukturę, ale operator współpracuje w tym zakresie z innymi graczami. 590 nadajników korzysta z infrastruktury innych operatorów, a w tym samym czasie Play udostępnia 290 swoich obiektów konkurentom.

Dla przypomnienia, aktualne zasoby sieciowe Play:
  • 800 MHz - 5 MHz wykorzystywane do LTE,
  • 900 MHz - 5 MHz wykorzystywane do UMTS i GSM,
  • 1800 MHz - 5 MHz wykorzystywane do GSM, 10 MHz wykorzystywane do LTE,
  • 2100 MHz - 5 MHz wykorzystywane do UMTS, 10 MHz wykorzystywane do LTE,
  • 2600 MHz - 20 MHz wykorzystywane do LTE,
  • 3700 MHz - 28 MHz - planowane wdrożenie LTE.

Rekordowe transfery

Stale rośnie miesięczne zużycie danych przez użytkowników smartfonów. Po średnio 1,7 GB w grudniu 2015 roku, rok później było to już 3,2 GB, a grudzień 2017 roku Play zakończył z wynikiem 5,5 GB. W ciągu 8 lat zużycie danych wzrosło czterdziestokrotnie. Rekordziści pobierają na swoich telefonach 400 GB miesięcznie, a na komputerach nawet 3,5 TB miesięcznie.




Bardzo interesujący jest slajd dotyczący średniego, miesięcznego wykorzystania transferów przez użytkowników różnych modeli smartfonów:

play konferencja

Czas na VoLTE!

Bardzo przyjemnym akcentem kończącym konferencję jest zapowiedź wprowadzenia technologii VoLTE w pierwszej połowie 2018 roku.

play konferencja

Do 2020 roku sieć Play chce uzyskać zasięg własny docierający do 99,5% populacji i obejmujący ponad 98% terytorium kraju.

Jak dowiedzieliśmy się na konferencji, nie ma planów, by po 2020 roku Play zupełnie zrezygnował z roamingu krajowego, możliwym natomiast jest, że zostawi sobie wtedy tylko jednego partnera roamingowego. Rozważane jest zupełne zniesienie limitów w transmisji danych w roamingu krajowym, jednak nie ma jeszcze w tej kwestii wiążących decyzji.

Zadaj pytanie Marcinowi i Witkowi

Marcin Gruszka zapowiedział dodatkowo streaming poświęcony rozbudowie sieci Play, podczas którego wraz z Witoldem Tomaszewskim odpowie na pytania widzów. Stream ruszy około godziny 20 i będzie dostępny na blogu rzecznika.

play konferencja

Zobacz: W czwartek konferencja Play
Zobacz: 1 GB w Play za posiłek w McDonald's

Źródło tekstu: wł     

w sumie: 142
  • 1

    123.  2018-02-02 11:41:08

    wlo, ale pieprzysz! Play, Orange, T-Mobile działa dobrze, a Plus nie ma zasięgu i to jest wina budynku? Błagam, nie rób wody z mózgu!

  • 0

    124.  2018-02-02 11:48:46

    toms - nie wiem. Może to kwestia ustawienia anten? Może to kwestia lokalizacji stacji i okolicznej zabudowy?
    Sam się dziwiłem, sprawdziłem - tak jest. To nie jest oczywiście powszechne - znam jeden taki przypadek. Jednak znam ;-)

  • 0

    125.  2018-02-02 11:50:36

    Zasięg na zewnątrz jest dobry. W budynku kiepski (a przynajmniej kiepskie są transfery).
    Dopiero przy okazji remontu domu sytuacje da się naprawić - nie wiem - przeciągając kable, montując zewnętrzną antenę itp.

  • 0

    126.  2018-02-02 11:55:42

    U mojej siostry np. wiele lat temu na piętrze (z racji wysokości na poziomem terenu) zasięg Orange był. Na dole - nie. Ale na zewnątrz już tak. I to niezależnie od miejsca w domu. Pierwsze komórki mieli w Orange właśnie - w czasie kiedy pole było wszędzie. Po 2 latach zrezygnowali. iPlus natomiast działał dobrze tylko od południowej strony, niezależnie na którym piętrze (od północnej mają litą ścianę z małymi okienkami na klatce schodowej) ;-)
    Naprawdę dziwne rzeczy się zdarzają...

  • -1

    127.  2018-02-02 12:11:38

    @wlo, i Tobie się chce brać udział w tak jałowych dyskusjach? :-)

  • 0

    128.  2018-02-02 12:30:49

    Nie wiem co tu wyrabia moderator, ale próbuję wstawić adresy w których nie ma zasięgu Plusa na skutek braku masztów, a nie ekranowania budynków i nie da się. Czy to wbrew Regulaminowi?

  • 4

    129. ~rybak  2018-02-02 13:56:44  host: public-gprs354483.centertel.pl

    Play szukając działek jednocześnie szuka jeleni. Mi zaproponował 400 zł miesięcznie za już stojącą 80m wieżę T-Mobile, którą odziedziczyłem kilka lat temu.
    Zaśmiałem się, gdy doczytałem, że sami wołają około 700 zł miesięcznie za jedną (!) antenę, gdyby, np. jakiś ISP chciał się powiesić z małą miską.
    Do rozmowy z Nimi mogę wrócić, gdy będzie 400 zł...ale za sektor. I to jest absolutne minimum.
    T-Mobile mi do końca płaciło 1400 zł.

  • 1

    130. ~Liwiusz  2018-02-02 15:15:39  host: user-94-254-128-226.play-internet.pl

    @129 - widocznie masz działkę na terenie, na którym Playowi tak bardzo nie zależy na nowym nadajniku. Podczas ubiegłorocznego streamingu o budowaniu sieci mówili, że płacą "znacznie więcej niż 500+", a niektórzy internauci komentowali, że dostają po około 3000.

  • -1

    131.  2018-02-02 15:45:17

    130. Nie wiesz czy ci co pisali że 3000 zł to nie płatne klakiery play. Na forum gdzieś ktoś podał skan dokumentów i orange z tmobile dużo więcej płacili niż play w jego lokalizacji.

  • 2

    132.  2018-02-02 16:05:48

    A ja chciałem zwrócić uwagę na jeden, nie poruszony w komentarzach temat. Czy my się wstydzimy języka polskiego? Dlaczego konferencja dotyczą operatora działające w Polsce prowadzona w języku angielskim? Strasznie mi się to nie podoba!

  • 1

    133.  2018-02-02 16:26:02

    Trzeba powiedzieć ze ludzie którzy robią lub zrobili remont w domu lub mieszkaniu często pomijają fakt sieci ethernet w domu. Po prostu nie znają sie w tym temacie. Ignorancja w imię ekonomi pózniej mocno boli. Nie chcą tedy wiercić w nowych tynkach i zdają sie na prowizorkę wifi lub lte. tylko garstka osob robi sieć i ma spokój na lata.

  • 0

    134. ~chińczyk1969  2018-02-02 16:40:04  host: 095160016226.p2p.business.static.vectranet.pl

    Rybaku to z Cibie jest niezły negocjator:)

  • 0

    135.  2018-02-02 17:18:32

    @132 było na stream, podczas konferencji był prezes play, a to nie jest Polak i dlatego jest w języku angielskim.

  • 0

    136. ~Gość  2018-02-02 20:24:03  host: 89-66-250-121.dynamic.chello.pl

    Ciekawe jak teraz będą wyglądać finansowo... Utrzymanie infrastruktury jest kosztowne - zwłaszcza poza miastami.

  • 0

    137. ~  2018-02-03 06:11:01  host: a25-06-12.opera-mini.net

    Napewno Gruszka nie przygotowywał tej prezentacji. On nie odróżnia Mb od MB, VoLTE od VoWIFI, amper od volt.

  • 0

    138. ~mirekb  2018-02-04 21:22:48  host: apn-31-0-67-165.dynamic.gprs.plus.pl

    @137 dla mnie lepsze jest to:Witek dobrze mówi o mocy promieniowania, ze maleje jak zalenosc w~1/r2 a rzecznik mówi ze Witek przesadza..od 2018 play wyłączyl egsm900 na kie4440.na netmonitorze jasko wskazuje 1800..pełny monolit radiowy ale lte działa po1 niestabilnie,po2 predkosci 0,6-14 Mbs sa juz standardem-da sie wiecej

  • 0

    139. ~Marek  2018-02-05 21:57:19  host: ip-91.246.66.207.skyware.pl

    Problemem jest słaba moc nadajników. Co z tego że jest zasięg na zewnątrz skoro w środku budynku zasięg potrafi znikać całkowicie.

  • -1

    140.  2018-02-06 11:37:45

    @132 co cię dziwi? Polska już od lat jest kolonią brytyjską i jeszcze takiego jednego małego azjatyckiego państwa, za kilka lat za mówienie po polsku będą zamykać w tym kraju.

  • -1

    141.  2018-02-06 16:30:30

    Na zasięgu własnym Playa LTE wyciąga około 5-6 Mb/s nieco więcej niż na 3G heh

  • 1

    142. ~pablosox123  2018-02-07 21:37:36  host: 89-64-20-43.dynamic.chello.pl

    @141 No właśnie,jak to jerst ze w Centrum warszawy mam na lte macierzy do 6 mb/s ,tragedia w kratke.Czekam do sierpnia i zmieniam siec.A i w roamingu orange lte max 3 kreski zasiegu na 5.Jest zle.

Dodaj swoją opinię