Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Pełny obraz polskiego rynku kart SIM w 2014 roku

Pełny obraz polskiego rynku kart SIM w 2014 roku

WitekT 6 Marca 2015 08:40

10 2

31. grudnia w polskich sieciach aktywnych było prawie 58 mln kart SIM. W ciągu 12 miesięcy przybyło ich prawie 1,5 mln, a wskaźnik penetracji kartami SIM wzrósł o 3,88 p.p. do 150,7% - wynika z danych i szacunków TELEPOLIS.PL.



W zeszłym roku jedynie Cyfrowy Polsat tracił karty SIM, wynikało to jednak ze zmiany podejścia do raportowania aktywnych kart prepaid i zaprzestania walki o przysłowiową "złotą patelnię". CP bez ceregieli czyści bazę kart po to, aby odsiać z niej nieaktywnych użytkowników. Jak zwykle w ujęciu całościowym prowadzi P4 z pozyskaniem na poziomie ponad 1,5 mln kart i przekroczył 20-procentowy udział w rynku.

Operator Na koniec 2014 Zmiana w 2014 Udział na koniec 2014 Zmiana udziału w 2014
T-Mobile 15,701 mln +0,138 mln 27,11% -0,43 p.p.
Orange 15,639 mln +0,304 mln 26,98% -0,13 p.p.
Cyfrowy Polsat 13,756 mln -0,737 mln 23,75% -1,89 p.p.
P4 12,287 mln +1,557 mln 21,19% +2,23 p.p.
Pozostali 0,550 mln +0,143 mln 0,95% +0,23 p.p.
Razem 57,923 mln +1,405 mln 100% -

Klienci abonamentowi to najcenniejsze aktywo każdego operatora. Ilościowo, jak i procentowo prowadzi tu Cyfrowy Polsat. Najgorszy split bazy ma natomiast T-Mobile, który na dodatek jeszcze bardziej obniżył go sobie w 2014 roku. 31. grudnia tylko niecałe 44% raportowanych kart SIM przez "madżentowych" było abonamentami.

Operator Abonamenty w bazie na koniec 2014 Zmiana w 2014
Cyfrowy Polsat 57,84% +4,87 p.p.
Orange 49,13% +1,33 p.p.
P4 47,29% +2,29 p.p.
T-Mobile 43,46% -0,92 p.p.

Najwięcej kart abonamentowych w 2014 roku pozyskał P4, minimalnie ponad 1 mln. Całkiem nieźle poszło Orange, który jednak osiągnął zaledwie połowę wyniku czwartego operatora. Jako jedyny na minusie był T-Mobile. Operator ten w zeszłym roku bardzo mocno pracował na swój wynik - a to podwyżką abonamentu o 5 zł, a to wysokimi cenami telefonów. Na razie w T-Mobile panuje bezkrólewie, z tymczasowym prezesem i zwolnioną połową dyrektorów rynku prywatnego. Odwrócenie tego złego trendu może potrwać wiele miesięcy.

Zobacz: T-Mobile podnosi abonament w niektórych starych taryfach.




Postpaid Liczba kart na koniec 2014 Zmiana w 2014 Udział w rynku na koniec 2014  Zmiana w udziale w 2014
Cyfrowy Polsat 7,956 mln +0,190 mln 28,14% -0,83 p.p.
Orange 7,679 mln +0,458 mln 27,16% +0,23 p.p.
T-Mobile 6,823 mln -0,226 mln 24,14% -2,16 p.p.
P4 5,810 mln +1,040 mln 20,55% +2,76 p.p.
Razem 28,268 mln +1,462 mln 100% -

CP rozpoczął, jako pierwszy operator, podawać liczbę tylko aktywnych kart prepaid. Jest to parametr o wiele lepiej ukazujący faktyczne postępy firm. 4,011 mln to te faktycznie aktywne (które wykonały w ostatnich 90 dniach płatną czynność bądź odebrały połączenie lub wiadomość), a 5,8 mln to te logujące się do sieci i zaraportowane do GUS. Dołączyć miało P4, ale ostatecznie z tego kroku wycofało się po, jak to określił prezes Jorgen Bang-Jensen, gruntownym przedyskutowaniu sprawy wewnątrz firmy.

Zobacz: Alternatywna rzeczywistość.

Prepaid Liczba kart na koniec 2014 Zmiana w 2014 Udział na koniec 2014 Zmiana udziału w 2014
T-Mobile 8,878 mln +0,364 mln 29,94% +1,28%
Orange 7,950 mln -0,154 mln 26,81% -0,47 p.p.
P4 6,477 mln +0,517 mln 21,84% +1,78 p.p.
Cyfrowy Polsat 5,800 mln -0,927 mln 19,56% -3,08 p.p.
Pozostali 0,550 mln +0,143 mln 1,85% +0,48 p.p.
Razem 29,655 mln +0,057 mln 100% -

Mimo, że niektórzy operatorzy MVNO (Inea, FM Group, Vectra, Multimedia itp.) i mali infrastrukturalni świadczą usługi abonamentowe, to w związku z problemami z pozyskaniem od nich precyzyjnych danych, wszystkich zaliczono do segmentu prepaid. Obarczone jest to niewielkim błędem, bo ich udział w całym rynku sięga zaledwie procenta.

Pośród pozostałych operatorów infrastrukturalnych, niecałe 30 tys. ma Aero2 obsługujący telefonię wRodzinie. W Orange kart MVNO było 22 tys., reszta przypada na operatorów działających na sieci Polkomtela (około 200 tys. Lycamobile, Dialog, FM Mobile) i P4 (około 300 tys. Virgin Mobile, Netia, Vectra, Multimedia), T-Mobile takich klientów nie ma.

Należy pamiętać, że niektórzy operatorzy wirtualni użyczają tylko swoich marek, a co za tym idzie ich karty doliczane są do bazy "dużych" operatorów, bo to oni według regulaminu świadczą usługi. Tak jest z tuBiedronka (T-Mobile) czy Red Bull Mobile (P4).

Zobacz: Pełny raport o przenośności numerów w 2014 roku

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 70
  • -3

    52.  2015-03-06 16:44:37

    Play ma więcej abonentów niż którykolwiek z W3, świat się kończy... :-) Ale Ale dobrze że jest ten Play bo byśmy do dzisiaj płacili po złotówce za minutę.
    @48 ja mam około 6-7 "aktywnych" kart SIM więc 58M to nie herezja ;-)

  • -1

    53.  2015-03-06 16:49:35

    52 dzwonisz z nich, doładowujesz czy tylko logują się do sieci? Play będzie miał niedługo najwięcej abonentów z W3 i co z tego jak 30% bazy do martwe karty.

  • -1

    54.  2015-03-06 16:52:48

    cedrus - ja mam 3 karty simplusa, które nie są liczone jako aktywne - mimo, że są - bo mają ważność jeszcze pół roku na wychodzące. Ale nie są używane. Tylko jedna jest w telefonie i jest on-line, ale na pewno więcej niż 3 miesiące nie była aktywna w sensie wykonywania albo odbierania esemesów/połączeń. Rzeczywiście można kpić ze stanu posiadania operatorów... Tylko jaki to ma sens? Nie ma żadnego. Tym bardziej, ze to ile operator ma aktywnych kart najmniejszego wpływu nie ma na wysokość moich rachunków ;-)

  • 0

    55.  2015-03-06 17:39:32

    Czyli Plus/Cp NIC nie traci tylko UREALNIA wyniki, bardzo dobrze iż szybko pozbywają się nieaktywnych sim, jest umowa + ileś dni i papa... Dla systemu sieci nie jest to wielki problem, w końcu karty i tak nie generują ruchu... Co do wyników PLAY, mogło być wielkie AŁA jeśli podaliby faktyczne aktywne SIM zgodnie z zasadami PLUS. Pozdrawia właściciel 4x leżaka i 2x aktywnych sim...

  • 0

    56.  2015-03-06 18:43:08

    @54 Dlatego użyłem cudzysłowu ;-) u mnie jest podobnie, korzystam aktywnie z 2 (voice) i 1 (data) SIM a statystyki zawyżam. Nie śmieję się ze stanu posiadania operatorów, nie ma to dla mnie znaczenia czy operator z usług którego korzystam ma 15 czyt 13 mln, przede wszystkim ważne żeby działało jak ma działać.
    PS. Gratulacje z okazji wyniku na plusie, ja mam mniej szczęścia ;-)

  • 2

    57. ~sac  2015-03-06 18:55:36  host: 89-75-156-68.dynamic.chello.pl

    Weźcie pod uwagę, że Play zrezygnował ze sprzedaży rok ważności konta! Można przejść tylko kodem, a jak ktoś to robi, to korzysta już z numeru. Reszta kart ma ważność max 50dni. Karty są systematycznie odłączane od sieci. Stąd split bazy ciągle się poprawia. Zdziwicie się jak mało jest martwych kart! Play celowo teraz nie raportuje inaczej, bo jak poodłącza wszystkie stare rok ważności konta, to nie będzie praktycznie różnicy (około roku zostało). To będzie kolejne marketingowe uderzenie, które będzie poparte dobrymi wynikami :)

  • -4

    58. ~łuczywo  2015-03-06 19:20:01  host: 213.158.222.250

    at57. ty , a czegoś ty sie opalił że siejesz takimi farmazonami ? ile masz od play za te bzdury ?

  • 2

    59. ~vxvds  2015-03-06 19:33:57  host: 89-75-156-68.dynamic.chello.pl

    at58 na jakiej podstawie tak twierdzisz? Masz jakieś kontrargumenty? Może jakiś zakład... Zresztą zobaczymy na podsumowaniu roku 2015. btw. Skoro Play się tym nie chwali i mieliby przygotowaną taką strategie, to raczej by nikogo nie wynajmowali, żeby zdradzał takie szczegóły

  • -2

    60.  2015-03-06 19:37:12

    W sumie jakie to ma znaczenie ile kto ma kart aktywnych czy nie? Ważne chyba ile zarabia w przeliczeniu na jednego sim-a, a jak ma dobre wyniki i dobre oferty, to chyba wtedy można powiedzieć, że jest to lepszy operator od innych.

  • 1

    61.  2015-03-06 19:47:55

    Muszę potwierdzić szybkie wyłącznie przez PLAY kart po okresie ważności przychodzących. Ostatnio moje trzy tak wyłączyli jakieś 15 dni po ostatnim dniu przychodzących. Czyszczą bazę. A T-Mobile nic nie czyści ostatnio znalazłem kartę sim Ery zgubioną w połowie 2013 w domu. Wychodzące jakoś wtedy przepadły i co? Karta do dzisiaj tj. około 20 miesięcy po utracie wychodzących dalej aktywna.

  • 1

    62. ~  2015-03-06 20:14:25  host: adce123.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @61
    u mnie dokładnie to samo. Chciałem sobie włożyć jakąś starą kartę (miała około 7 miesięcy nieużywania) do starego telefonu, żeby w razie awarii móc z czego dzwonić. Wkładam kartę i nic. Ani sprawdzić stanu konta ani sprawdzić numeru telefonu. Z tego co pamiętam to nawet nie logowała się poprawnie do sieci.

  • 1

    63.  2015-03-06 22:02:50

    @57 w zeszłym roku bez większego problemu kupiłem starter Play RWK. Pani w kiosku rzuciła mi kilka różnych startówek Play i sobie wybrałem. Choć przyznaje racje, że coraz więcej jest starterów Mini Max i tych nowych Formuł. Kto nie w temacie, pewnie wybierze pierwszy lepszy i pójdzie.

  • 1

    64. ~mirekb  2015-03-06 22:53:01  host: apn-5-60-10-29.dynamic.gprs.plus.pl

    jak zamawiam co jakis czas starter rbm do testow lte/hspa+/u2100/900 to jednak odłaczaja dosyc skrupulatnie..juz nawet jak w samej p4 zlikwiduja rwk to nie przesadzajmy-5zl na 50 dni to nie majatek..finalnie rwk zostanie w mvno,u calutkiej w4

  • 0

    65.  2015-03-06 23:21:28

    A wracając do CenterNetu, wg KRS firma przestała wczoraj istnieć.

  • -1

    66. ~radek  2015-03-06 23:36:11  host: ip-176-111-17-185.himax.com.pl

    Witku a moze dalo by sie dodawac wiecej danych do statystyk kwartalnych i rocznych? Tabelka ze srednim przychodem od klienta, i druga z przychodami i zyskiem i jaka zmiana w obu przypadkach. Wiem ze to duzo roboty;)

  • 1

    67. ~W  2015-03-07 16:28:31  host: 185-10-26-111.static.ip.hexaoperator.pl

    Słoneczny. Pani w kiosku może jeszcze miała. W salonach, w większości już nie ma. Nie ma również możliwości zamówienia. Zostaje tylko kod :) 2-3 lata i okaże się że Play ma najwięcej aktywnych kart sim w Polsce :)

  • 1

    68. ~Ferdas  2015-03-07 23:01:18  host: user-31-175-195-16.play-internet.pl

    ;-) P4 daje rade.

  • -1

    69. ~  2015-03-10 13:41:23  host: plus-96-193.polkomtel.com.pl

    Dlaczego nazwaliście PLUSa Cyfrowym Polsatem ? Skoro P4 to P4 to Plus jest Polkomtelem, a nie Cyfrowym Polsatem.

  • 1

    70.  2015-03-10 13:43:13

    69: dlatego, że Cyfrowy Polsat konsoliduje wyniki Polkomtela - zarówno na poziomie finansowym, jak i operacyjnym. Poproś w firmie, w której pracujesz, aby to rozdzielili, to wtedy zadośćuczynimy Twojemu wnioskowi. :-)

  • 0

    71. ~MichalS  2015-04-20 11:50:55  host: dbk198.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Dlaczego w raporcie CP jest, że posiadają 11,967 mln. kart, a tu prezentujecie liczbę 13,756 mln?

Dodaj swoją opinię