Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Niespełna 100 tys. użytkowników w Polsce ma dostęp do superszybkiego Internetu

Niespełna 100 tys. użytkowników w Polsce ma dostęp do superszybkiego Internetu

orson_dzi 16 Stycznia 2015 10:30

0 0

Łączna liczba użytkowników technologii Fibre to the home (FTTH) i Fibre to the building (FTTB) w Polsce wyniosła na koniec 2014 roku 97 tys., co stanowi zaledwie 0,65% wszystkich gospodarstw domowych w kraju - wynika z najnowszych danych na temat rynku FTTH, zaprezentowanych przez FTTH Council Europe. W porównaniu z rokiem 2013, kiedy dostęp do technologii miało 0,51% gospodarstw domowych, Polska odnotowała wzrost o około 20 tys. użytkowników. Jednak wciąż nie osiągnęła progu 1% wymaganego, aby kraj mógł zostać zaklasyfikowany w Rankingu FTTH.

Technologia FTTH/B to rozwiązanie zapewniające możliwie najwyższą prędkość połączenia internetowego za pomocą sieci światłowodowych docierających bezpośrednio do domów (ang. Fibre to the home) lub budynków biurowych (ang. Fibre to the buildings). Na koniec ubiegłego roku już ponad 35 gospodarek na świecie posiadało co najmniej 1% użytkowników tej technologii. Polska po raz kolejny nie znalazła się w tym prestiżowym zestawieniu. Co ciekawe, Urugwaj, który w tym roku dołączył do tej listy, ma aż 63% pokrycie.

Zależy nam, aby technologia FTTH znalazła się w centrum polskiej strategii cyfrowej - mówi Hartwig Tauber, dyrektor generalny FTTH Council Europe - Podczas gdy Warszawa przygotowuje się do organizacji Konferencji FTTH 2015, polski rząd stoi przed podjęciem kluczowych decyzji, od których zależy, jakie możliwości będę mieli obywatele i przedsiębiorstwa, aby stać się częścią gospodarki internetowej. Jesteśmy przekonani, że środki publiczne powinny być inwestowane tylko w tak przyszłościowe rozwiązania, jakim jest właśnie FTTH. Strategia oparta na tej technologii zapewni najbardziej stabilne podstawy do rozwoju cyfrowego świata - podkreśla Hartwig Tauber.




Polska, zgodnie z Europejską Agendą Cyfrową (EAC) jest zobowiązana, by do 2020 roku 100% gospodarstw domowych i firm miało dostęp do łącza internetowego o prędkości minimum 30 Mb/s, a 50% gospodarstw i firm mogło korzystać z łącza o prędkości 100 Mb/s.

Zobacz: Program Polska Cyfrowa przyjęty przez Komisję Europejską

Źródło tekstu: FTTH Council Europe     

Dodaj do:

Tagi: fttb | ftth

w sumie: 39
  • -2

    21.  2015-01-16 15:12:13

    Nawet w UPC większość siedzi na łączach do 30 Mbps. Nikt poza torenciakami nie potrzebuje dziś więcej. Przy 15 Mbps chodzi płynnie stream w 1080p. Po co komu 100 Mbps? Dziś kompletnie niepotrzebne.

  • 1

    22. ~nik  2015-01-16 15:30:46  host: orion.enn.lu

    19:e to reka chyba odpadla tyle widokow itp. Haha...

  • 1

    23.  2015-01-16 15:33:40

    Wolałbym, żeby zamiast minimalnej przepustowości skupiono się na maksymalnym pingu.

  • 0

    24. ~  2015-01-16 15:42:02  host: 87-206-222-70.dynamic.chello.pl

    Ciesze się ze od wielu lat mam w miare stabilne 2G plusa w mojej wiosce za które place jak za LTE.

  • 1

    25. ~Tomecek  2015-01-16 15:46:57  host: 89-69-220-106.dynamic.chello.pl

    Pewna firma u mnie chciała okablować cały blok światłowodami (bezpłatnie w ramach rozwoju swojej infrastruktury). mielibyćmy dostęp do Internetu w technologii FTTH i kablówkę Jamboxa. Dziadki z zarządu wspólnoty mieszkaniowej nie zgodziły się na to bo... im to niepotrzebne.
    Pozdrawiam

  • 0

    26. ~głupoty gadasz  2015-01-16 15:57:28  host: 92.60.132.22

    @ divhashmorex A prywatne portale? do których trzeba zostać zaproszonym z wewnątrz? np. torrentlech.org i jeszcze kilka takich mam...... gdzie mam ograniczenia poboru i wysyłku danych ograniczone możliwościami sprzętowymi. Czyż nie po to super łącza?

  • 0

    27. ~MR.T  2015-01-16 16:41:06  host: 195.88.145.247

    A tyle po FTTH bangla u mnie za 50 zł http://tlp.is/531

  • 0

    28. ~Adam  2015-01-16 17:48:39  host: user-46-112-148-57.play-internet.pl

    A ja w Play mam prawdopodobnie te FTTH. bo chodzi bardzo szybko

  • 1

    29. ~  2015-01-16 17:53:35  host: user-94-254-145-88.play-internet.pl

    @1 taką prędkość to ja mam za darmo http://tlp.is/533

  • 0

    30. ~  2015-01-16 17:59:59  host: user-94-254-145-88.play-internet.pl

    @11 @15 @21 bo przeczytaliście bzdurną cześć artykułu i nie pomyśleliście. Światłowód jest potrzebny nie tylko żeby było szybko ale przede wszystkim żeby było tanio i dobrze jakościowo.

  • 1

    31. ~  2015-01-16 18:02:05  host: user-94-254-145-88.play-internet.pl

    c.d. gdyby wszystkie te neostrady, nawet te najwolniejsze zamiast po kablach telefonicznych były oferowane po światłowodzie jak najdalej, najlepiej do samego komputera to by się okazało że ta sama prędkość a łącze jakby szybsze.

  • 0

    32. ~NieWiedziałka  2015-01-16 20:01:44  host: ec2-54-203-141-57.us-west-2.compute.amazonaws.com

    na jaką odległość jest bez strat to światło i do ilu???

  • 0

    33.  2015-01-16 20:33:53

    światło wymaga regeneratora po około 30km. Więc do 30km nic się prędkościowa nie zmienia. Po 30km regenerator i dalej masz taką samą rurę.
    Obecne prędkości na jednej nitce światła technologicznie przekraczają 100Tbit więc o prędkość się nie bój.

  • -1

    34.  2015-01-16 21:11:41

    @30 A ty źle przeczytałeś moją wypowiedź mądralo. Dlaczego większość klientów UPC siedzi na łączach 30 Mbps? Bo nie chcą płacić więcej za coś czego nie potrzebują, choć możliwości techniczne są spore... Tym samym inni nie będą skłonni płacić za światełko i prędkości 100 Mbps+. Popyt i podaż. Nadal będzie kombinować się z miedzią, bo to jest tańsze. Taki jest rynek. Będzie popyt na większe prędkości, będą puszczać światełko. Na dziś radiówki miedź króluje, a o światłowodach do każdego domu możemy sobie tu bajać....

  • 1

    35. ~No i tyle  2015-01-16 23:45:47  host: 195.88.145.247

    http://tlp.is/537

  • -4

    36. ~Janek Wodnik  2015-01-17 06:11:13  host: host-142-40.jkns.pl

    Tylko, że FTTH i FTTB to są drogie technologie, nie ma się co dziwić, że u nas mało popularne. Poza tym jest kwestia zbudowania infrastruktury jako takiej (albo wykorzystania obecnej - ale to ten sam problem), po prostu nie wszędzie się da. No, ale przecież są alternatywne opcje dla światłowodów. Ja mam Power LTE z Plusa - bardzo dobra, stabilna usługa, szybki transfer, nie obchodzi mnie, czy spółdzielnia zgodzi się na pociągnięcie światłowodu czy nie, net mam i tak :)

  • 3

    37. ~Tomek  2015-01-17 09:58:01  host: ip-84-39-172-64.free.aero2.net.pl

    @36 po pobraniu 30GB zmienisz zdanie, oj zmienisz :D

  • 0

    38. ~  2015-01-17 21:33:32  host: user-94-254-144-137.play-internet.pl

    @34 tak mądralo a co za problem żeby operator zaoferował mniejsze prędkości po światłowodzie?

  • 0

    39.  2015-01-17 21:34:33

    Urugwaj ma 63% pokrycie. Trochę głupia statystyka. Tam chyba mieszka 3mln ludzi. Chyba w 3 miastach. To prościej jest chyba okablować niż 10 razy większą Polskę (pod względem mieszkańców bo tak na oko to jest 2 razy mniejszy niż Polska).

  • 0

    40. ~  2015-01-18 04:18:31  host: aeoj122.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Zbuduja proteze w postaci LTE i beda myslec ze w Polsce mamy szybki internet z jednym nadajnikiem na cala wies .

Dodaj swoją opinię