Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Program Polska Cyfrowa przyjęty przez Komisję Europejską

Program Polska Cyfrowa przyjęty przez Komisję Europejską

orson_dzi 8 Grudnia 2014 13:06

4 2

Polska Cyfrowa to pierwszy krajowy program na lata 2014-2020, wynegocjowany przez polski rząd i zatwierdzony przez Komisję Europejską.

Do 2020 roku każdy mieszkaniec Polski będzie mieć dostęp do Internetu o przepustowości co najmniej 30 Mb/s oraz do nowoczesnych e-usług i otwartych informacji publicznych. Taki będzie efekt przyjętego dziś przez Komisję Europejską Programu Polska Cyfrowa - powiedziała minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak.

Celem Programu jest wzmocnienie cyfrowych fundamentów społecznego i gospodarczego rozwoju kraju oraz pełnego wykorzystania możliwości, jakie dają mieszkańcom technologie cyfrowe. Budżet programu wynosi blisko 2,2 mld euro ze środków unijnych, czyli ponad 9 mld zł.

To jedyny przygotowany przez Polskę program, który nie miał w poprzednich latach swojego odpowiednika. Działania wcześniej rozproszone pomiędzy różnymi programami oraz różne poziomy wdrażania, w szczególności w zakresie budowy sieci szerokopasmowych, zostaną teraz skupione w jednym miejscu - zaznacza minister Wasiak.




690 mln euro ze wspomnianej kwoty 2,2 mld euro zostanie przeznaczonych na projekty związane z e-usługami dla obywateli i przedsiębiorców. Zatwierdzać je będzie powołany komitet monitorujący, który ma zadbać o jakość i skuteczność ich realizacji.

Jak informuje minister Maria Wasiak, Projekty dedykowane przedsiębiorcom telekomunikacyjnym, mogą ruszyć w drugim kwartale 2015 roku. Na ten cel przewidziano ponad 1 mld euro.

Priorytety projektu Polska Cyfrowa:
  • powszechny dostęp do szybkiego Internetu (alokacja 1,02 mld euro) - wyeliminowanie terytorialnych różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego internetu o wysokich przepustowościach,
  • e-administracja i otwarty rząd (alokacja 949,6 mln euro) - wysoka dostępność i jakość e-usług publicznych, cyfryzacja procesów back-office w administracji rządowej, cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego,
  • Cyfrowe kompetencje społeczeństwa (alokacja 145 mln euro) - działania szkoleniowe na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych, innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfroweje-Pionier - wsparcie uzdolnionych programistów na rzecz rozwiązywania zidentyfikowanych problemów społecznych lub gospodarczych, kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych.

Źródło tekstu: MiR;     

w sumie: 18
  • 7

    1.  2014-12-08 13:26:46

    Prawie 1/3 kwoty ma pójść na 'komitet monitorujący program'? WTF?!?

  • 0

    2.  2014-12-08 13:28:41

    "powszechny dostęp do szybkiego internetu (alokacja 1 020,22 euro)" coś mało :) A co do newsa - będzie praca - szkolenia już tera robię, a będzie więcej ;)

  • 4

    3.  2014-12-08 13:33:13

    Zgłaszam się na ochotnika do komitetu za połowę stawki

  • 1

    4. ~kkk  2014-12-08 13:35:52  host: ip-78-30-112-142.free.aero2.net.pl

    Czyli 1/3 zostanie przejedzona przez premie, dodatki, dodatkowe pensje itp. A e Polsce i tak bedzie wialo bieda...

  • 0

    5. ~agawa  2014-12-08 13:37:42  host: n19-09-01.opera-mini.net

    kto to będzie budował? Orange/tp? (FTTH) wszystko super, ale dla administracji? komitet monitorujący się obłowi tylko chyba, może oni będą kopać kable...

  • 0

    6. ~e?usług  2014-12-08 13:48:20  host: 92.60.132.22

    poprawcie

  • 6

    7.  2014-12-08 13:48:22

    nieźle, blisko 700mln Euro, czyli 3 miliardy PLN...na komitet monitorujący....może warto rozwinąć ten temat. Chyba temat wart jest osobnego artykułu, może nie tylko ja jestem ciekaw na co pójdzie 3 miliardy PLN...bo serio nie wiem.

  • 1

    8.  2014-12-08 13:53:02

    Czyli kolejny niezły wałek na prawie 700 mln Euro, z przecież naszych - CIĘŻKO zarobionych pieniędzy! B-]

  • 0

    9. ~K  2014-12-08 13:55:06  host: host31-42-29-169.tvkdiana.pl

    Już widzę co najmniej 30 Mb/s na wsiach. Chyba przez LTE jak nadajnik nie ma obciążenia

  • 0

    10.  2014-12-08 13:55:22

    @2 teraz będzie czytelniej. @7 Też mnie ten fragment zaciekawił ;) .

  • 1

    11.  2014-12-08 13:56:46

    "W pierwszej kolejności komitet zatwierdzi kryteria wyboru projektów związanych z e-usługami, przedsięwzięciami, które dostarczają usługi dla obywateli i przedsiębiorców." - wybiorą pewnie tak jak obsługę PKW, zrobią na szybko i jak najtaniej, bo przecież musi dla nich starczyć 3mld. A potem i tak nikt nie "beknie".

  • 0

    12.  2014-12-08 14:20:40

    No i będzie do 30 Mbit na umowie, do 15 w realu z obsuwą o 2 lata, bo w międzyczasie jeszcze ktoś zbankrutune, nowy przetarg i tym podobne cuda na kiju.

  • 1

    14. ~stef  2014-12-08 14:53:17  host: host93179250100.interoswiecim.static.3s.pl

    Co z tego że będziemy miec dostep do internetu 30Mb z LTE, skoro są limity.

  • 0

    15. ~byebyensaspy  2014-12-08 16:30:02  host: apn-5-60-40-35.dynamic.gprs.plus.pl

    To jeszcze nic... od 01012015 nowa polityka fackzbooka: Wszystkie Twoje dane oraz metadane będą do naszej dyspozycji a także dla strony trzeciej... czyli nsa: http://tlp.is/4sk

  • 0

    16. ~amigo  2014-12-08 18:08:54  host: host-89-230-33-106.dynamic.mm.pl

    Według mnie jest konflikt interesów. Z jednej strony rozbudowa infrastruktury kablowej, a z drugiej rozbudowa sieci komórkowej świadczącej internet. To jaki ma sens budowanie sieci kablowej jak za chwile zgarnie cały ruch sieć komórkowa?

    Moim zdaniem gminy powinny budować sieć światłowodowe (dofinansowanie z UE) na obszarach wiejskich i podmiejskich, gdzie komercyjne budowanie się nie kalkuluje. Taka sieć powinna być zablokowana dla komercyjnego dostępu na jakieś 10-15 lat i cała kasa z abonamentu powinna wędrować do gmin na odrobienie inwestycji. Ograniczyć rozbudowę internetu przez komórki na tych terenach max prędkość 1 Mb/s.

  • 0

    17. ~mirekb  2014-12-08 22:02:08  host: public-gprs514643.centertel.pl

    nasi komorkowi mno mają juz plany z tym związane.ciekawe czy im sie uda..wiem jedno-mimo ze jestem mobilny od zawsze rozumiem ze i tak wszystko idzie kablami/swiatelkami to zbudujmy tam gdzie to bedzie mialo sens bo za 5 lat juz tylu kabli sie nie polozy.przyszlosc netu to w pl to i tak lte jednak z niecierpliwoscia czekam na praktyczną realizacje rpo sspw w kieleckim

  • 1

    18.  2014-12-09 09:35:36

    PiotrM: to zdanie Orson niefortunnie skonstruował - 690 mln euro idzie na programy, a nie na komitet. Komitet ma tylko monitorować. :-)

  • 0

    19.  2014-12-09 09:45:05

    Dzięki za info Witku :)

Dodaj swoją opinię