Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Kolejny spór o stację bazową w Krakowie

Kolejny spór o stację bazową w Krakowie

orson_dzi 19 Maja 2016 13:58

4 3

Mieszkańcy Krakowa ponownie protestują w sprawie nadajnika sieci komórkowych. Tym razem jego rozbiórka może nie być taka prosta.

Spór toczy się tym razem o nadajnik znajdujący się przy ul. Teligi i patrząc na numery budynków pojawiających się w materiale, chodzi o instalację Networks!. Początkowo mieszkańcy nie zwracali uwagę na to, że widok z ich balkonu rozpościera się na nadajnik sieci komórkowych, oddalony od nich o ok. 60 metrów. Kiedy lokatorzy zainteresowali się tematem i dowiedzieli się, że takie sąsiedztwo może mieć negatywny wpływ na ich zdrowie, zaczęli szukać sposobu na pozbycie się nadajnika. Dodatkowo na własny koszt zamówili specjalistyczne badania, które wykazały, że na ich balkonach promieniowanie elektromagnetyczne przekracza dopuszczalne normy.

Stacja bazowa została w tym miejscu wybudowana kilkanaście lat temu i jak się okazuje, bez pozwolenia. Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Krakowie tłumaczy, że nadajnik został wybudowany na podstawie zgłoszenia w organie architektoniczno-budowlanym i takie dokumenty wystarczają, aby inwestor mógł go w tym miejscu umieścić.




Prezes spółdzielni mieszkaniowej tłumaczy, że rozbiórka stacji bazowej nie wchodzi w grę, ponieważ spółdzielnia jest związana z jej właścicielami długoterminową umową. Jej zerwanie poniosłoby za sobą wysokie kary finansowe. Dodatkowo prezes zlecił przeprowadzenie dodatkowych badań, tym razem wykonanych przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie, który stwierdził, że promieniowanie dopuszczalnych norm nie przekracza... na ziemi, skąd pomiary były wykonywane. Nie na balkonach, z których pomiarów dokonywali mieszkańcy.

Materiał dostępny jest na stronie internetowej TVP Kraków. rozmieszczenie nadajników sprawdzić można na mapie w serwisie BTSearch.pl.

Zobacz: Kraków zaopatrzy się w analizator widma
Zobacz: Mieszkańcy wywalczyli rozbiórkę stacji bazowej

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:

Tagi: bts | kraków

w sumie: 60
  • 4

    41.  2016-05-19 23:22:53

    40: WiFi masz kilka metrów od głowy, BTS kilkadziesiąt i przez ściany zewnętrzne.

  • 4

    42.  2016-05-19 23:49:09

    Chętnie przyjmę niechciany nadajnik do mnie na wieś :)

  • 1

    43. ~  2016-05-19 23:55:23  host: user-94-254-241-167.play-internet.pl

    @39
    ja bardzo chętnie.

  • 1

    44.  2016-05-20 00:09:58

    39: Ja do siebie na dach bym nie przyjął, bo by mi to zasięgu za bardzo nie poprawiło. :P

  • 0

    45. ~wieśmak  2016-05-20 00:17:03  host: 188.146.131.218.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    @42 u mnie jeden taki nadajnik obsługuje 3-4 wsie do 7km i cieszymy się taką szybkością LTE oczywiście dodatkowo antena za oknem http://tlp.is/9y4

  • 1

    46.  2016-05-20 01:09:41

    Podobna sytuacja jak z lotniskiem w stolicy. Deweloper buduje na ścieżkach podejścia, ludzie kupują tam mieszkania, a potem płacz i protesty bo samoloty startują i lądują. Pytanie kto wydaje pozwolenia na budowę? W Krakowie chyba pozwolili postawić sporo osiedli na ciągach powietrznych (czy jakoś tak), które miały za zadanie "wietrzyć" miasto?

  • 1

    47.  2016-05-20 07:25:59

    Jeśli pomiary były robione na ziemi i normy nie były przekroczone (bo przecież antena nie promieniuje w ziemię lecz prawie że poziomo) a na balkonach jest przekroczona to sam bym protestował.
    Zawyczaj moje podejście jest takie samo jak w @27 ale tutaj widzę że mieszkańcy mają rację.

  • 0

    48.  2016-05-20 07:28:57

    Kiedyś plej wystąpił do mojej wspólnoty o postawienie nadajnika, oczywiście w bloku większość ludzi starszych więc wiadomo...
    Plej postawił na sąsiednim bloku i emituje w ten pierwszy hehehe

  • 0

    49. ~  2016-05-20 09:28:13  host: 89-64-27-178.dynamic.chello.pl

    Jeżeli promieniowanie przekracza dopuszczalne normy, to zrozumiałym jest, że ludzie protestują, ja też protestowałbym w tej sytuacji. Stacja niech będzie ale nie może siać promieniowaniem wyższym niż dopuszczają normy.
    Każdego obowiązują przepisy, normy.

  • 2

    50.  2016-05-20 09:32:49

    @45 - jeśli ta stacja to główny dostawca internetu dla tych kilku wsi to wcale się nie dziwię że są takie wyniki ;) Pasmo z gumy nie jest

  • -1

    51. ~  2016-05-20 09:37:48  host: gaja.tpnet.pl

    To nie nadajnik. To spacja przekaźnikowa (nadajniko-odbionik).

  • 3

    52.  2016-05-20 09:38:04

    Może by tak w tym Krakowie za smog by się wzieli, za coś co znacznie wpływa na zdrowie.

  • 2

    53. ~delta  2016-05-20 10:46:46  host: 212.160.172.70

    A potem będą się drzeć, że nie mają zasięgu

  • 3

    54. ~Piotrek  2016-05-20 12:22:25  host: apn-77-115-79-22.dynamic.gprs.plus.pl

    Zajmijcie się lepiej smogiem w Krakowie - bo to szkodzi dużo mocniej i szybciej niż promieniowanie stacji bazowej GSM. AZle ciemnego ludu nie przekonasz będą dalej palić śmieciami bo taniej ale stacje bazową rozebrać bo szkodzi :-(

  • 0

    55.  2016-05-20 13:26:15

    @39,40 Nie bardzo masz pojęcie o czym piszesz. Wiesz co to jest e.i.r.p? Wiesz co to jest regulacja mocy stacji (i telefonu)? Wiesz co to jest antena kierunkowa i charakterystyka promieniowania? Obok mnie mam trzy stacje bardzo blisko 20-50m dwie N! i jedna biedasieci flej (nota bene już dziadowsko wygląda w porównaniu do N!). Sygnał wewnątrz budynku na poziomie -43dBm ze stacji N! (jeżeli coś ci to powie). I nikt nie protestuje, żadne Kathreiny "nie świecą" po oknach. Jest zrobione dobrze.
    Spaliny z aut, palenie smieciami z tworzyw, hałas, smog, zabiją cię prędzej niż ten BTS.

  • 0

    56. ~  2016-05-20 14:55:06  host: 5-226-92-122.static.ip.netia.com.pl

    bez nazwisk proszę
    :-/

  • 0

    57. ~  2016-05-20 15:44:43  host: public-gprs199222.centertel.pl

    @55 Mówisz o Grońcu? Tam oprócz wysypiska śmieci nie ma żadnych anten.

  • 0

    58. ~Marcin  2016-05-21 14:56:22  host: 89-78-211-230.dynamic.chello.pl

    Wg. materiału antena stoi już kilkanaście lat. Blok był budowany kilka, nie mogli zwrócić na to uwagi przy kupnie i kupić inne mieszkanie ?

  • 0

    59.  2016-05-23 22:28:52

    Tak pewnie. Niech zlikwiduja ten a potem żeby mieć zasięg trzeba będzie wzmocnić inna odległą stację a telefon będzie promieniowal mocniej żeby poradzić sobie z gorszym zasięgiem.

  • 0

    60. ~63Obserwator  2016-06-15 21:51:19  host: abad158.neoplus.adsl.tpnet.pl

    ...a dlaczego mieszkańcy nie pozwolili/udostępnili swoich balkonów aby wykonać powtórne pomiary przez WIOŚ ? Kto robił pomiary na zlecenie mieszkańców (akredytowana firma) ? W tym artykule nic na ten temat się nie pisze . Łatwo protestować i rozbierać stacje bazowe , pytanie tylko co dalej . Urzędnicy po takich "występach" mieszkańców wolą pod każdym pozorem nie wydać pozwolenia aby tylko mieć spokój , a sępy się żywią tym tematem ( eko stowarzyszenia) . Jak niedługo nie będzie zasięgu w miastach to powinniśmy sobie wszyscy pogratulować.

Dodaj swoją opinię