Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Jabczyński: mobilnie czy stacjonarnie, z roamingiem czy bez?

Jabczyński: mobilnie czy stacjonarnie, z roamingiem czy bez?

WitekT 15 Lipca 2013 09:27

6 3

Od kiedy pamiętam wszyscy operatorzy starają się udowodnić, że mają najlepszą sieć w Polsce. Publikują różne badania, Play nawet reklamował coś czego nie miał, czyli słynne 4G. Wcale mnie to nie dziwi, bo percepcja "najlepszej sieci" jest świetnym wyróżnikiem marketingowym i zachęca do skorzystania z oferty - pisze na swoim blogu Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange.



Dyskusje o tym, kto ma lepszy zasięg odbywają się niemal pod każdym wpisem na telekomunikacyjnych forach dyskusyjnych. Sam chętnie piszę o trwającej modernizacji naszej sieci. Zatem, jak jest naprawdę? Odpowiedź mają dać niezależne badania UKE. Jeszcze się nie zaczęły, a już wybuchła dyskusja, jaką metodą badania przeprowadzić. Pisze o tym dzisiejsza Rzeczpospolita - pisze rzecznik.

Zobacz: Operatorzy spierają się o metody badania jakości sieci.




Jak dodaje, kolejnym pytaniem jest: robić testy metodą "per SIM", uwzględniająca roaming krajowy, czy "per sieć", określającą wynik tylko dla sieci danego operatora?

Tu pewnie jedności też nie będzie. Zapowiada się ciekawa dyskusja i głosowanie nad metoda badań, bo ich wynik może mieć wizerunkowo niebagatelne znaczenie dla operatorów - pisze Jabczyński.

Czy badanie jakości P4 powinno uwzględniać roaming krajowy?

Tak
61.81%
Nie
34.88%
Trudno powiedzieć
3.31%

Wszystkich głosujących: 453



Źródło tekstu: blog.orange.pl     

Dodaj do:

Tagi: orange | wojciech jabczyński

w sumie: 19
  • -2

    1. ~  2013-07-15 09:33:02  host: 77-254-158-207.adsl.inetia.pl

    na btserch Orange w bielsku białej uruchomił UMTS900. Tam jest zasięg UMTS2100. Po co więc zrobili tam zasięg?

  • 4

    2.  2013-07-15 09:38:33

    Chociażby dla lepszego zasięgu wewnątrz budynków. Tu kłaniają się prawa fizyki.

  • 0

    3. ~abc  2013-07-15 09:55:01  host: 84.39.165.37

    u mnie tez 900 jest ale nie dziala :/ i zasiegu 3g w domu nie mam na 2100 po networksie. Kiedys bylo 2-3 kreski na 5. Zglosilem orange ale niestety napisali ze wg nich jest ok wszystko

  • 1

    4. ~  2013-07-15 09:59:12  host: 213-241-62-107.ip.netia.com.pl

    Test powinien odpowiadać rzeczywistemu używaniu telefonu przez klienta danego operatora. W przypadku Play, jak najbardziej stacjonarnie, ale też mobilnie, tak jak reszta - z uwzględnieniem roamingu krajowego. Skoro Play jest na tyle głupi, żeby reklamować roaming krajowy jako zaletę klientom, to nie powinien obawiać się wyników, prawda? Roaming jest bardzo wygodny dla Play, w razie problemów spuszczają klientów na drzewo, bo choć za usługi biorą pieniądze, to za jakość tejże usługi w roamingu nie odpowiadają, a jest ona bardzo różna... Teleofn potrafi wywalić z sieci i sobie jest niezalogowany (klient zauważy dopiero po jakimś czasie, ale ile go ominie rozmów, to jego), handovery miały działać bez problemu, a nadal jest masa miejsc, gdzie ci przerywa rozmowę przy przejściu macierzysty-roaming, do tego telefony potrafią wariować za wszelkę cenę trzymając się szczątkowego zasięgu Play w danej lokalizacji (zanim mi jakiś gimbus napisze, żeby wymusić roaming na stałe, to nie dziubaski - to się tyczy punktu pierwszego, wtedy ryzykujemy wywalenie z roamingu i nie zauważenie tego). Listę można mnożyć, ale podsumować można w jeden sposób. Test ma odzwierciedlać faktyczną jakość jakiej doznaje klient, zatem w przypadku Play - stacjonarnie i mobilnie, ale z uwzględnieniem roamingu, bo poruszający się po kraju lkient wcześniej czy później na niego trafi. Albo będzie w nim żyłna stałe, bo Play przecież dawno przestał rozbudowywać sieć o nowe miejscowości (pamiętacie GRuszkę podniecającego się na blogu ile to nie doszło? Jakoś przestał...). No, ale Play tego nie chce, tak samo jak Gruszka nie zrealizował swojej obietnicy przejachania do granicy z Niemcami i udowodnienia jak to nie ma problemów z Play...

  • 1

    5.  2013-07-15 10:18:55

    Ale czy się komu podoba czy nie, P4 miało 4G (definicja 4G była używana przez P4, gdy obowiązywała bardziej liberalna definicja, mówiąca o znaczącej poprawie względem standardowego UMTS. Gdy definicja się zmieniła, P4 powinno zaprzestać reklamowania się jako sieć 4G, lecz tego nie zrobił. ALe prawdę mówiąc, tylko się ośmieszał, więc mi to obojętne :D

  • 0

    6. ~Patryk  2013-07-15 10:21:05  host: ip-151-248-32-70.free.aero2.net.pl

    @1 Bzdura ! Prosze wymien choc jedna stacje w BB z uruchomionym UMTS900...

  • 1

    7. ~  2013-07-15 10:33:27  host: 178-33-48-191.ovh.net

    Ja odnośnie tej drugiej kwestii. Bez sensu byłoby nie uwzględniać do badań roamingu krajowego. Roaming krajowy jest uwzględniony w ofercie operatora, każdy klient może z niego korzystać więc dlaczego ma być nie uwzględniany? Można zabrać się za jakość operatorów typu Virgin Mobile, Klucz, mbank to okaże się, że mają zerową jakość, bo nie mają swoich nadajników. Bez sensu.

  • 1

    8. ~  2013-07-15 10:35:42  host: v59-13.opera-mini.net

    napiszę tak,każda sieć powinna udostępniać konkurencyjnym sieciom swoje nadajniki żeby klienci nie musieli się zastanawiać czy będą mieli zasięg w miejscowości A a czy w miejscowości B będzie lepszy czy gorszy zasięg i żeby z tym skończyć to sieci powinny udostępniać swój zasięg i potem klienci mogliby wybierać bez ograniczeń w zasięgu

  • 1

    9.  2013-07-15 10:38:01

    8: zasięg/pokrycie to jeden z elementów przewagi konkurencyjnej.

  • -2

    10.  2013-07-15 10:40:18

    Roaming krajowy można uwzględniać wtedy kiedy wszystkie usługi danego operatora będą na nim działać. Z tego co mi wiadomo to Play OnLine działa tylko na własnym zasięgu P4. O tym jakoś mało kto pamięta...

  • 0

    11.  2013-07-15 11:02:20

    Weekendowy spływ kajakowy Drawą, okolice Bogdanki, Barnimia itp... Jedyna dostępna (i tak z problemami) sieć w tym rejonie to Plus. Po Orange i T-mobile nawet najmniejszego śladu (wielokrotne ręczne wyszukiwanie sieci w wielu miejscach nigdy ich nie znalazło) W moich okolicach i wielu innych gdzie zdarza mi się bywać widzę że najlepszy zasięg bezapelacyjnie posiada Plus (by komuś nie przyszło do głowy że dla nich pracuje, nawet nie mam numeru w tej sieci ;-)

  • 1

    12. ~  2013-07-15 11:16:28  host: v31-15.opera-mini.net

    Testy na modemach do max hspa+ by lepiej porobili..od1do5 i max10 km od masztu.zweryfikowac mapki zasiegu do realnych.przelaczac terminale z u 900/2100 i gsm..to bylyby testy.mirekb

  • 1

    13. ~orign  2013-07-15 11:16:44  host: nat178-214-20-4.mtm-info.pl

    No jasne ze powinno sie brac roaming krajowy... zasieg to zasieg i niema znaczenia skad pochodzi... To tak jakby wziac np Virgin mobile ktory niema nadajnikow i powiedziec ze virgin niema wcale zasiegu ? hehe :) niewiem kto wogole wpadl na pomysl rozdzielania zasiegu w roamingu i bez... idiotyzm...

  • 0

    14. ~  2013-07-15 11:19:03  host: v31-15.opera-mini.net

    Panie Wojtku..Networks w powiecie kieleckim bez zmian..od maja kicha a wy nic.uke sie tym zajmie.mirekb

  • 0

    15. ~  2013-07-15 11:19:38  host: 212-106-28-165.adsl.inetia.pl

    @13, poczytaj czym różni się operator MVNO od MNO to może ci się rozjaśni

  • 2

    16. ~mkkot  2013-07-15 11:24:18  host: ip-94-42-252-136.multimo.pl

    Tylko że różne telefony różnie się zachowują w roamingu, a jak ktoś nie wierzy, polecam położyć dowolną ilość w aucie i oglądać do jakich nadajników się logują. Wyniki takiego badania są totalnie nieprzewidywalne :)

  • 1

    17. ~orign  2013-07-15 11:24:31  host: nat178-214-20-4.mtm-info.pl

    @15 Wiem czym sie rozni ;) dlatego o tym napisalem ;) skoro jedno i drugie jest (piszac ogolnie) umową na użyczenie zasiegu to ten zasieg NALEZY do tego operatora ;) i tak nalezy to badac.

  • 1

    18. ~a  2013-07-15 11:31:22  host: public-gprs516433.centertel.pl

    WitekT - jeśli UMTS900 od NW! będzie liczony jako zasięg T/O, to roaming krajowy dla PLAY, również powinien być... w końcu to "to samo ale nie tak samo".

  • 0

    19.  2013-07-15 17:49:39

    mkkot (16), podobne problemy występują przecież i wypadku zasięgu macierzystego. Jeden telefon szybciej go zgubi i później ma problemy z zalogowaniem się do kolejnej stacji (lub z oporami przełącza się pomiędzy technologiami GSM - UMTS), inny poradzi sobie z tym lepiej. ;-)

Dodaj swoją opinię