Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Gaj: aukcja potrwa już niedługo, operatorzy potrzebują częstotliwości już teraz

Gaj: aukcja potrwa już niedługo, operatorzy potrzebują częstotliwości już teraz

WitekT 14 Lipca 2015 15:21

2 17

Mam nadzieję, że aukcja potrwa już niedługo. Wszystko zależy od zasobności portfeli biorących w niej udział przedsiębiorców oraz powagi ich planów inwestycyjnych w Polsce - powiedziała w wywiadzie dla serwisu money.pl Magdalena Gaj, prezes UKE.

Jeśli chodzi o cenę jednego MHz w przeliczeniu na jednego mieszkańca, to w Europie, przy podobnych przetargach, ceny kształtowały się między 40 a 80 eurocentów. U nas na dziś jest to 49. (...) Średni przychód operatora od jednego abonenta to w Polsce około 7 euro, a np. we Francji aż 30. Tym bardziej wydaje się więc, że jeszcze chwilę i będziemy kończyć. Natomiast coś jest warte tyle, ile ktoś chce za to zapłacić. To ostatecznie operatorzy decydują i o cenie, i o końcu licytacji, nie przebijając oferty swoich konkurentów - powiedziała prezes UKE.

Jej zdaniem licytowanie bez końca oznaczałoby, że operatorzy podchodzą do procesu w złej wierze i ich celem nie jest dostarczenie swoim klientom mobilnego szerokopasmowego Internetu dobrej jakości. Nie ma też obaw o to, że operatorzy licytują wysoko ograniczając plany inwestycyjne. Nie mają wyjścia, bo w przeciwnym razie zabierze im częstotliwość.

Magdalena Gaj dodaje, że aukcja nie trwa jeszcze zbyt długo. Porównując to do innych krajów, jesteśmy gdzieś w środku stawki. Aukcje oczywiście można zaskarżyć, ale trzeba wskazać tego podstawy. Nie będzie to jednak rzutować na proces przyznawania rezerwacji. A z pewnością czas trwania aukcji nie jest podstawą do zaskarżania.




Warto też pamiętać, że operatorzy potrzebują tych częstotliwości już dzisiaj. Ludzie potrzebują coraz szybszych łącz do przesyłania danych. Klienci już za chwilę mogą zacząć irytować się na operatorów, kiedy nie będą oni w stanie sprostać ich wymaganiom - mówi Gaj.

Zdecydowanie odmienne zdanie dotyczące aukcji LTE zaprezentował dziś Witold Tomaszewski, redaktor naczelny TELEPOLIS.PL.

Zobacz: Witek nadaje #10: o aukcyjnej telenoweli.

Źródło tekstu: money.pl     

Dodaj do:

Tagi: aukcja | uke | magdalena gaj | aukcja lte

w sumie: 28
  • 7

    9. ~yo  2015-07-14 15:48:13  host: 193.201.36.42

    Pani Prezes ma poczucie humoru :D

  • 5

    10. ~Jazz  2015-07-14 15:51:45  host: 213.77.87.250

    Pani Prezes to podziękujemy ...

  • 3

    11.  2015-07-14 15:54:33

    Zadziwiająca pewność siebie (szczerość?)! W sumie UKE jako jedyna instytucja ma wgląd, na którym bloku jest w danej chwili najwyższa oferta konkretnego operatora... ;)
    Ciekawe jakich sposobów nacisku Pani Prezes UKE zamierza użyć względem operatorów, aby rychło zakończyli aukcję? Teoretycznie ma wiele sposobów...

    ALe skoro Pani Prezes tak twierdzi, to zapewnie ma... (lub chociaż chciałaby mieć) wpływ na licytujących (?)!

  • 1

    12.  2015-07-14 15:55:11

    Mówi to osoba, która była pewna, że aukcja rozstrzygnie się w lutym a do końca pierwszego półrocza cały proces przyznawania częstotliwości będzie zakończony. Pani Gaj żyje chyba w nieco innym świecie niż my (i operatorzy).
    "Jej zdaniem licytowanie bez końca oznaczałoby, że operatorzy podchodzą do procesu w złej wierze i ich celem nie jest dostarczenie swoim klientom mobilnego szerokopasmowego Internetu dobrej jakości." Na to jest tylko jeden komentarz - NetNet. Plus już ma LTE, czemu ma pozwalać konkurencji na wykupienie pasma, na które sam poluje? To są dobre intencje? Dzięki debilnym warunkom aukcji w tym momencie można powiedzieć, że jest to gra na zwłokę i nic więcej, w tej aukcji już wygrał pan Solorz. Wygrał ją zanim się rozpoczęła. Moim zdaniem Orange, Play i T-Mobile powinni teraz ostro podbić ceny (nie 1-2% ale 20-30%, przez kilka dni), po czym nie odebrać rezerwacji i w ten sposób wymusić nową aukcję na normalnych regułach, takich, gdzie wygrany musi kupić to, co wygrał. Kto nie ryzykuje ten nie ma.

  • 0

    13. ~bre  2015-07-14 15:58:03  host: acfd58.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Co za poryta logika. Jezeli teraz potrzebuja czestotliwosci to dlczego mieli by sie wycofac tylko po to by zakonczyc aukcje na przegranej pozycji? I dlaczego gajowej nie zalezy na jak najwyzszych cenach (czyli dlugim licytowaniu)? Nie dba o interes skarbu panstwa? Najpierw ustalono chore procedury licytacji a teraz sie kompromituje.

  • 1

    14. ~  2015-07-14 16:00:04  host: 213.158.218.48.pat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    Niedługo, to będzie pani szukać sobie pracy, w październiku są wybory, w listopadzie będzie aut, będzie mogła sobie pani latać nawet do Burkina Faso, za swoje...

  • -1

    15.  2015-07-14 16:03:22

    Klienci się irytują od dawna - na wszystkich dostawców towarów i usług ;-) Szczególnie o to, ze nie jest jeszcze taniej albo wręcz darmo... Jak nie będzie szybciej to co? Wyprowadzą się z Polski? Szeryf chyba próbuje nadrabiać miną do tej fatalnej gry, której zasady sama wymyśliła. BTW - zawsze operatorzy mogą zawartość swoich portfeli przeznaczyć na inwestycje poza Polską (ktoś może mi wyjaśnić co Ona miała na myśli tak definiując to zdanie?) ;-)

  • 1

    16.  2015-07-14 16:08:49

    Znów tytuł jak w tym LTE Orange, czyli co innego niż w wiadomości. Tytuł brzmi jakby to była jej ocena, a z pierwszego zdania już wynika, że to tylko ma taką nadzieję.

  • 0

    17.  2015-07-14 16:11:24

    Remington: a ja znowu powiem, że tytułu rządzą się swoimi prawami. Przecież nikt nie czyta samych tytułów, tylko na ich podstawie zastanawia się czy tematyka go interesuje czy nie. Dokładne wyjaśnienie zawsze jest w tekście...

  • 0

    18. ~pabloki  2015-07-14 16:40:17  host: 188.146.99.153.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    powinna Witka na audiencję zaprosić. mam wrażenie że Prezesowa mówi o jakichs innych rzeczach. jesli chce wyciągnąc wiecej kasy od operatorów tym samym przyczyniając sie do wzrostu cen usług. to nie powazne. nie wazne że to dobro rzadkie. że mają zarezerwowaną kasę w biznesplanach. ale jak Prezesowa mówi o tym że ludzie potrzebuja szybkiego internetu to mam wrażenie że myślami jest gdzie indziej o chyba nie rozumie że sprzedaje pasmo 800Mhz -zasięgowe oraz 2600 do szybkiego internetu ale z małym zasięgiem do odciążenia sieci w lokalizacjach o największym ruchu. a zaklinanie rzeczywistości tym że operatorzy potrzebuja juz dziś tych pasm to wogóle poroniony pomysł. to pewnie dlatego play otwiera siec na no limt, to pewnie dlatego orange oferuje 6 GB za 6zł i daje no limit w LTE , to pewnie dlatego tmobile udostepnia pasmo LTE dla orange i jeszcze świadczy usługi dla swoich abonentów , to pewnie dlatego plus daje większe limity w LTE niż w hsdpa i jesli by dał lepsze radiolinie to siec by była prawie pusta tylko to koszty. gdzie tu jest potrzeba pasma na juz?

  • 2

    19. ~  2015-07-14 18:35:22  host: axk182.neoplus.adsl.tpnet.pl

    "Jej zdaniem licytowanie bez końca oznaczałoby, że operatorzy podchodzą do procesu w złej wierze i ich celem nie jest dostarczenie swoim klientom mobilnego szerokopasmowego Internetu dobrej jakości."

    Tekst roku. :) Pokazuje jedynie, że babsko nie wie co się dzieje na jej własnym podwórku. Najlepszym wyjściem dla wszystkich operatorów byłoby zachowanie status quo, a zyski do spółki matki, lub własnej kiesy. Operatorzy są od zarabiania, a nie robieniu dobrze "swoim klientom".

  • -3

    20.  2015-07-14 18:38:26

    Oby tylko Play nic nie wygrał, bo to będzie strata. Ta sieć lepiej zrobi jak będzie korzystać z roamingu jak to dzisiaj robi. 5Mhz na LTE800 które P4 ma szanse wygrać to będzie tylko strata.

  • 0

    21. ~  2015-07-14 19:07:55  host: axk182.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @18, przychody z kwartału na kwartał spadają, a trzeba pompować słupki. VOICE czy SMS za wiele się nie wyciśnie, więc jedyna droga to DATA. Dlatego nie bredź o jakiś wolnych zasobach w sieciach. Rozbudowa sieci to koszty, a każda firma działa z jedną podstawową doktryną - maksymalizacja zysków. Jeśli operator rozbudowuje sieć oznacza, że musi, a nie że chce. Zakładasz błędne wnioski i wychodzą ci bzdury. Myślisz, ze to wygląda tak: Mamy wolne zasoby, sieć się nudzi damy jakieś pakiety danych, niech motłoch się cieszy. Operatorzy kombinują co tu jeszcze zrobić, żeby zarobić, a żeby się nie wykosztować (inwestować w sieć).

  • 1

    22.  2015-07-14 20:03:54

    Czy ta pani naprawdę jest tak naiwna, by sądzić, że te same koncerny, które w Niemczech (kraju o 80 mln. obywateli) właśnie wylicytowały bloki 5MHz z pasma 900MHz (łatwiejszym do zagospodarowania) za sumy od 750 do 880 milionów gotowe są za podobne bloki w Polsce zapłacić więcej?

  • 0

    23. ~pabloki  2015-07-14 22:11:09  host: 46.204.204.238.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    @21 nie. zakładam dokładnie jak piszesz w kwestii zysków( przeciez po to wprowadzono no limity voice/sms takze na kartę) tylko na dziś operatorzy nie sa zmuszeni jak to komunikuje Prezesowa do brania tych pasm bo potrzebują, maja jeszcze spory luz i w wypowiedzi dałem przykłady na ten luz. nie sądzisz że gdyby nie było tego luzu to orange dałby 6GB za 6zł? przeciez skoro piszesz o maxymalizacji zysków lepiej jest sprzedawać 1 GB za 12 zł(dziś klient i tak to kupi) . lepiej sprzedawać dzień bez limitu DATA za 4 zł niż 100GB za 45 zł na 30 dni-przeciez 44 zł mozna zarobić w tym układzie w 11 dni, więc szybciej. gdyby nie mieli wolnych zasobów to nie dawaliby takich ofert , rozumiem chca zarobić le jak wyżej piszę mozna to zrobić jeszcze szybciej. myślisz że operatorzy zarobią na paśmie zasięgowym? po co dziś timo wprowadziło ofertę z większymi pakietami skoro cena 1GB w pakiecie jest niższa(tym samym timo zarobi mniej). nie lepiej sprzedać 2X po 6GB za 30X2=60 ? a oni na złośc sobie chcąc zarobic obniżyli cenę o 10 pln. wytłumacz jak zarobic obniżajac cene(bo to robia operatorzy) bo raczej zarobek na volumenie sprzedaży nie wchodzi tu w gre zwlaszcza że wprowadzono jescze wyzszy pakiet gdzie cena GB spadła . gdyby operatorzy chcieli te pasma to licytacja by sie szybko zakończyła czy oprotestowali by aukcję po rozpoczeciu .

  • 1

    24.  2015-07-15 08:55:57

    Ale naiwna :))) Moim zdaniem cena za 800 już dawno przekroczyła próg rentowności inwestycji dla każdego z graczy. Podniesienie cen usług jest niemożliwe, rynek nasycony (w sensie ilości klientów), wygranie bloku realnie rzecz ujmując pozwoli podnieść średnią prędkość dla klienta o 10 -30%, a EBITDA (dla niekumatych i Gajowej - jeden ze wskaźników zysku) wszystkich graczy wygląda tak, że przez kilka lat , spłacając te wygrane bloki, mieliby zyski całej firmy = ZERO. Więc obstawiam że strategia większości była taka : opłaca nam się licytować i kupić do 400 (powiedzmy), jeśli cena będzie wyższa to licytuję dalej do upadłego by wywrócić aukcję i nie pozwolić na przejęcie bloku przez konkurencję, a na utratę wadium to stać już każdego. I ostatni aspekt - chyba tylko kretyn jest w stanie wierzyć, że nie ma małych sojuszy pomiędzy licytującymi, które pewnie zakładają również scenariusz wywrócenia aukcji. Madzia, śpij dalej. I masz rację że teletubisie i miś kolargol istnieją ! ;)

  • 1

    25.  2015-07-15 09:58:18

    i jeszcze dodam małą kalkulację / list od operatora który kupi 2 bloki na 800 do klientów: Drodzy Klienci ! Właśnie kupiłem dla Was 2 bloki na 800 za 900 baniek każdy. Żeby wam było lepiej ! :) Razem zapłaciłem 1,8 mld zł. Jest was (klientów) 10 mln, więc od każdego poproszę teraz 180 zł. Wliczając babcie i prepaidy bieda-osiedlo-gimbazy z sosnowca. Ludzki pan jestem , więc rozłożę wam to na 5 lat, wychodzi miesięcznie równe 3 zł dodatkowo na klienta. ABSURD

  • 0

    26.  2015-07-15 10:25:04

    Czyli jak to w PL wszystko najdroższe: autostrady, częstotliwości, a zarobki najniższe. I kto za to wszystko zapłaci? Biedny Polak... Cena już przebiła Francję z nawiązką, ale oni dalej pchają wózek.

  • -1

    27. ~3er  2015-07-15 13:35:28  host: 107.17.94.100

    Zamiast zrobić mnożnik minimalnej kwoty zwiększenia w każdym dniu aukcji co spowodowałoby, że przebijanie musi się zakończyć w pewnym momencie i wyznaczyć 30 dni licytacji, to Pani wierzy w jej cuda i magię. Dodatkowo w sposób cywilizowany udzielić rabatu operatorowi który zbuduje infrastrukturę na tej częstotliwości w całym kraju w okresie 9 i 18 miesięcy wykorzystując całe pasmo. A tak mamy marzenia o sprzedaży powietrza.

  • 1

    28. ~przemek1234  2015-07-20 19:11:31  host: 77-88-184-252.sanetja.pl

    @Halset:
    Chyba sobie żartujesz. Play Internet chodzi bez roamingu. To raz. A dwa Play jako jedyny oferuje obecnie mobilny internet bez limitu. Pozostałe sieci mają nielimitowane LTE co najwyżej, a Play ma w całym zasięgu bez limitu. I to za 50 zł/mc (przez 6 mc-y 30 zł). A 30 GB mają za 30 zł!

    I najważniejsze: Play ma internet na kartę bez limitu za 45 zł! Bez żadnej umowy! Też jako jedyny!

    Plus: 50 zł/mc za 30 GB dla wszystkich, 25 zł dla SmartDom
    Play: 30 zł/mc dla wszystkich

    I co?

Dodaj swoją opinię