Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Witek nadaje #10: o aukcyjnej telenoweli

Witek nadaje #10: o aukcyjnej telenoweli

WitekT 14 Lipca 2015 12:23

9 5
Witek nadaje dzisiaj bez gościa, za to o ważnej sprawie - ciągnącej się niemiłosiernie i idącej ku upadkowi aukcji częstotliwości 800 i 2600 MHz przeznaczonych pod LTE.

Zobacz: Aukcja LTE - wyniki po 79. dniu.

Zobacz: inne filmy z kategorii Witek nadaje



Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:

Tagi: uke | witek nadaje | aukcje lte | lte

w sumie: 73
  • 0

    57.  2015-07-14 21:51:34

    Tramwajarz: bo aukcja - w teorii - miała być bardziej efektywna kosztowo. W przetargu składasz ofertę trochę w ciemno, musisz z jednej strony przeanalizować ile częstotliwości są dla Ciebie warte, z drugiej ile dla konkurentów... A w aukcji licytujesz na bieżąco, zmieniasz ciągle ofertę.

    Czemu prezes UKE wybrała aukcję? Trudno powiedzieć czemu się przy tym uparła, na dodatek przy tak ważnym rozdaniu. Ale i ja - szczerze powiedziawszy - nie spodziewałem się aż takiego obrotu sprawy. Choć wiedziałem już wcześniej i pisałem wielokrotnie, że będzie cyrk, choć nie tyle ze względu na przebieg licytacji, tylko późniejszą możliwość zaskarżania rozstrzygnięcia. Tak czy siak - źle się stało, że wybrano aukcję, a nie przetarg. Czasu było sporo...

  • -1

    58.  2015-07-14 23:42:53

    @54 W części się z Tobą zgadzam. Solorz się wycofał ze względu na kasę obecnego cyrku. Ale nadal jego krewny tam miesza aby TM jak najwięcej wyłożyło. Gdyby to była normalne i byłby przetarg Solorz by tak łatwo nie odpuścił.

  • 1

    59.  2015-07-15 07:04:15

    Halset: Polkomtel się nie wycofał, ciągle ma oferty pasywne na 350 mln zł, które mogą być "biorące".

  • -1

    60.  2015-07-15 18:19:19

    @Witek A ten artykuł mówi o wycofanie się Solorza z aukcji. http://tlp.is/6x4

  • 0

    61.  2015-07-16 08:45:31

    Halset: "Polkomtel podjął decyzję o zaprzestaniu aktywnego udziału w aukcji". Podkreślam słowo "aktywnego". Aktywnie nie podbija, ma oferty pasywne na 350 mln zł.

  • 0

    62.  2015-07-17 00:12:10

    @Witek Ale nie bierze aktywnego udziału i nie licytuje. A chyba na tym licytacja polega :). Co do scenariusza....tak sobie na spokojnie pomyślałem. A co jeśli O wygra 2xLTE800, TM da sobie spokój i połknie 1xLTE800, jeden weźmie Solorz i jeden P4. I wtedy - Orange stworzy LTE, pod które podepnie się TM jak dzisiaj jest sytuacja odwrotna - TM ma LTE1800 a O się pod niego podpieło. TM i P4 stworzą kolejne 10 Mhz a Plus..... ze sferią 3x10Mhz po LTE800. Wydaje mi się, że P4 do współpracy bliżej N! niż do Plusa. W końcu to TM jest głównym partnerem roamingowych, to oni między sobą współpracują nad HDVoice i w końcu - działanie w Play w roamingu TM działa o niebo lepiej jak działało w Plusie i jak powinno działać już dawno temu.

  • 0

    63.  2015-07-17 00:27:09

    Chociaż wcale nie wykluczam sytuacji, gdy Solorzowa spółka NetNet sie wycofa albo przegra i Orange zgarnia 2X800, TM2x800 i P4 1x800. Wtedy TM mógłby z P4 stworzyć LTE a Orange swój. Wtedy wg tego co pisałeś, TM nadal miałby przewagę nad O.

  • 0

    64.  2015-07-17 08:05:20

    Halset: polecam Ci spojrzenie w dokumentację aukcji, a nie opieranie się na potocznym znaczeniu tego słowa. :-) Szczególnie polecam definicję oferty aktywnej i pasywnej. Może być taki scenariusz, że aukcja zakończy się wynikiem takim, że T-Mobile, P4 i Orange zapłacą za swoje częstotliwości po np. 1 mld zł, a Polkomtel zapłaci 350 mln zł. Co do współpracy, to możliwe są różne scenariusze, naprawdę - każdy z każdym.

  • 0

    65. ~ddss  2015-07-17 11:12:34  host: apn-95-40-8-30.dynamic.gprs.plus.pl

    Gadka ku szkubaniu pierza.Sekretarz tow. Witek rozdaje częstotliwości.

  • 0

    66.  2015-07-17 11:28:06

    ddss: a i owszem, rozdaję. :-) Każda propozycja jest za taką odbierana. Z chęcią poznam Twoją i podyskutuję - tak jak podyskutować można nad moją.

  • 0

    67.  2015-07-17 11:39:01

    @Witek. Poproszę o link do dokumentacji. Pewnie Ci łatwiej przyjdzie znalezienie. Dzięki i pozdrawiam.......PS To co piszesz, to jest jakiś absurd. Nic dziwnego, że to trwa i trwa. Ta baba z UKE powinna dostać porządnego kopa na do widzenia.

  • 0

    68.  2015-07-17 11:56:44

    Halset: proszszsz. :-) http://tlp.is/5m8

  • 0

    69. ~ddss  2015-07-17 11:59:09  host: apn-95-40-8-30.dynamic.gprs.plus.pl

    Uważam że aukcja jest dobrym rozwiązaniem bo te częstotliwości to dobro Twoje i moje...nas wszystkich.Im więcej za nie dostaniemy tym lepiej.Nie sądzę aby nawet wysoka cena za w/w częstotliwości miała istotny wpływ na ceny rynkowe dla końcowych odbiorców.Jedynym sensownym rozwiązaniem w przypadku niepowodzenia aukcji moim zadaniem jest otwarty przetarg nie wykluczający żadnych a w szczególności nowych podmiotów.Mówię o nowych graczach a nie o spółkach powołanych przez obecnych operatorów dla kreatywnego pozyskania częstotliwości.Przetarg oczywiście skalibrowany pod maksimum cen uzyskanych w ewentualnej odwołanej licytacji.Dlaczego Uważasz że stworzenie sieci od podstaw przez nowy podmiot nie ma sensu?

  • 0

    70.  2015-07-17 12:07:55

    @Witek - dzięki! :)

  • 0

    71.  2015-07-17 12:19:13

    ddss: zgadzam się z Tobą, że aukcja jako taka jest dobrym rozwiązaniem. Natomiast jest fatalnie zaimplementowana w prawie, co widać na przykładzie aktualnej. Ja bym nie pchał się w aukcję bez POWAŻNYCH zmian w Pt.

    Co do nowych podmiotów - one już nie zwiększą konkurencji na rynku w sposób znaczący, natomiast wzrastający lawinowo ruch transmisji danych powoduje, że efektywniej jest to dać czterem operatorom a nie nowemu, piątemu. To da także gwarancję szybszego uruchomienia częstotliwości i pokrycia zasięgiem białych plam. Poza tym zauważ, że specjalnie chętnych na te częstotliwości nie było pośród nowych podmiotów - wystartował tylko Emitel (i szybko się poddał).

  • 0

    72. ~ddss  2015-07-17 12:42:43  host: apn-95-40-8-30.dynamic.gprs.plus.pl

    Lista niewykorzystanych bandów jest jeszcze długa tak więc w dalszej perspektywie starczy dla ewentualnego nowego jak i dla starych.W pokrycie ,,białych plam'' tak do końca nie wierzę bo nie leży to w interesie operatorów.Chyba że przetarg wymuszał by takowe na zwycięzcy.Na pewno taki manewr musi się odbyć kosztem niższej ceny za w/w zakres.Myślę że silny nowy podmiot jest w stanie w sposób istotny zwiększyć konkurencyjność , być może nie w sposób rewolucyjny ale jako czynnik hamujący ewentualny apetyt zasiedziałych na zwiększanie zysków kosztem użytkowników końcowych. Ewentualne zmiany w PT dopiero po wyborach tak więc w tym wypadku może być że jeszcze długo ZSZ będzie jedynym na 20 bandzie.Osobiście myślę jednak że aukcja się jednak zakończy rozstrzygnięciem przed pazdziernikowymi wyborami.

  • 0

    73.  2015-07-17 15:49:10

    ddss: za wiele bandów wolnych nie ma. Przykład - 700 MHz jest w Polsce nie do wykorzystania ze względu na brak koordynacji z Rosją (oni używają tam systemów wojskowych).

  • 0

    74.  2015-07-17 15:49:37

    ddss: jeszcze dodam, że pięciu operatorów już raz w Polsce mieliśmy... Nawet sześciu. I? :-)

  • 0

    75.  2015-07-17 20:32:46

    @ WitekT To jest tak ze ta 700ka jest nie do wykorzystania na terenie całego kraju?

  • 0

    76.  2015-07-19 11:24:29

    imperyt: chyba poza Workiem Turoszowskim. Taki wychodzi promień. ;-)

Dodaj swoją opinię